Zavrieť

Porady

Príplatok za prácu vo sviatok

Dobrý deň poraďáci,

viem, že podľa par. 122 odst.1 patrí zamestnancovi za prácu vo sviatok mzdové zvýhodnenie vo výške najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
Mzdové zvýhodnenie - príplatok - mu patrí len vtedy, ak na zmenu nastúpil
v deň sviatku. Ak zamestnanec nastúpil na zmenu napr. 7.5. o 22,00 a pracoval do 8.5. do 6.00 hod. náhrada mu pepatrí.

Prosím o radu, o čo sa oprieť v zákone, prípadne ako túto skutočnosť
vysvetliť zamestnancom. Zamestnanec argumentuje tým, že v Zák.práce je uvedené, mzdové zvýhodnenie je za vykonanú prácu, nie za nástup na zmenu.

Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    A to neviem ani ja, že sa mzda za sviatok vypláca podľa nástupu na zmenu... a nie podľa času vykonávanie práce

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Tu je to v Zákonníku práce:

    Podľa § 94 ods. 1:
    (1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

    § 95

    Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.

    Z toho vyplýva, že príplatok za sviatok sa vypláca na celú odpracovanú zmenu, ktorá začala v deň sviatku. Keďže sviatok je celých 24 hodín, tak napr. 1. mája začína sviatok pre pracovnú zmenu, ktorá nastúpila ráno o 6:00 h a sviatok trvá aj pre ďalšiu prac. zmenu až do rána 6:00 h 2. mája.

    Príplatok za prácu vo sviatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.