Zavrieť

Porady

Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

1. Takže zamestnávateľ je povinný pravidelne posielať zamestnancov na lekárske prehliadky v súvislosti s tým, čo zamestnanec vykonáva?
2. Ako často?
O tomto som nevedela, a mala som asi šéfa informovať ja...
Čítala som nedávno v Sme, že v súvislosti s tzv aproximačnými nariadeniami EU budú musieť zamestnávatelia zaviesť nové opatrenia.
Týkalo sa to napr. pracovnej plochy, sedadla, podložky pod chodidlá...
3. Neviete, či to platí?
Ak už budem informovať zamestnávateľa, že som niečo zanedbala, chcela by som vedieť presne.
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Mirka D
1. Takže zamestnávateľ je povinný pravidelne posielať zamestnancov na lekárske prehliadky v súvislosti s tým, čo zamestnanec vykonáva?
2. Ako často?
O tomto som nevedela, a mala som asi šéfa informovať ja...
Čítala som nedávno v Sme, že v súvislosti s tzv aproximačnými nariadeniami EU budú musieť zamestnávatelia zaviesť nové opatrenia.
Týkalo sa to napr. pracovnej plochy, sedadla, podložky pod chodidlá...
3. Neviete, či to platí?
Ak už budem informovať zamestnávateľa, že som niečo zanedbala, chcela by som vedieť presne.
Pre prehľad prikladám legislatívne zmeny ohľadne ochrany zdravia pri práci a súvisiace predpisy.
Zdroj: www. uvzsr.sk
0 0
lmareckova lmareckova

lmareckova je offline (nepripojený) lmareckova

ja som pocula, ze zamestnavatel je povinny pri nastupe noveho zamestnanca, poslat ho na preventivnu prehliadku? Len neviem, ci je to pravda, a ak ano, tak odkedy?
lucia
0 0
lmareckova lmareckova

lmareckova je offline (nepripojený) lmareckova

dakujem, ale z vykladu som nepochopila :-)
tak ako je to s tou preventivnou prehliadkou?
0 0
Robbi Robbi

Robbi je offline (nepripojený) Robbi

lmareckova
ja som pocula, ze zamestnavatel je povinny pri nastupe noveho zamestnanca, poslat ho na preventivnu prehliadku? Len neviem, ci je to pravda, a ak ano, tak odkedy?
lucia

S účinnosťou od 1. júna 2006 je platný nový zákon o verejnom zdravotníctve (č. 126/2006 Z.z.), ktorý zrušuje zákon o ochrane zdravia ľudí.
V zmysle § 19 ods. 2 tohto zákona je každý zamestnanec povinný podrobiť sa lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci - pred nástupom do práce, v súvislosti s výkonom práce, pred zmenou pracovného zaradenia alebo po skončení pracovného pomeru. Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom týchto prehliadok, uhrádza zamestnávateľ.
Podľa doterajšej právnej úpravy bolo v súlade s ustanoveniami § 41 ods. 2 a 3 Zákonníka práce možné zisťovať zdravotnú a psychickú spôsobilosť na prácu pred nástupom do zamestnania, len ak išlo o mladistvého zamestnanca, o prácu, na ktorú sa vyžaduje zdravotná alebo psychická spôsobilosť podľa osobitného predpisu
Od 1. júna 2006 je zamestnanec povinný podrobiť sa preventívnej lekárskej prehliadke pred nástupom do zamestnania, pričom náklady s tým spojené znáša zamestnávateľ.
0 0
lmareckova lmareckova

lmareckova je offline (nepripojený) lmareckova

dakujem za podrobne info, ale v § 19 odstavec 3 sa pise, ze lekarska preventivna prehliadka vo vztahu k praci sa vykonava
a) pri pracovnej cinnosti druhej kategorie jedenkrat za 3 roky

mna este zaujima co je ta druha kategoria?
dakujem za vsetky info
lucia
0 0
lmareckova lmareckova

lmareckova je offline (nepripojený) lmareckova

nevie este niekto nieco k tym preventivnym prehliadkam?
dakujem
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?
0 0
lmareckova lmareckova

lmareckova je offline (nepripojený) lmareckova

To neviem, ale myslim si, ze to by sa do toho nemalo zahrnat! Ved zamestnanec ma narok na 7 dni lekara, tak preco by mal kvoli nejakemu potvrdeniu pre zamestnavatela o ten jeden den prist?

lucia
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

lmareckova
nevie este niekto nieco k tym preventivnym prehliadkam?
dakujem
V prílohe pripájam návrh NV SR o podrobnostiach pri vykonávaní preventívnych lekárskych prehliadkach ...., ktorý po schválení by mal platiť od 01.10.2006.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ak vstupné lekárske prehliadky preplácate, pod akú zložku mzdy toto preplatenie dávate?
0 0
Biba4 Biba4

Biba4 je offline (nepripojený) Biba4

Re: Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

--------------------------------------------------------------------------------

V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?

Nezahŕňa sa to do tých 7 dní zo zák.práce. To má navyše.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Biba4
Re: Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

--------------------------------------------------------------------------------

V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?

Nezahŕňa sa to do tých 7 dní zo zák.práce. To má navyše.
Podľa môjho názoru, by sa vstupná prehliadka mala vykonať pred nástupom do zamestnania.
0 0
Biba4 Biba4

Biba4 je offline (nepripojený) Biba4

K tej druhej kategórii - raz za 3 roky. V zmysle NV č. 357/2006 Z.z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii pracovných činností a o náležitostiach návrhu na zaradeniepracovných činností do kategórií z hľadiska zdravotných rizík má zamestnávateľ v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou (§ 26 zák. č. 124/2006 Z.z.) zaradiť zamestnancov do jednotlivých kategórii. Tretia a štvrtá kategória sú rizikové práce (to sa Vás asi netýka to sú napr. zamestnanci, ktorí pracujú v nadmernom hluku a pod.). Potom je druhá kategória to sú poväčšine administratívny zamestatnci, ale môže na zamestnancov vplývať viac faktorov práce - napr. prach, hluk, vibrácie, chemické faktory, karcinogénne a mutagééne faktory, faktory spôsobujúce vznik profesionálnych kožných ochorení, ionizujúce žiarenie, elektromagnetické žiarenie, ... fyzická záťaž, psychická pracovná záťaž, záťaž chladom a teplom - na tieto naväzujú nové nariadenia vlády týkajúce sa jednotlivých oblastí.
0 0
Biba4 Biba4

Biba4 je offline (nepripojený) Biba4

K tomu návrhu NV o podrobnostiach pri vykonávaní preventívnych lekárskych prehliadkach ...., ktorý po schválení by mal platiť od 01.10.2006 - podľa vyjadrenia zodpovedných na seminári BOZP a PO toto NV nebude schválené. Vraj v NV týkajúcom sa kategorizácie (NV č. 357/2006 Z.z.) je dostatočne stanovený interval lekárskych prehliadok.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Naši zamestnanci si robia vstupné prehliadky ešte pred nástupom do zamestnania /veď potrebujem vedieť, či vyhovuje ich zdravotný stav-máme práce vo výškach/, takže nepripadá žiaden paragrag do úvahy. 7 dní sledujem až od nástupu do zamestnania.
0 0
Biba4 Biba4

Biba4 je offline (nepripojený) Biba4

tinaM
Podľa môjho názoru, by sa vstupná prehliadka mala vykonať pred nástupom do zamestnania.
Má sa vykonať pred nástupom, ale zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca na základe posúdenia zdravotnej spôsobilosti - dané náklady spojené s posúdením zdravotnej spôsobilosti nesmie znášať zamestnanec. Tzn., že môže si dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzač na svoje náklady, ale ako náhle ho zamestnávateľ zamestná, dané posúdenie nemôže použiť pre svoju potrebu a teda musí mu dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť aj tak ešte raz a tú musí zaplatiť zamestnávateľ.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Áno, to je v poriadku. My im tie náklady na vstupnú prehliadku na základe bločku preplácame, ale neplatím mu paragraf, keď on nastúpi až po prehliadke.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Biba4
Má sa vykonať pred nástupom, ale zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca na základe posúdenia zdravotnej spôsobilosti - dané náklady spojené s posúdením zdravotnej spôsobilosti nesmie znášať zamestnanec. Tzn., že môže si dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzač na svoje náklady, ale ako náhle ho zamestnávateľ zamestná, dané posúdenie nemôže použiť pre svoju potrebu a teda musí mu dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť aj tak ešte raz a tú musí zaplatiť zamestnávateľ.
Neviem, či uvažujem správne, ale v takom prípade by som tú prehliadku do tých 7 dní nerátala. Možno ma niekto opraví.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Ale veď v príspevku vyššie píšem, že do tých 7 dní sa to nepočíta.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať