Zavrieť

Porady

DP typ A a vysoký základ dane

Dobrý deň.
Zamestnanec má príjmy len zo závislej činnosti. U jedného zamestnávateľa má podpísané vyhlásenie a uplatňuje si u neho aj nezdaniteľné minimum. Čiastkový základ dane u tohoto zamestnávateľa je 13000 EUR.
Okrem týchto príjmov má aj príjem od druhého zamestnávateľa vo výške 4000 EUR. Tento príjem bol zdanený zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o DzP.
Zamestnanec si nerobí RZD ale podáva daňové priznanie typ A.
Stačí ak si v DP uvedie zamestnanec príjmy od prvého zamestnávateľa (u ktorého má podpísané vyhlásenie) alebo musí uviesť príjmy aj od druhého zamestnávateľa?
V prípade uvedenia príjmov aj od druhého zamestnávateľa mu už prevýši základ dane sumu 15387,12 EUR a nebude si môcť uplatniť celú sumu nezdaniteľného minima.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Mne sa nezdá ten príjem 4000 € zdanený zrážkovou daňou.
    Mal to od jedného zamestnávateľa? Lebo § 43 ods. 3j Ťa púšťa
    mesačne do 165,97 €.
    Musela tam byť preddavková daň, pokiaľ je to iba 1 zamestnávateľ...

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Nemusíš to tam dávať, daň sa považuje sa vysporiadanú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Livuška Pozri príspevok
    Výška príjmu za I-II mesiace bol 1204,96 a z tejto sumy bola odvedená aj daň vo výške 70,82.
    Príjem z ID - 1063,20
    Príjem z nemocenského - 3 134,60
    Ak si podá DP, DU jej zrazenú daň 70,82€ vráti.

    Do vlastného príjmu manželky (v manželovom DP) zahrnieš rozdiel medzi sumou 4025,70 a príjmom zo zamestnania, zníženým o zaplatené poistné + sumu nemocenského + sumu náhrady príjmu od zamestnávatela + výšku ID.
    Celková suma je vyššia ako 4025,70, odpočet NČZD na manželku mu nevznikne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Naozaj ide o zrážkovú daň u druhého zamestnávatela ? Alebo len zle vyplnené potvrdenie ? (vzhľadom na výšku príjmu)

    tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

    tina.mm
    Sú to ďalší traja zamestnávatelia spolu, nechcela som to len rozpisovať. Všetky potvrdenia sú na zrážkovú daň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tina.mm Pozri príspevok
    Sú to ďalší traja zamestnávatelia spolu, nechcela som to len rozpisovať. Všetky potvrdenia sú na zrážkovú daň.
    Ak chce darovať 2 % dane, môžeš tam uviesť aj túto daň (z potvrdení, ktoré ti neovplyvnia krátenie NČZD).
    2 % môže poslať aj zo zrážkovej dane.

    tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

    tina.mm
    Ako to mám uviesť v DP? Viete mi povedať, na ktoré riadky, aby to neovplyvnilo NČZD?
    Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tina.mm Pozri príspevok
    Ako to mám uviesť v DP? Viete mi povedať, na ktoré riadky, aby to neovplyvnilo NČZD?
    Ďakujem.
    zrejme nemôžeš uviesť všetky tri. Max-suma na r. 34=36 je 15387€. Ak uvedieš vyššiu, skráti ti NČZD.
    Naposledy upravil veronikasad : 15.03.11 at 08:25

    Livuška je offline (nepripojený) Livuška

    Livuška
    Dobrý deň,
    potrebovala, by som poradiť, či mám aj ja podávať DP typu A ak som pracovala iba január a február - ostatné mesiace až do konca roka som poberala inv. dôchodok a PN. Môj manžel je SZČO - môže si uplatniť NČ na mňa? Alebo musíme podať obaja zvlášť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Livuška Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebovala, by som poradiť, či mám aj ja podávať DP typu A ak som pracovala iba január a február - ostatné mesiace až do konca roka som poberala inv. dôchodok a PN. Môj manžel je SZČO - môže si uplatniť NČ na mňa? Alebo musíme podať obaja zvlášť?
    uveď prosím výšku svojho príjmu a či si mala zrazenú daň.

    Livuška je offline (nepripojený) Livuška

    Livuška
    Výška príjmu za I-II mesiace bol 1204,96 a z tejto sumy bola odvedená aj daň vo výške 70,82.
    Príjem z ID - 1063,20
    Príjem z nemocenského - 3 134,60

    Livuška je offline (nepripojený) Livuška

    Livuška
    Veľmi pekne ďakujem - tak sa môžem trápiť. Po prvý krát idem robiť DP a to manželovi ako SZČO a sebe. Naozaj ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.