Zavrieť

Porady

Nedoplatok na plyne - nevytvorena rezerva

Poradte mi prosim pri zauctovani nedoplatku na plyne. Prisla nam vyuctovacia fa za plyn 06/2007-06/2008. 2007 - nedoplatok 17000,- a 2008 - nedoplatok 1000,-.
Kazdy rok sme mali vysoky preplatok a z toho dovodu sme rezervu v r.2007 nevytvorili.
V priebehu roka uctujeme na 502/321.
Mala by som teraz uctovat za r. 2007 nedoplatok na 502 - nedanovo?
A keby som mala preplatok tak uctujem mínus sumu na 502 - nedanovo? Zda sa mi to nejake divne.
A ak by som mala vytvorenu rezervu, ktora by bola nizka, tak rozdiel uz mozem dat na 502 danovo (podla usmernenia DU mi to vychadza takto). Prosim vysvetlite mi to.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misa je offline (nepripojený) misa

    misa
    Ja si myslím že keď je opodstatnené tvrdenie, že ste rezervu netvorili z dôvodu že ste predpokladali vyrovnané náklady so zaplatenými preddavkami, tak v tomto roku by som vyúčtovaný nedoplatok dala na 502 daňovo.

    Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

    Iva1
    Ďakujem za názor, ktorý sa zhoduje s mojim. Risknem to s tým, že pridám k tomu vysvetlenie a pri kontrole to už bude musieť byť len na našej argumentácii.
    Samozrejme budem vďačná aj za ďalšie názory. "Viac hláv, viac rozumu"

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som neriskovala dodatocne dodanenie v pripade kontroly a nedoplatok zo stareho roka by som povazovala za nedanovy naklad. Na konci roka predsa bolo mozne pozriet sa na merac a priblizne zistit nedoplatok.

    Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

    Iva1
    V poriadku. A ako je to hypoteticky v prípade, že mám urobenú rezervu vo výške 5000 Sk a príde nedoplatok 7000 Sk, tie 2000 Sk účtujem ako? (Napr. odhad pri audite, ktory sme robili 1x a nemali sme žiadnu zmluvu. Sme sa tiež sekli o 20tis., ale účtovala som ich daňovo.) Veď rezerva to je len odhad, nie? A rezerva na nevyfakturované dodávky ako aj audit je uznaná za daňový výdavok podľa par.20 DzP.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak by si uctovala rezervu v akejkolvek vyske, nedoplatok by bol regulerny danovy naklad. Aj keby bol vyssi ako rezerva. Mas pravdu, ze rezerva je len odhad a nemusi sa zhodovat so skutocnostou.

    Nedoplatok na plyne - nevytvorena rezerva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.