Zavrieť

Porady

Problém s dedičstvom, poraďte mi prosím niekto

ako mám postupovať, keď môj brat nesúhlasí s predajom rodičovského domu, ktorý sme zdedili po našej matke a nevie mi ani vyplatiť môj podiel nakoľko nemá peniaze. Dedičské konanie bude o 2 týždne a ja neviem či túto okolnosť mám spomenúť pred notárom, alebo ako sa to dá riešiť, na koho sa mám obrátiť. Poznamenávam, že môj brat žije s rodinou vo veľkom rod. dome, ktorý si postavil za peniaze po našom nebohom otcovi, a ja som po otcovi nezdedila vôbec nič. Dom ktorý je predmetom dedičstva bol vlastníctvom len matky. Budem vďačná za každú radu.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Môžeš navrhnúť notárke tvoje alternatívy a on sa musí vyjadriť. Ak si bude chcieť dom ponechať, žiadaj do notárskeho osvedčenia uviesť sumu a termín, dokedy ťa má vyplatiť. Brat si môže zobrať úver.
Ak by ste sa nedohodli, notárka to neuzavrie a rozhodne súd. Súd môže rozhodnúť aj o predaji domu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Poznamenávam, že môj brat žije s rodinou vo veľkom rod. dome, ktorý si postavil za peniaze po našom nebohom otcovi, a ja som po otcovi nezdedila vôbec nič.
prečo? - si predsa zákonný dedič
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

Mária ďakujem Ti, že si ma informovala o mojich možnostiach.
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

po otcovi som nič nezdedila, lebo všetky peniaze rodičia uložili do banky na bratovo meno... to mi povedala mama v deň otcovho pohrebu, ...
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

ide o to že ja chcem dom predať, a brat ho nechce predať a nevie ma ani vyplatiť
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Anita..... Pozri príspevok
ide o to že ja chcem dom predať, a brat ho nechce predať a nevie ma ani vyplatiť
A keby si ty vyplatila jeho a potom dom predala?
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

aj na to som už myslela, ale dom nepredá ani mne
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Anita..... Pozri príspevok
aj na to som už myslela, ale dom nepredá ani mne
Ak sa takto nedohodnete pri dedicskom konani, tak zdedite dom kazdy 1/2, potom jeho predaj budes musiet riesit sudne, ak sa nebudete vediet dohodnut ....
ma brat predstavu, kto sa bude o dom starat a kto bude platit zan poplatky, dane a pod.
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

Bratovi je ľúto dom predať, a chce si ho ponechať ako pamiatku na matku a ako útočisko keď bude mať problémy v manželstve. Dom sa nachádza v jednej obci s jeho bydliskom, kdežto ja bývam o 100 km ďalej.
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

poplatky za dom, ako aj jeho údržbu brat berie na seba
0 0
mekelek mekelek

mekelek je offline (nepripojený) mekelek

Názor laika:
Ak tvoj brat sa prizná, že dostal peniaze na stavbu RD a zriekne sa svojej časti z dedičstva v tvoj prospech, tak je všetko OK. Ak nie, máte rovnaké práva a neostáva nič iné, ako podielnícke vlastníctvo po 1/2-ine.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ak by ste sa nedohodli, notárka to neuzavrie a rozhodne súd. Súd môže rozhodnúť aj o predaji domu.
zdroj: portal.gov.sk
Potvrdenie dedičstva

Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol. Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou. Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.


vysporiadanie podielového vlastníctva /v krajnom prípade aj súdom nariadeným predajom nehnuteľnosti / bude predmetom iného konania - na návrh niektorého so spoluvlastníkov
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Bratovi je ľúto dom predať, a chce si ho ponechať ako pamiatku na matku a ako útočisko keď bude mať problémy v manželstve. Dom sa nachádza v jednej obci s jeho bydliskom, kdežto ja bývam o 100 km ďalej.
nie je podstatné kde bývaš / koľko km od "svojho majetku"



: veru ťažké je niekedy sústrediť sa len na podstatu problému - a pritom ignorovať etický pohľad
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nemieniš dom využívať, môžeš žiadať vyplatenie - teraz, alebo po prisúdení spoluvlastníctva. Zdedila si majetok, ktorý si máš právo užívať.
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

Veľmi sa bojím toho dedičského konania, nakoľko viem že od toho dňa budeme s bratom v hneve. On dúfa že sa dedičstva zrieknem v jeho prospech, čo mi už aj spomenul po úmrtí matky. Ja nechcem aby bol medzi nami hnev, ale keď si budem nárokovať na svoj podiel, tak sa veru brat bude veľmi hnevať.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
"nárok" na hnev máš v prvom rade ty - dedičstvo po otcovi

Veľmi sa bojím toho dedičského konania
máš zákonný nárok na dedičstvo -
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

ano, to je pravda, ale to bolo pred 28 rokmi a to je už zabudnuté, bohužiaľ....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Anita,
nevzdávaj sa svojho podielu na dedičstve. Zabojuj. Tak ako Ti radia, povedz u notára svoju predstavu, že ťa brat dajme tomu do roka v troch splátkach vyplatí a dom bude len a len jeho. A ked nebude súhlasiť, tak sa obrátiš na súd, ktorý môže bratovi prikázať odkúpiť tvoj podiel, resp. pre brata horšie že súd prikáže to predať tretej osobe a peniaze prikáže rozdeliť medzi vás dvoch. Toto treba bratovi pripomenúť, ked tak po tom dome túži, že sa môže stať že ho tiež nebude mať.
Hádam sa potom spamätá a privolí k vyplateniu teba.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,

máš starosť, že sa brat bude na teba hnevať - ale pramálo sa staral, ako sa cítiš ty, keď si z dedičstva po otcovi nedostala nič.

drž sa a obhajuj svoje práva!
0 0
Anita..... Anita.....

Anita..... je offline (nepripojený) Anita.....

Dievčatá ďakujem Vám za cenné rady a podporu ktorú ste mi prejavili. Budem o svoje práva a svoj majetok bojovať už aj preto, že rodičia materiálne aj citovo podporovali vždy len brata /možno preto že bol mladší z nás/.
Naposledy upravil Anita..... : 19.06.09 at 13:34
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať