Zavrieť

Porady

Valutová pokladňa

4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ahojte,

prosím Vás už mi z toho učta šibe. Môžte mi prosím poradiť? Valutovú pokladňu účtujem metódou FIFO. Mám v pokladni zostatok EUR.
Idem ich meniť na SKK.
EUR vydám kurzom akým som ich prijala. Eur mi ale zmenia iný kurzom. Na účte 261 mi vychádza rozdiel. Účtujem v tomto prípade o kurzových rozdieloch?
Ďakujem
Usporiadat
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

To mi nikto neviem poradiť? Prosím niekoho kdo vie o odpoveď, budem vďačná.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja by som to zaúčtovala na kurzový rozdiel.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Rozdiel medzi Tvojim kurzom /FIFO/a kurzom za aký vymeníš EURá do korún je Tvoj finančný výnos resp. finančný náklad aú 668 /568/ . Tu ide o predaj cudzej meny.

A preto nie je možné hovoriť o kurzových rozdieloch.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

toto sú dva úplne odlišné názory, priklaňam sa skôr ku kurzovým rozdielom, lebo ide jednoznačne o zmenu jednej meny na druhú. Má niekto iný názor?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Je to kurzový rozdiel, teda na 562 AU alebo 662 AU. Nemôže to byť finančný výnos ani finančný náklad, pretožeTy neobchoduješ s valutami.

Prepáč, ani som si to neuvedomila ... takže opravujem 563 AU a 663 AU.

Ďakujem za upozornenie.
Naposledy upravil Zuzka : 02.03.06 at 07:38
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Len malá opravu požila si účty 562 662 - to su úroky. Ale ďakujem za vyjadrenie.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Pozor Zuzka, obchodovanie s valutami je čosi iné! Na takéto musíš mať licenciu od NBS.
T.z.predaj alebo nákup CM môžte robiť len s bankou, resp. zmenárňou, pretože oni majú takéto licencie.

Ale podotýkam konverzia CM s takýmto obchodníkom s licenciou je nákup alebo predaj.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vidím, že sa v tej rýchlosti mýlime .... Ty si zase napísala, že som požila účty 562 662 ..
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Lila
Pozor Zuzka, obchodovanie s valutami je čosi iné! Na takéto musíš mať licenciu od NBS.
T.z.predaj alebo nákup CM môžte robiť len s bankou, resp. zmenárňou, pretože oni majú takéto licencie.

Ale podotýkam konverzia CM s takýmto obchodníkom s licenciou je nákup alebo predaj.
Lila, hej viem, že bez licencie obchodovať s valutami nesmiem a že musím mať schválenú licenciu od NBS.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ilona
Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.
Ilonka prečítaj si celý tento link:
http://www.porada.sk/t10758-uetovanie-valpokladne.html
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ilona
Ja mám podobný prípad v jednnoduchom účtovníctve a tam tento rozdiel sa neučtuje do nákladov,ani do výnosov.Nechcem Vás pomýliť,ale podľa mňa eur do pokladne prijmeš tým kurzom,ktorým ti odídu z účtu a pri zmene na sk ti odídu z valutovej pokladne v tom kurze v akom ich prijmeš v sk do pokladne a rozdiel na 261,alebo v jednoduch.účtovníctve na priebežných položkách nebude.Ak to nie je takto,opravte ma.
Ilona, potom by Ti ten rozdiel vybehol vo valutovej pokladni. Mas to za jedno... Raz ho aj tak zuctovat budes musiet.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Idem Vás ešte pomyliť - kámoška účtuje zmenu EUR na SK - v prípade ak mám ešte EUR v pokladni následovne:
V takej hodnote ako jej zmenáreň zmení EUR na SKK urobí výdaj EUR z valutovej pokladne. Neberie pritom ohľad na kurz EUR, krtoým tieto EUR mala prijaté. Čo je správne?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ja s tým súhlasím. Ak predávate EURá tak ich zaúčtujete komerčným kurzom /teda dohodnutým za aký Vám to skonvertuje zmenáreň/.
Tak je to aj v §24.
A rozdiel medzi týmto predajom a tým Vašim kurzom /nakoľko to robíte FIFO metódou/ je Váš fin. výnos resp. fin. náklad .

Ešte doplním: Predaj a nákup CM účtujeme predajným a nákupným kurzom.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Doplnim to cislami, lebo neviem ci sa chapeme:

Vo valutovej pokladni mam 100 eur, ktoré som prijala ako uhradu odb. faktúry - kurz NBS 37,041
Tieto eurá idem zmeniť na SKK:
-výdaj Eur v hodnote 100x37,041 261/211a (3704,10SKK)
-príjem Skk podľa kurzu zmenárne - kurz 100x37,030 211/261(3703,00SKK)

A tu my vychádza rodziel na účte 261 - ktorý je kurzovým rozdielom.

Alebo mám vydať tých 100 eur z valutovky za 37,030 tak ako mi ich zmenila zmenáreň? tu už by nevznikol žiaden kurzový rozdiel.

Ako to učtujete?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lenže vznikol by Ti rozdiel v účte 211... Takže tam by si mala výsledný stav v EUR síce 0, ale v Skk by tam rozdiel bol. Takže aj ten je potrebné zúčtovať. Niekde sa predsa ten rozdiel v kurzoch prejaviť musí.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Dá mi niekto jednoznačnú odpoveď - účtovať alebo neúčtovať v tomto prípade o kurzových rozdieloch. Môj názor je, že účtovať. Poraďte prosím...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
4326
Doplnim to cislami, lebo neviem ci sa chapeme:

Vo valutovej pokladni mam 100 eur, ktoré som prijala ako uhradu odb. faktúry - kurz NBS 37,041
Tieto eurá idem zmeniť na SKK:
-výdaj Eur v hodnote 100x37,041 261/211a (3704,10SKK)
-príjem Skk podľa kurzu zmenárne - kurz 100x37,030 211/261(3703,00SKK)

A tu my vychádza rodziel na účte 261 - ktorý je kurzovým rozdielom.

Alebo mám vydať tých 100 eur z valutovky za 37,030 tak ako mi ich zmenila zmenáreň? tu už by nevznikol žiaden kurzový rozdiel.

Ako to učtujete?
čítala si môj pripnutý link? Je tam všetko popísané a vysvetlené....
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Čítala ale jednoznačnú odpoveď som nenašla.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Výdaj EUR z valut. pokladne -predajný kurz od zmenárne
Rozdiel vzniká nie na 261, ale na 211.
Tam aj vzniká fin. výnos, resp. fin. náklad vo valut. pokladni.
Ešte Ti poradím: pozri www.ceniga.sk
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať