Zavrieť

Porady

Preklad faktúry pri dovoze z EU a zaúčtovanie

Mohli by ste prosím poradiť ako postupovať pri nákúpe tovaru z Talianska a Poľska.
Nie som platca DPH a do svojho vlastného obchodu si chcem kúpiť tovar z EU.
Stačí keď si tovarové položky preložím na faktúre sám? Potom premením eurá na koruny podľa kurzu NBS v deň nákupu a zaúčtujem v jedn. účt. ako nákup tovaru? Žiadne iné pivinnosti mi z dovozu nevyplývajú? Dík.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    V tomto prípade z pohľadu zrozumiteľnosti dokladov platí nasledovné:
    zákon o účtovníctve § 4
    ods.(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
    a tu je tá podmienka zrozumiteľnosti:
    §8
    (5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

    Z uvedeného vyplýva, že ak je doklad zrozumiteľný (napr.preložíš ho) môžeš ho bez obáv účtovať, len treba dať pozor na tkzv. hotovostné doklady, aby z nich bolo zrejmé, že platba prebehla. Iné obmedzenia nemáš, jedine sledovať obrat na DPH (420.0 tis). Tovar účtuješ samozrejme ako nákup tovaru.

    maxop je offline (nepripojený) maxop

    maxop
    Ďakujem za promptnú a odbornú odpoveď. V uvedených krajinách som bol na prieskum a ukázali mi doklad , ktorý vystavujú: modrá faktúra VAT, kde bolo všetko ako u nás, aj uvedený spôsob platby /hotovosť/ - ale to bolo všetko. Žiadny príjmový doklad. Stačí teda ako účtovný doklad len štandartná faktúra?
    Dík! Prajem pekný večer.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Ahojte Poraďáci´účtujem SRO, ktorá nakupuje tovar z Poľska a je platcom DPH.Mám iba dodávateľské faktúry, na ktoré nemám platby, pretože peniaze sa priebežne vkladajú na účet poľskej firmy. Chcela som od majiteľa,aby mi vypýtal doklady o úhrade faktúr, ale vraj oni to tak nerobia a podľa toho koľko majú kredit na poľskom účte im vydajú tovar spolu s faktúrou. Na faktúre nie je napísané,že bola uhradená. Neviem čo s tým,poraďte. Ďakujem

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dajanka Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci´účtujem SRO, ktorá nakupuje tovar z Poľska a je platcom DPH.Mám iba dodávateľské faktúry, na ktoré nemám platby, pretože peniaze sa priebežne vkladajú na účet poľskej firmy. Chcela som od majiteľa,aby mi vypýtal doklady o úhrade faktúr, ale vraj oni to tak nerobia a podľa toho koľko majú kredit na poľskom účte im vydajú tovar spolu s faktúrou. Na faktúre nie je napísané,že bola uhradená. Neviem čo s tým,poraďte. Ďakujem
    K zvýraznenému: predsa z tejto operácie doklad z banky máte a tam je uvedené číslo účtu a snáď aj názov. Považujem to za dostatočný doklad, obdobne sa to robí aj v SR.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Takže mi stačí,keď tie vklady budem priebežne párovať s DF,alebo si na to urobiť ID? Neviem sa z toho vymotať.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dajanka Pozri príspevok
    Takže mi stačí,keď tie vklady budem priebežne párovať s DF,alebo si na to urobiť ID? Neviem sa z toho vymotať.
    No predsa tie peniaze, ktoré sa vložili do banky, sa od niekaľ vzali ? - asi z pokladne, teda výdaj z pokladne - ak robíš JU potom VOZD, a v KDF zapíšeš úhradu.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    liba2 Pozri príspevok
    No predsa tie peniaze, ktoré sa vložili do banky, sa od niekaľ vzali ? - asi z pokladne, teda výdaj z pokladne - ak robíš JU potom VOZD, a v KDF zapíšeš úhradu.
    Možno sa nerozumieme, oni vložia napr. 500.000,- ktoré vzali z pokladne. To sú peniaze na ceste.Potom o mesiac idú po tovar, ktorý má hodnotu 350.000,- ostatné peniaze tam stoja.K tovaru im dajú daňový doklad a to je všetko. Čiže namiesto účtu 261 mám postupne dávať 321A? Poprosím ešte o odpoveď.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dajanka Pozri príspevok
    Možno sa nerozumieme, oni vložia napr. 500.000,- ktoré vzali z pokladne. To sú peniaze na ceste.Potom o mesiac idú po tovar, ktorý má hodnotu 350.000,- ostatné peniaze tam stoja.K tovaru im dajú daňový doklad a to je všetko. Čiže namiesto účtu 261 mám postupne dávať 321A? Poprosím ešte o odpoveď.
    K VPD výber 500 tis. by som doložila doklad z banky, že tieto peniaze boli vložené na účet dodávateľa (tak som to pochopila). Zaúčtovala by som to ako poskytnutý preddavok na 314. Keď príde fa na 350 tis. interným dokladom uhradím DF a z preddavku odúčtujem 321/314. Keď príde ďalšia faktúra, odúčtujem zbytok, a tak postupne.
    Účet 261 nemôžeš použiť v žiadnom prípade , nie je to prevod medzi účtami firmy ani medzi účtom a pokladňou.
    Keby ste vložili na účet vždy presne sumu DF, tak by si to mohla účtovať z pokladne priamo na 321 ako úhradu, ale keďže suma výberu z pokladne sa nezhoduje so sumou faktúry, musíš ísť cez účet 314. o.k.?

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Ďakujem Liba, ozývam sa až teraz, lebo potom som si to vyriešila sama, ale presne tak, ako my radíš, cez účet 314. Ešte raz dík.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.