Zavrieť

Porady

Hmotná núdza - nárok, či nie

Ahojte, prosím o pomoc. Máme v škole modelovú situáciu takúto:

Matka s 3 nezaopatrenými deťmi a 2 zaopatrenými deťmi do veku 25 rokov. Matka detí je rozvedená vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Vznikol jej nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorej posledná splátka je 245,90 €. Jedno zaopatrené dieťa vo veku do 25 rokov je vedené tiež v evidencii uchádzačov o zamestnanie a zúčastňuje sa na vykonávaní aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb. Ďalším zdrojom príjmu rodiny je výživné na tri deti zo strany otca v celkovej sume 86 €. Má rodina nárok na pomoc v hmotnej núdzi a v akej výške? Nevieme, či dávka v hmotnej núdzi patrí aj zaopatreným deťom, alebo sa posudzuje matka a pripadá jej dávka pre jednotlivca s viac ako 4 deťmi.

Ďakujem moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    habdula to mám prečítané, nechápeme túto konkrétnu situáciu
    avalik doplnila som aj zakon ... nechce sa mi to prepocitavat, ale pravdepodobne nemaju narok ... najjdenoduchsie bude poziadat o davku a pockat na rozhodnutie
    habdula my to máme ako príklad do školy a zajtra máme z toho skúšku a tejto veci nerozumieme
    habdula rozumieme, že sa spoločne posudzujú, ale nevieme, či zaopatreným deťom patrí zvlášť dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca plus matke ako jednotlivcovi s najviac 4 deťmi ... plus príspevky, či rátať k tomu aj aktivačný príspevok skrz dieťa vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie alebo nie, keď je zaopatrené a podobne
    habdula ja to vidím takto:
    Jednotlivec s viac ako 4 deťmi 168,20 €
    príspevok na zdravotnú starostlivosť 12 €
    príspevok na bývanie pre viac osôb 89,20 €
    aktivačný príspevok 63,07 €
    Spolu nároky: 332,47 €
    Príjem 245,90 + 86 € = 331,90 €
    Rozdiel: 0,57 €
    Nárok na pomoc v hmotnej núdzi nemajú.
    Mila123 ako dlho je matka rozvedená? ak do 5. rokov, musé požiadať, podať návrh na určenie výživného zo strany bývalého manžela (výživné je určené pre ňu, ako bývalú manželku)
    habdula neviem, toto je celé zadanie príkladu resp. modelovej situácie, otázka je v tom, či má alebo nemá nárok na pomoc v hmotnej núdzi
    Mila123 nechápeš, ak by mala nárok na výživné od manžela, prípadná dávka by sa jej znížila o výživné, dokonca možno ani nepriznala.......
    UPSVaR by jej nepriznal dávka, iba v prípade, že by doniesla doklad, že podala na súd......
    habdula Ďalším zdrojom príjmu rodiny je výživné na tri deti zo strany otca v celkovej sume 86 €

    toto s tým nemá súvis?

    Predpokladajme, že má príjem iba dávku v nezamestnanosti a výživné na tri deti od otca. Na nič iné nemá nárok. Bude mať nárok na pomoc v hmotnej núdzi či nie? A ak áno, v akej výške?
    veronikasad Na Porade riešime konkrétne situácie, nie predpoklady. Ak potrebuješ riešiť príklad do školy, uveď to v zadaní.
    habdula uviedla som to v zadaní ... neviem už ako to jasnejšie napísať, keď "Ahojte, prosím o pomoc. Máme v škole modelovú situáciu takúto:" takto to nie je dosť jasné ... a všetci tu máte kopu rečí, ale že by niekto zodpovedal otázku, tak to nie, je to konkrétna situáciu a nikto sa nevyjadril, či to ponímam správne alebo nie ...
    veronikasad Doplň vek detí, či si plnia povinnú školskú dochádzku. Nárok na koho aktivačný príspevok si uviedla ? Matky, alebo syna ?
    Ak syna, ten sa k nároku nepripočítava, naopak od dávky sa odpočítava, pretože deti do veku 25 rokov sa posudzujú spoločne (teda aj ich príjem)
    habdula uviedla som celé zadanie z učebnice, nič viac nemáme a aktivačný na syna som uviedla, príjem nemá, je na úrade práce, všetko je to v zadaní a o druhom zaopatrenom nevieme nič
      zbaliť

    Hmotná núdza - nárok, či nie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.