Zavrieť

Porady

Ako a kedy upravit plat starostu? Co moze a co nie obecne zastupitelstvo?

Zdravím Poraďáci. Potreboval by som poradit kedy a akym sposobom upravit plat starostu. Vec sa má tak že sne mali predčasné voľby a zvolenému starostovi bol schválený plat s navýšením o 30% pri polovičnom úväzku. Jedná sa o to že z podielových daní obce pri tomto plate starostu len tažko vychádza na dalsie výdavky obce a obec sa dostáva do podlžností. Zaujímalo by ma ci v priebehu jedného roka môže byt plat starostu upravovaný aj viac krát nakoľko už googlujem viac dni no nič konkrétne som nenašiel. Ak nie tak to budeme riešit okolo marca keď uz budú informácie ohľadom priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Vzniká mi tu ale aj otázka ze ci môže OZ znížiť plat na zákonom stanovené minimum keď už raz bolo schválené navýšenie o 30% (je možné s tým navýšením pohybovať podľa potreby a finančnej situácie obce a ak ano kedy?) A zaujímalo by ma aký minimálny úväzok môžu stanoviť poslanci OZ na funkčné obdobie starostu. Vopred Vám ďakujem za vaše rady. Podotýkam, ze som obyčajný človek ktorý nie vždy chápe zákony keď sú veľmi odborne interpretované a preto vas poprosím ak je to možne skuste mi to podat POLOPATISTICKY
Naposledy upravil andyrs1 : 16.12.13 at 16:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    pozri zákon 253/1994 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-253

    doplnenie:
    (2) Plat starostu nemôže byť nižší, ako je ustanovené v § 3 ods. 1. Obecné zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 70 %.

    (3) Ak obecné zastupiteľstvo nerozhodne o plate starostu podľa tohto zákona, patrí starostovi plat podľa § 3 ods. 1.

    (4) Obecné zastupiteľstvo plat starostu opätovne raz ročne prerokuje.

    (5) Počtom obyvateľov obce alebo mesta sa rozumie počet obyvateľov zistený na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky7) k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roku.

    (6) Starostovi, ktorý nevykonáva funkciu v celom rozsahu (úväzkový starosta), patrí plat v pomernej časti zodpovedajúcej rozsahu vykonávanej funkcie. Tento plat nemôže byť nižší ako súčin platu ustanoveného podľa § 3 a koeficientu 0,3.

    (7) Obecné zastupiteľstvo v obci s počtom obyvateľov do 500 môže kedykoľvek, so súhlasom starostu, znížiť 1,49-násobok platu až na 0-násobok počas jeho funkčného obdobia.

    (8) Počas ozdravného režimu alebo nútenej správy obce podľa osobitného predpisu8) patrí starostovi plat podľa § 3 ods. 1. Obecné zastupiteľstvo počas tejto doby nemôže starostovi zvýšiť plat podľa odseku 2.
    Naposledy upravil avalik : 16.12.13 at 18:08
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    andyrs1 Tento zakon som presiel cely ale nedava mi odpoved na moje otazky ci kedykolvek mozme menit navysenie konkretne zakon 253 § 4 odst.2. pise len o navyseni ale nepise o znizeni. Mozno odpovede na moje otazky su v uvedenych zakonoch ale nedokazem si tieto zakony vysvetlit takze v tom mam trochu chaos.
    avalik doplnila som a zvyraznila podstatne
    andyrs1 Doplnenie (4) - Raz rocne prerokuje ale moze aj viac krat?
    (7) - So suhlasom starostu znízit. A co ak nesuhlasi?
    (2) - rozhodnutim zvysit o 70% ale ci moze aj odnat navýsenie.
    Ja viem som velmi komplikovany ale dakujem za tvoju trpezlivost
    avalik ak by bolo "minimalne raz rocne", vtedy by sa to dalo chapat ako moznost viackrat
    avalik 7 - ak nesuhlasi, nie je mozne
    avalik (2) - jeden rok OZ zvysi plat starostu o 70% ... dalsi rok "prerokuje" podla (4) a odsuhlasi bez zvysenia
    misoft Nechápeš pojem RAZ ROČNE? T.z. 1x za rok a basta!
      zbaliť

    Ako a kedy upravit plat starostu? Co moze a co nie obecne zastupitelstvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.