Zavrieť

Porady

závierka podľa IFRS

anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

Ahojte,

robil uz niekto ú.závierku podľa IFRS? ja budem prvy krat za tento rok a vobec neviem ako zacat, ake tlaciva pouzit, ci su vobec nejake tlaciva k tomu alebo sa pouzivaju klasicke tlaciva suvahy, vysledovky alebo si mam formu zvolit sama?... a co DU? posielaju sa im doterajsie tlaciva suvahy a pod.? sme a.s., no ú.závierku musime robit podľa IFRS, nakolko mame nejake akcie(no davno sme uz ziadne akcie neemitovali), aj ked podmienky na pocet zamestnancov a obrat nesplname podla §17a ods.2.
Usporiadat
anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

to tu naozaj nikto nebude robit zavierku podla IFRS???
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

tiez mame povinnost uz za tento rok robit zavierku podla medzinarodnych uctovnych standardov. Obratili sme sa na auditorov, ktori nam overuju uctovnu zavierku a budu to robit asi oni namiesto nas. Zatial je to v stadiu vybavovania. Je to dost zlozity proces, musela by si absolvovat vela skoleni a zakupit si prirucky a aj pochopit, o co ide. My sme sa obratili na auditorov, ktori su uz v tomto viac zbehani.
0 0
anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

mam zmätok v tom, ci budeme musiet robit zavierku aj podla slovenskych predpisov aj podla medzinarodnych standardov a ake tlaciva pouzit... podas prosim dalsie info, ked budete mat jasno od auditorov?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

ja mam zatial take informacie, ze robis klasicke slovenske vykazy v slovenskom uctovnictve, nepotrebujes nic menit. Len auditori maju svoje tabulky v Exceli, kam si povytahuju len tie cisla z nasho uctovnictva, ktore budu potrebovat. Len spominali, ze to bude dost zlozite, lebo bude treba spravit nejaky prevodnik uctov alebo nieco podobne.
Jasne, podam info, ked budem nieco vediet blizsie.
0 0
anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

diky moc, lebo uz mam hlavu v smutku. budem cakat na dalsie prispevky...
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Len malá rada pre tých, čo chcú využiť služby auditora. Najprv idú po majetku. Zostávajúca doba životnosti a komponenty. Pri prvom prevode totiž je možnosť preceniť majetok. Predpokladám, že už aj v SU odpisujete podľa doby životnosti, prípadne niekde túto dobu evidujete. A asi máte niečo ako investičné oddelenie alebo nejakých technikov, čo to majú na starosti. Keď totiž podľa účtarne je zostávajúca životnosť 5 rokov a podľa technikov 10, neostáva auditorom nič iné len zavolať znalcom, aby to odhadli pri významných položkách. A tým aj zvýšia vaše náklady. Takže sa dopredu "zjednoťte" s technikmi a až potom poskytujte podklady auditorom. Prakticky asi pojdu po firme a zo SU si vytipuju vyznamné položky a pri tých, ak s nimi pôjde technik, tak sa budú pýtať, koľko sa to ešte bude dať používať. Akonáhle v majetku podľa SU máte odpísaný majetok (nulová ZSC), budete musieť prehodnocovať životnosť, lebo pravdepodobne bola zle odhadnutá (prípadne následok používania daňových odpisov). Pokiaľ ale preukážete, že ZSC a zostávajúca životnosť je správna, tak preceňovať nemusíte a ani prehodnocovať zostávajúcu dobu životnosti (a ušetríte).
Ešte upozorňujem, že ak máte povinnosť za 2006 závierky podľa IFRS, tak prechod musí byť minimálne k 1.1.2005 (rok určite, neviem či nie viac). Je to dosť makačka - hlavne ak sa máte spoľahnúť na Excel, takže odporúčam nečakať až na závierku roka 2006.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

dakujem za rady. Uvidime, ked sa ozvu auditorky, co budu od nas chciet.
0 0
anes anes

anes je offline (nepripojený) anes

ved ja ani nechcem cakat na zavierku roka 2006, no vobec neviem ako zacat pri transformovani zavierky 2005 podla medzinar.standardov. ze vobec aj nieco take vymysleli!!!!![IMG]images/icons/icon8.gif[/IMG]
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Asi nikto nemá povinnosť vykazovať podľa IFRS v zákone, to len naši zákonodarci v SR si tak chceli uľahčiť život. IFRS predsa nie sú zákony, len odporúčania.

Inak, môžem ti povedať, že zatiaľ najlepšia a najpodrobnejšia kniha je od p. Krupovej -taká asi 8 cm zelená "drobeček" - v niektorej téme som ju už spomínala. Nemám ju tu, tak neviem presný názov. Dala sa objednať cez Elitu - www.elita.sk cca 2500 Sk, alebo kúpiť v ČR cca 1400 CZk. Tam je prevod aj s príkladom. Kvalitné školenia sú od p. Krupovej a p. Černého a potom p. Mládek (bude v novembri). Na tých prvých dostaneš aj excelovské tabuľky na prevod a na tom druhom pochopíš, o čom to naozaj je.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

JanaSys
Inak, môžem ti povedať, že zatiaľ najlepšia a najpodrobnejšia kniha je od p. Krupovej -taká asi 8 cm zelená "drobeček" - v niektorej téme som ju už spomínala. Nemám ju tu, tak neviem presný názov.
Link na názov a autorov knižky s možnosťou online objednávky by mal byť toto: http://www.elita.sk/detail.php?id=20...5f6744d0484ed4
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Áno, to je ona. Cena ma celkom prijemne prekvapila.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Prevodník na prevod slovenských výkazov na IFRS.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Súvaha podľa IFRS
0 0
vzxx2002 vzxx2002

vzxx2002 je offline (nepripojený) vzxx2002

Tak takto sa urcite zavierka podla IFRS neda urobit. Neexistuje prevodnik. Zaklad je spravne ocenenie a nie prevod z uctu na ucet. Ta pajcnuta tabulka od Delhttp://www.porada.sk/images/smilies/.gifoitov urcite nie je k tomu dobra. Da sa vidiet ze tomu nerozumies.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

a zabudnite na štandardizované tabuľky - IFRS také niečo nepozná. IFRS ti povie, toto a toto máš vykazovať (t.j. uviesť do súvahy alebo do poznámok), ale formu a ako to bude vyzerať si môžeš ľubovoľne vybrať sama.

Ak ideš robiť prvýkrát prechod do IFRS, objednaj si auditorov - sama to určite nespravíš dobre. A keď už budeš mať auditorov, tak sa im riadne pozeraj na prsty a pýtaj si všetky tabuľky a tak, aby si v tom vedela pokračovať na rok.

Inak súhlasím s JanouSYS - najviac sa ide po majetku (ten sa da relatívne aj najlepšie skontrolovať).

Nesúhlasím s tým, že nikto nemá povinnosť zostavovať účtovnú závierku podľa IFRS - sú to všetky akciovky, ktoré sú verejne obchodovateľné (riadne si prečítajte § 17 (alebo tak nejako)).
0 0
vzxx2002 vzxx2002

vzxx2002 je offline (nepripojený) vzxx2002

Ak ma niekto zaujem pripravim mu zavierku podla IFRS
0 0
Samovcan Samovcan

Samovcan je offline (nepripojený) Samovcan

[Zdravim

Nevie niekto kde zozeniem IAS a Ifrs?potrebujem zohnat teoriu.
0 0
vzxx2002 vzxx2002

vzxx2002 je offline (nepripojený) vzxx2002

Myslim si ze v Suvahe by mali byt k dispozicii uplne preklady IFRS 2006. Su v cestine. V slovencine nic nenajdes, okrem naekych publikacii ktore za vela nestoja a hlavne su uz mimo obdobia. IFRS sa dost dinamicky upravuju - reviduju - takze vydanie teorie roku 2004 uz nebude platne pre rok 2006. Napriklad goodwil a podobne srandicky. Ale to len na okraj, aby si sa nedostal do stresu s tzv. odbornikmi....
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

vzxx2002
Tak takto sa urcite zavierka podla IFRS neda urobit. Neexistuje prevodnik. Zaklad je spravne ocenenie a nie prevod z uctu na ucet. Ta pajcnuta tabulka od Delhttp://www.porada.sk/images/smilies/.gifoitov urcite nie je k tomu dobra. Da sa vidiet ze tomu nerozumies.
Síce neviem ako sa voláš, ale túto tabuľku som tu dal ako pomôcku. Robili ju pre nás v Deloitte. Ja som nikdy netvrdil, že je výborná, ale prispel som svojimi poznatkami a konkrétnym súborom, pre tých, čo chcú. Aj keď tvrdíš, že takto sa to nerobí, neuvádzaš príklad, ako sa to robí.
0 0
vzxx2002 vzxx2002

vzxx2002 je offline (nepripojený) vzxx2002

Nie je rozhodujuce ako sa volam.. Myslim si ze je rozhodujuce to co som napisal, ale ty si to asi necital... Zaklad je spravne ocenenie... To uz napisali aj niekto predo mnou... Dlhodoby majetok je dlhodoby majetok... ale inak sa moze napriklad ocenit podla nasich postupov uctovania a inak podla IFRS. Zober si taky jednoduchy priklad... Osobne auto... Temer kazdy ho odpise pocas doby leasingu alebo podla danovej doby odpisovania... Podla IFRS ho odpisujes podla doby skutocneho pouzivania... Ak ho pouzivas napriklad 6 rokov, tak ho aj uctovne odpisujes 6 rokov.... Neriesis prioritne danove zalezitosti... Dane si potom dopocitas cez odlozene dane... Dlhodobe zavazky a pohladavky diskontujes... a podobne.... Cast nahradnych dielcov k dlhodobemu majetku neevidujes v zasobach, ale su sucastou obstaravacej ceny a odpisujes ich podla stanovenej doby zivotnosti... Takze prevodova tabulka - prevod z jednheho uctu na druhy asi nie je to prave orechove.. Aj ked moze sluzit podobna tabulka ako sumarizacia v zmysle poziadaviek IFRS... A tie deticky z DT, KPMG, EY a PWC nevedia mnohokrat kde vychadza slnko... Skus sa ich opytat aku maju uctovnicku prax... Ak im zadas urobit uzavierku a to je podla mna jedno podla akeho predpisu, tak to potom posud.... Ja mam s tym viac ako bohate skusenosti....
0 0
Načítať ďalšie