Zavrieť

Porady

Vymáhanie peňazí zaslané na bankový účet

Dobrý deň, je nejakým spôsobom možné vymáhať peniaze, ktoré som zaslal na osobný účet za účelom pôžičky a daná osoba mi ich odmieta vrátiť ? Ďakujem veľmi pekne za vašu pomoc.
8 komentárov     zbaliť
ivka70 Kedy to bolo? Mas nejaku zmluvu o pozicke podpisanu?
crazystar156 Bolo to asi pred 3 týždňami, zmluvu sme nepodpísali. Bol som aj v banke, tam som skúsil službu sprostredkovanie platby, kde banka bude danú osobu kontaktovať za účelom vrátenia platby ale stále nič.
misoft Nuž.... pokiaľ nemáš papier o nejakej pôžičke, je na tebe, aby si dokazoval, že si požičal. Keďže si to posielal IB - je o tom záznam, že dotyčný peniaze na účet dostal, lenže prečo, za akým účelom - to tam asi napísané nie je. Inak v IB pri prevodoch je dole taká malá kolonka "Správa pre prijímateľa" - keby si tam napísal Pôžička pre XYZ, splatiť do xx.xx.xxxx" - už by si mal aspoň dôkaz, že si ich posielal ako pôžičku. A na základe toho by si ich mohol vymáhať - i súdne, pretože XYZ sa takto dopustil bezdôvodného obohatenia.
crazystar156 a nevieš mi nejako poradiť čo by som mohol teraz robiť ? tú správu pre príjmateľa som tam nezadal, posielal som to cez VIAMO a bolo to narýchlo, ani som nerátal s tým, že by to nevrátil ten človek
Katy a R čo by si chcel robiť - nuž čakaj, že ako to banka porieši - hádam si si nemyslel, že to bude za dva dni? určite ti povedali - že aké majú lehoty ?
misoft crazystar156: Teraz? Teraz už nič. Neviem, ako to cez VIAMO funguje, ale som si na 100% istý, že poznámka sa tam dá napísať, ale pri odosielaní, neskôr to už nejde.

Ale aj keby nechcel - je ešte jeden spôsob - slovenský, jedna dobre mierená, vzduchom chladená... medzi oči mu.
Katy a R nevadí, že v poznámke nič nie je. Väčší problém bude, keď ten dotyčný bude bez peňazí - a horko, ťažko od neho vymámi splátky po 5 eur ....
misoft ....a možno po 50 centov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na zmluvu o pôžičke nie je predpísaná písomná forma. Najdôležitejšie je, že vieš dokázať, že si jej peniaze na účet poslal. Ty tvrdíš účel zaslania pôžičku, ona by musela dokázať iný účel - inak sa bezdôvodne obohatí.

    Ak nie je doba vrátenia zmluvne dojednaná, dlžník je povinný vec vrátiť prvý deň po tom, čo ho veriteľ požiada o plnenie (§ 563 obč.z.).Ak nevráti, dostáva sa do omeškania a dlh musíš vymáhať na súde pred uplynutím premlčacej doby.

    Tak ju písomne vyzvi na vrátenie požičaných peňazí - s uvedením dátumu a účtu. A potom vymáhaj súdnou cestou.

    Hlasovalo 13 pouzivatelov

    Užitočné (13)
    Kabaka123, Dav, misoft, crazystar156, Anik, Mila123, branislavp, mareko, terezamaria, arizona, Tweety, zk24, afrikánka
    13
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R už požiadal v banke o vrátenie platby - tak aby náhodou aj on nežiadal viac, ako je treba. ja by som počkala na odpoveď z banky ...
    Mária27 banka to nijako nevyrieši
    Katy a R prečo myslíš?banka to musí riešiť, ak ju požiadal a môže sa podariť! - na dopyt banky môže dotyčný platbu vrátiť. ja napr som už tiež jednu mylnú platbu vrátila - presnejšie súhlasila som s vrátením (lebo to boli cudzie peniaze)
    Mária27 Nemôže raz tvrdiť, že ide o pôžičku a inokedy o omyl. Pri pôžičke momentom odovzdania veci prechádza na dlžníka aj vlastnícke právo, je len povinný vrátiť druhovo rovnakú vec.
    Katy a R no veď práve - že už v banke to riešil ! - a ktovie, čo tam napísali - že aké zdôvodnenie dal tam!
    bjuty smis banka absolútne nič nevyrieši ani nemôže riešiť...to je medzi nimi dvoma, nepíš sem bludy.....
    Katy a R prečítaj si lepšie - čo zadávateľ napísal - cit "Bol som aj v banke, tam som skúsil službu sprostredkovanie platby, kde banka bude danú osobu kontaktovať za účelom vrátenia platby ale stále nič... "
    takže využíva normálnu službu, ktorú banka poskytuje (a určite nie zadarmo)! - Neviem, aká je úspešnosť, ale môže sa podariť - a tiež záleží, či splnil podmienky (ale hádam hej, keď využil)
    crazystar156 Banku som požiadal o vrátenie platby, stiahli mi zato poplatok 5€. Prišiel mi od nich list, že banka tento problém nie je schopná vyriešiť, lebo ho nezapríčinila, ale poslala mi taktiež Vyhlásenie, ktoré môžem vyplniť a odniesť na pobočku s tým, že ak mi dĺžník nevráti peniaze do 10 dní od doručenia tohto vyhlásenia tak mi banka poskytne identifikačné údaje príjemcu v zmysle zákona č. 483/2001 Z.z. o bankách.
    Mária27 aj to z banky ti pomože na súde
    vicktor Banka prijemcovi odovzda poziadavku odosielatela, potom oznami ze dotycny ignoruje. Tak v tej banke sa treba opytat co dalej. Asi ide o neopravnene obohatenie sa, hladaj material na tuto temu.
      zbaliť

    Vymáhanie peňazí zaslané na bankový účet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.