Zavrieť

Porady

Pracovný úraz

Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať ako postupovať v takomto prípade:

Mame sa stal pracovný úraz - v práci jej chytilo do stroja prst a mala ho zlomený na viacerých miestach a posledný článok mala temer odtrhnutý. Úraz sa nestal jej vinou - stroj mal dlhodobú vadu, o ktorej zamestnávateľ vedel, ale nemal sa k náprave a dal ho opraviť až po jej úraze. Doba liečenia bola zatiaľ určená na viac ako 40 dní.

Chcem sa spýtať:
- či je prípade pracovného úrazu platená PN rovnako, ako keď som na PN z dôvodu nejakého ochorenia?
-či má mama právo na nejaké odškodné zo strany zamestnávateľa a ako sa postupuje v takomto prípade?

-a ako by sa malo postupovať v prípade, keď si ona platí ešte osobitné úrazové poistenie a stal sa jej pracovný úraz s následkami, ktoré som opísala vyššie? ( nikdy sme nemali takýto dlhodobejší úraz, preto nemám ani šajnu, čo robiť :-) )

Ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    janneeca Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcela by som sa spýtať ako postupovať v takomto prípade:

    Mame sa stal pracovný úraz - v práci jej chytilo do stroja prst a mala ho zlomený na viacerých miestach a posledný článok mala temer odtrhnutý. Úraz sa nestal jej vinou - stroj mal dlhodobú vadu, o ktorej zamestnávateľ vedel, ale nemal sa k náprave a dal ho opraviť až po jej úraze. Doba liečenia bola zatiaľ určená na viac ako 40 dní.

    Chcem sa spýtať:
    - či je prípade pracovného úrazu platená PN rovnako, ako keď som na PN z dôvodu nejakého ochorenia?
    -či má mama právo na nejaké odškodné zo strany zamestnávateľa a ako sa postupuje v takomto prípade?

    -a ako by sa malo postupovať v prípade, keď si ona platí ešte osobitné úrazové poistenie a stal sa jej pracovný úraz s následkami, ktoré som opísala vyššie? ( nikdy sme nemali takýto dlhodobejší úraz, preto nemám ani šajnu, čo robiť :-) )

    Ďakujem za Vaše rady.
    1. nie, pocas PN po pracovnom uraze bude dostavat 100% priemerneho platu, nie 55% ako pocas PN
    2. ano ma pravo na odskodne
    3. ak si plati komercne urazove poistenie, dostane z neho poistne plnenie podla poistnych podmienok, nezavisle na tom, ake odskodne dostane od zamestnavatela a nezavisle na tom kolko inych roznych davok dostane od inych institucii

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    PN bude mať platenú klasickým spôsobom /prvých 10 dní platí zamestnávateľ, ďalej sociálna poisťovňa/, ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o pracovný úraz - za predpokladu, že bol riadne spísaný a vyšetrený a bola určená miera zavinenia bude mať nárok na úrazový príplatok, odškodné a po ukončení PN bolestné. To posledné bude musieť ísť k lekárovi, ktorý úraz oboduje a na zaklade toho jej bude vyplatené bolestné. Úraz mal byť spísaný najneskôr do 4 dní odkedy sa o nom zamestnávateľ dozvedel a odoslaný na príslušný inšpektorát práce a do 8 dní na sociálnu poisťovnu.

    janneeca je offline (nepripojený) janneeca

    janneeca
    WILLMA
    Úraz bol riadne spísaný, prišlo jej a j rozhodnutie zo Soc. poisťovne o výške úrazového príplatku.
    Ten príplatok teda platí Soc. poisťovňa.

    A kto platí odškodné, či príp. bolestné?
    Zamestnávateľ?
    A je to automaticky, alebo je potrebné o to požiadať?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    musela by som vidieť záznam a hlavne určenie zodpovednosti za pracovný úraz. Odškodné od zamestnávateľa a bolestné tuším soc. poisťovňa, ale to ešte pozriem a doplním.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.