Zavrieť

Porady

Má zamestnávateľ povinnosť ma uvoľniť z práce kvôli vyšetreniu?

Zdravím, má zamestnávateľ povinnosť ma uvolniť z práce v prípade že potrebujem ísť k lekárovi, na vyšetrenie rôzneho druhu (dúfam že to netreba konkretizovať) alebo mi to môže zamietnuť? ak má právo mi povedať nie ako s tým "bojovať" ak ide o vážne problémy a zamestnávateľ je bezcitný, ktorého nič nezaujíma? ďakujem
Naposledy upravil ivka70 : 05.02.16 at 07:17
veronikasad postupoval si podľa § 144 ZP ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 144
    Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

    (1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

    (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

    (3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    V prvom rade návštevu lekára má zamestnanec riešiť mimo pracovnej doby.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Janka, pri súčasnej situácii v zdravotníctve o tom zamestnanci aj zamestnávatelia môžu len snívať. Zamestnanec by si ale mal dať potvrdiť čas odchodu z lek.vyšetrenia - ako zamestnávatel by som neuznala priepustku na ktorej je napísané platí celý deň, ak ordinačné hodiny lekára sú napr.do 12-tej.
    JankaO Jasne, ak nie je iná možnosť, skôr som mala na mysli, že nie je neobvyklé, že sa pracuje na smeny, prípadne na pružný pracovný čas...., aj zákonník práce počíta s primárnym riešením mimo prac. čas a až sekundárne v prac. dobe.
    Veronička a všetko najlepšie prajem
    veronikasad súhlasím a ďakujem ...
      zbaliť

    Má zamestnávateľ povinnosť ma uvoľniť z práce kvôli vyšetreniu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.