Zavrieť

Porady

Vymožená pohľadávka

Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako správne zaúčtovať vymoženú pohľadávku, ak na súde sme okrem dlžnej čiastky, vymohli aj úroky z omeškania a aj súdne trovy.
Tá čiastka dokopy prišla exekútorovi, ktorý si ešte z toho zobral nejakú províziu a rozdiel nám vyplatil. Tie úroky sú príjmom ovplyvńujúce ZD? A čo ti súdne trovy a odmena exekútorovi? Je to náš daňový náklad? Na aké účty sa to má správne v PÚ zaúčtovať?
Za odpoveď Vám ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    Janapill,
    neviem, čo sa vlastne pýtaš. Celé účtovanie záleží od toho, ako si účtovala predtým. Na úroky z omeškania si určite vystavila fa, čiže účtuješ 221/311. Súdne trovy účtujem do prevádzkových výnosov alebo mínusom na pôvodný účet "súdnych trov a odmenu exekútorovi do prevádzkových nákladov. Popíš Tvoje pôvodné účtovanie aj s rokmi, kedy si účtovala aký účtovný prípad. A ak si doteraz nič z toho nemala v účtovníctve, je to chyba a účtovanie je trochu iné, ako som popísala vyššie.

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    Ahoj Aknazuz,
    nie žiadnu faktúru na úroky som nevystavovala. V účtovníctve mám len zaúčt.pohľad. na 311/602 a je to dosť stará pohľ.tak to šéf dal na súd a v roku 2008 mi dal do rúk rozhodnutie súdu, kde je napísané, že dlžník je povinný uhradiť túto pohľ.´plus úroky z omeškania a súdne trovy vo výške cca 15000.-. Potom v novembri nám exekútor túto čiastku vyplatil, ale hneď si stiahol za svoju odmenu cca 40000.- a na to nám dal aj FA, Takže túto Fa som zaúčtovala na 518/321. Len nie som si istá tie úroky bude to príjem ovplyv.ZD? Na aký účet ich zaúčtovať? 602 alebo 668, alebo treba na to vystaviť nejakú Fa?
    ďakujem

    kacenka4 je offline (nepripojený) kacenka4

    kacenka4
    Mohlo by to byt takto (?):
    VzBU - 221/315 - prijem na ucet od exekutora (cela suma)
    ID - 315/662 (alebo 644?) - uroky z omeskania (bez faktury, vymozene sudom)
    ID - 315/648 - vymozene sudne trovy

    K.
    Naposledy upravil kacenka4 : 08.03.09 at 11:20

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    janapill Pozri príspevok
    Ahoj Aknazuz,
    nie žiadnu faktúru na úroky som nevystavovala. V účtovníctve mám len zaúčt.pohľad. na 311/602 a je to dosť stará pohľ.tak to šéf dal na súd a v roku 2008 mi dal do rúk rozhodnutie súdu, kde je napísané, že dlžník je povinný uhradiť túto pohľ.´plus úroky z omeškania a súdne trovy vo výške cca 15000.-. Potom v novembri nám exekútor túto čiastku vyplatil, ale hneď si stiahol za svoju odmenu cca 40000.- a na to nám dal aj FA, Takže túto Fa som zaúčtovala na 518/321. Len nie som si istá tie úroky bude to príjem ovplyv.ZD? Na aký účet ich zaúčtovať? 602 alebo 668, alebo treba na to vystaviť nejakú Fa?
    ďakujem
    Pohľadávku v účtovníctve už máš (účet 311)
    Fa od exekúrora máš (321)

    Na základe rozhodnutia súde učtuješ interným dokladom
    a) predpis úrokov z omeškania ..........................................315/662
    b) predpis na náhradu súdnych trov ...................................315/648

    c)bankový výpis inkaso od exekútora (istina ........................221/311
    ...............................zvyšok............ ...............................221/315
    d) preúčtovanie zníženej úhrady od exek. na úhradu faktúry od exekútora
    .................................................. ...............................321/315


    ... a mala by si mať v účtovníctve vyrovnaný vzťah s exekútorom (315,321),
    žalovaným (311) a účet 662 a 648 sú výnosy ovplyvňujúce základ dane.

    janapill je offline (nepripojený) janapill

    janapill
    azla Pozri príspevok
    Pohľadávku v účtovníctve už máš (účet 311)
    Fa od exekúrora máš (321)

    Na základe rozhodnutia súde učtuješ interným dokladom
    a) predpis úrokov z omeškania ..........................................315/662
    b) predpis na náhradu súdnych trov ...................................315/648

    c)bankový výpis inkaso od exekútora (istina ........................221/311
    ...............................zvyšok............ ...............................221/315
    d) preúčtovanie zníženej úhrady od exek. na úhradu faktúry od exekútora
    .................................................. ...............................321/315


    ... a mala by si mať v účtovníctve vyrovnaný vzťah s exekútorom (315,321),
    žalovaným (311) a účet 662 a 648 sú výnosy ovplyvňujúce základ dane.
    Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.

    Vymožená pohľadávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.