Zavrieť

Porady

Moze manzel zdedit dom ked zomriem,ktory som dostala do daru od rodicov?

Rodicia chcu svoj dom darovat mne,tak by som chcela vediet ci keby som zomrela zdedi ho manzel,alebo aspon nejaku cast,alebo iba deti/mame 2deti/,pocula som totiz ze dar manzel nezdedi,rodicia trvaju natom ze ho napisu len na mna,
Dakujem vsetkym za odpovede
Naposledy upravil lku : 21.05.15 at 08:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Je jedno,ako si k majetku prisla,ci dedenim,ci inak. Na tvoj majetok ma pravo po tvojej smrti manzel a deti.
    Ak chces,aby zostal iba detom,mozes napisat zavet iba v prospech deti

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dar jednemu z manzelov nie je predmetom BSM, teda napriklad pri rozvode sa nedeli, ale do dedicstva patri.
    Zdedia ho vsetci (manzel+ deti) kazdy rovnakym dielom.
    Bude sa dedit inak ako to, co nadobudnete s manzelom spolu pocas manzelstva.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ako "inak" myslis?
    Dedicstvo sa bude dedit/delit na tretiny nech do dedicstva pari cely dom (milion) alebo polovica domu (500 tisic).
    marjankaj Napríklad aj podľa závetu.
    -------
    Podľa zákona takto:
    Manželkin dar sa bude dediť celý v príslušnom pomere.
    A to čo nadobudli počas manželstva, tak z toho bude predmetom dedičstva iba polovica. Druhá polovica sa dediť nebude, tá zostáva manželovi.
    misoft Nuž počítaj.
    Ak sa získa počas manželstva - druhý manžel je polovičným vlastníkom. Takže by sa po zomrelej dedila len jej polovica. Takže ak by bol manžel + 2 deti - manžel by mal 1/2 (tá jeho - na tú sa nesiaha), a dedil by 1/3 z polovice druhého - teda 1/6 z celého.
    Ale pokiaľ je niekto výlučným majiteľom - 1/1 - tak ostatní dedia rovným dielom po 1/3.
    vicktor ivka o zavete nepisala
    pri dedicstve sa netreba bavit o tom co do dedicstva nespada
    to co spada, sa bude delit na tretiny
    ivka70 Dom, ktory ma vo vlastnictve manzelka sama, sa po nej dedi medzi manzela a 2 deti rovnakym podielom, kazdy dostane 1/3.
    Dom alebo iny majetok v BSM - tak sa najskor oddeli manzelova polovica a dedi sa len ten zvysok rovnakym podielom, po dedeni teda z takeho tomu ma manzel 1/2+1/3 = 4/6= 2/3 a kazde dieta po 1/6.
    To inak som myslela, ze asa najskor oddeli majetok manzelky, az potom sa dedi jej cast.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    A ty mas surodencov? Ak nie, darovanie je zbytocnost. Ak ano, dobre vas rodicia rozhadaju. A manzel sa bude citit ze ho stale neprijali.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Bola by blbá, keby ten dar vrátila.
    Chobot Nie je zbytočnosť darovať za života. Kopec ľudí to tak robí, že počas života vysporiada svoj majetok a prepíše ho na potomkov.

    A prečo by mali niečo darovať aj jej manželovi? Veď keby ho dedila, on tiež nededí. Ak má rozumného manžela, tak je to v pohode.

    Ale záleží na vzťahoch v rodine. Niekde o prepise majetku počas života nechcú ani počuť.
    lku mam 2 surodencov,ale mi sme dom prerobili a dohodli sa ze ho daruju nam
    marjankaj S kým si sa dohodla?
    A kedy ti ten dom darujú? Na svätého Dindy?
    lku So surodencami aj s rodicmi,nez sme zacali prerabat,a uz buduci tyzden sme sa dohodli s notarkou,takze uz teraz ,

    surodenci maju vlastne byvanie s ktorym sme im pomohli a rodicia maju este jeden dom a ten zdedia oni dvaja.
    marjankaj Tak spíšte darovaciu zmluvu a šup-šup s ňou na kataster. Pokým sú rodičia nažive.
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Áno, v štandardnom prípade bude dediť po tebe den dom. Teda určitý podiel (1/3).

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Manžel zdedí,ale píšeš,že trvajú na tom,že ho darujú len tebe... a potom píšeš...my sme ho prerobili...Myslíš,že je to fér voči manželovi? Však ste ho prerábali zo spoločných peňazí.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    CARTEL Veľa nových, užitočných a aktuálnych právnych informácií na stránke xxx ako právnik môžem komukoľvek len odporučiť, lebo právo patrí bdelým, tým, ktorí sa o svoje práva aktívne zaujímajú
    buchač CARTEL (Dnes 14:44) Veľa nových, užitočných a aktuálnych právnych informácií na stránke xxxxxx ako právnik môžem komukoľvek len odporučiť, lebo právo patrí bdelým, tým, ktorí sa o svoje práva aktívne zaujímajú
    ==============================
    Poddžubnem ???

    Ako právnik by si sa mohol angažovať so svojimi kolegami na nejakú novelizáciu §§§§..

    Napríklad je veľmi ožehavá problematika ohľadom vymožiteľnosti práva....

    ....či.....???
    ------------------------------------------------

    Na reklamu sa Ti môžem (prepytujem) kľudne aj vykadiť...Tri príspevky a v každej je odkaz na stránku...
    Určité veci si jeden vie nájsť aj sám a nepotrebuje za nich ešte platiť...

    ....či....???
    ------------------------------------------------

    Alebo ako právnikovi Ti je jedno, že čo a ako ...hlavne, že palmáre za kauzy berieš ???

    ....či .... ???
    lku Ved ja prave chcem,aby sme ho s manzelom mali spolocne,a ked ide o mna sme manzelia uz 20rokov a nikdy sme sa nedelili,ze toto moje ,tamto tvoje,vzdy bolo vsetko nase spolocne .
    lku Dakujem vsetkym za odpovede,pomohli mi ,a nakoniec som sa dohodla s rodicmi ,ze to rovno napisu na obidvoch rovnym dielom,oni to brali tak,ze ked sme manzelia a daju to mne je to automaticky aj jeho.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chcú rodičia darovať dom tebe - tak nerieš a dar zober. Podľa mňa uvažujú (a robia) dobre.
    Ak medzi sebou nemáte žiadne problémy - tak je predsa jedno, komu ten dom patrí - či? bývate v ňom spolu a basta! A aj dediť (ak náhodou ? ) bude po tebe - aj zo zákona (nielen závet).
    Ale ak sa rozvediete -a zrejme toto majú rodičia na zreteli - tak sa dom deliť nebude. (manžel by si mohol žiadať zohľadniť investície)
    A keď už budeš vlastníčkou - môžeš si so svojím majetkom nakladať tak, ako ty chceš a či ho niekomu daruješ, alebo nie - je len tvoja vec.

    Moze manzel zdedit dom ked zomriem,ktory som dostala do daru od rodicov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.