Zavrieť

Porady

Platobný rozkaz na strane navrhovateľa - účtovanie

Prosím o radu pri probléme. Dňa 24.10.05 bol na súd podaný návrh na vydanie platobného rozkazu o zaplatenie neuhr.pohľadávky, zmluvnej pokuty z omeškania a trov konania. Súd vydal plat.rozkaz s dátumom 31.1.06. Ako účtovať, keď nastal prelom účtovných rokov. Časť poplatkov sme zaplatili v 10/05, časť v 1/06.
poplatky v 10/05 - 538/211,221
poplatky v 1/06 - 538/383 ( účt.v 12/05)
úroky z omeškanej platby - 378/644 (keďže neuhrad.-výnosy nie daňové)
trovy konania - 315/648 (daňové výnosy)

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    alenad
    Prosím o radu pri probléme. Dňa 24.10.05 bol na súd podaný návrh na vydanie platobného rozkazu o zaplatenie neuhr.pohľadávky, zmluvnej pokuty z omeškania a trov konania. Súd vydal plat.rozkaz s dátumom 31.1.06. Ako účtovať, keď nastal prelom účtovných rokov. Časť poplatkov sme zaplatili v 10/05, časť v 1/06.
    poplatky v 10/05 - 538/211,221
    poplatky v 1/06 - 383/221 (538/383 účt.v 12/05)
    úroky z omeškanej platby - 378/644 (keďže neuhradené -výnosy nie daňové)
    trovy konania - 315/648 (daňové výnosy)

    Chcem vedieť, či je to správne naúčtované a daňový pohľad na vec, keďže k úhrade ešte nedošlo, len my sme zaplatili poplatky súdu.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ja si myslím, že to máš dobre, úroky sú správne - nedaňové, pretože pohľadávka istina nebola uhradená. Poplatky sú tiež v poriadku, urobila si časové rozlíšenie. Ja tam nevidím nič také čo by bolo zle.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    renča1
    ja si myslím, že to máš dobre, úroky sú správne - nedaňové, pretože pohľadávka istina nebola uhradená. Poplatky sú tiež v poriadku, urobila si časové rozlíšenie. Ja tam nevidím nič také čo by bolo zle.
    Mala som problém nájsť niečo bližšie k tomuto problému, takže som si nebola istá. Som vďačná za odpoveď , veľmi mi to pomohlo. Príjemný večer!

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Dobrý deň, prosím o radu.
    Firme prišiel platobný rozkaz, na základe ktorého uhradila:
    - dlžnú sumu (neuhradenú faktúru)
    - súdny poplatok
    - trovy právneho zastúpenia žalobcu
    - úrok z omeškania
    Ako to zaúčtovať? Sú zaplatené poplatky, trovy a úrok daňovým nákladom?

    ďakujem

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    nane Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu.
    Firme prišiel platobný rozkaz, na základe ktorého uhradila:
    - dlžnú sumu (neuhradenú faktúru)
    - súdny poplatok
    - trovy právneho zastúpenia žalobcu
    - úrok z omeškania
    Ako to zaúčtovať? Sú zaplatené poplatky, trovy a úrok daňovým nákladom?

    ďakujem
    ??

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    nane Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu.
    Firme prišiel platobný rozkaz, na základe ktorého uhradila:
    - dlžnú sumu (neuhradenú faktúru)
    - súdny poplatok
    - trovy právneho zastúpenia žalobcu
    - úrok z omeškania
    Ako to zaúčtovať? Sú zaplatené poplatky, trovy a úrok daňovým nákladom?

    ďakujem
    Prosím poraďte....

    Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

    Tara1
    Áno, sú daňovým nákladom. Ja som ich tiež účtovala na 538, ale auditorka mi odporučila preúčtovať ich na 548.

    548 je offline (nepripojený) 548

    548
    Prosim, vedeli by ste mi poradit s nasledovnym uctovanim? Trovy konania platene zdravotnym poistovniam sa uctuju na 538 alebo 548? Suvisia s platobnym vymerom uroku z omeskania za preddavky na poistne...
    dakujem

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    poradíte mi? (sumy obrazne)

    Veriteľ/navrhovateľ prostredníctvom advokáta vymáhal neuhradenú pohľadávku súdnou cestou

    Svojmu právnemu zástupcovi uhradil na zákl faktúry za právne zastúpenie
    518,343/321
    /60 €+dph 11,40 €/71,40 €-obrazne)
    (08.2009)

    Súd vydal Plat rozkaz, ktorým zaviazal odporcu k úhrade
    1-istiny
    2-úrokov z omeškania
    3-trov práv zast žalobcu (100€)
    (09/2009)

    (11/2009)
    Na pojednávaní 30.11.09 veriteľ /navrhovateľ zobral svoj návrh späť, lebo dlžník/odporca do pojednávania uhradil istinu a časť trov právneho zastúpenia, ktoré súd vyčíslil v Plat rozkaze

    Na základe späťvzatia návrhu na pojednávaní, súd vydal Uznesenie, kde konanie zastavil
    a
    vracia navrhovateľovi aj odporcovi časť uhradeného súdneho poplatku prostredníctvom Daň úradu (20 €).

    100€ -trovy právneho zást, žalobcu z Platob rozkazu
    80 € - dlžník uhradil (spolu s istinou) žalobcovi-veriteľovi-nám
    20 € - = rozdiel oproti plat.rozkazu a úhrade, kt. súd uznesením vracia obom stranám konania prostredníctvom DÚ.

    v čom mám problém:
    - trovy práv zastúpenia, kt uhradil žalobca svojmu advokátovi sú nižšie, ako tých 80 € (aj DZ aj suma s dph na faktúre advokáta je nižšia), t.j. my sme s tým náklady nemali v tejto výške, môžem zaúčtovať ako -518/-321 = pôvodné účtovanie právneho zastúpenia, alebo radšej 315,378.../648)

    ako mám rozumieť verdiktu - Súd vracia navrhovateľovi súdny poplatok vo výške 20 € zaplatený kolkovými známkami prostredníctvom DÚ....
    evidujem teda pohľadávku voči DÚ?
    (ešte som sa s tým nestretla + ešte nám peniažky na účet v takejto sume nenabehli + ako zaúčtujem (315,378.../648) - my sme s uvedenou causou ani nemali také vysoké náklady, ktoré sa mi vrátili...
    - dedukujem rozdiel, že advokát si na súde uplatnil vyššie - ďalšie trovy zastúpenia, ale nám ich už nevyčíslil.....
    - a vrátia sa mi....prostredníctvom DÚ....?)

    (súdny poplatok uhradil právny zástupca žalobcu a bol súčasťou jeho faktúry....)
    Naposledy upravil atka4 : 04.03.10 at 17:22

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    atka4 Pozri príspevok
    poradíte mi? (sumy obrazne)

    Veriteľ/navrhovateľ prostredníctvom advokáta vymáhal neuhradenú pohľadávku súdnou cestou

    Svojmu právnemu zástupcovi uhradil na zákl faktúry za právne zastúpenie
    518,343/321
    /60 €+dph 11,40 €/71,40 €-obrazne)
    (08.2009)

    Súd vydal Plat rozkaz, ktorým zaviazal odporcu k úhrade
    1-istiny
    2-úrokov z omeškania
    3-trov práv zast žalobcu (100€)
    (09/2009)

    (11/2009)
    Na pojednávaní 30.11.09 veriteľ /navrhovateľ zobral svoj návrh späť, lebo dlžník/odporca do pojednávania uhradil istinu a časť trov právneho zastúpenia, ktoré súd vyčíslil v Plat rozkaze

    Na základe späťvzatia návrhu na pojednávaní, súd vydal Uznesenie, kde konanie zastavil
    a
    vracia navrhovateľovi aj odporcovi časť uhradeného súdneho poplatku prostredníctvom Daň úradu (20 €).

    100€ -trovy právneho zást, žalobcu z Platob rozkazu
    80 € - dlžník uhradil (spolu s istinou) žalobcovi-veriteľovi-nám
    20 € - = rozdiel oproti plat.rozkazu a úhrade, kt. súd uznesením vracia obom stranám konania prostredníctvom DÚ.

    v čom mám problém:
    - trovy práv zastúpenia, kt uhradil žalobca svojmu advokátovi sú nižšie, ako tých 80 € (aj DZ aj suma s dph na faktúre advokáta je nižšia), t.j. my sme s tým náklady nemali v tejto výške, môžem zaúčtovať ako -518/-321 = pôvodné účtovanie právneho zastúpenia, alebo radšej 315,378.../648)

    ako mám rozumieť verdiktu - Súd vracia navrhovateľovi súdny poplatok vo výške 20 € zaplatený kolkovými známkami prostredníctvom DÚ....
    evidujem teda pohľadávku voči DÚ?
    (ešte som sa s tým nestretla + ešte nám peniažky na účet v takejto sume nenabehli + ako zaúčtujem (315,378.../648) - my sme s uvedenou causou ani nemali také vysoké náklady, ktoré sa mi vrátili...
    - dedukujem rozdiel, že advokát si na súde uplatnil vyššie - ďalšie trovy zastúpenia, ale nám ich už nevyčíslil.....
    - a vrátia sa mi....prostredníctvom DÚ....?)

    (súdny poplatok uhradil právny zástupca žalobcu a bol súčasťou jeho faktúry....)

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Prosím o radu: firma podala žalobu na dlžníka, na základe ktorej súd vyčísliť súdny poplatok za podanie návrhu . Firma (navrhovateľ) tento poplatok zaplatila. Ako sa bude účtovať? Bude to 538? A ak odporca zaplatí v inom účtovnom období, tak to budem účtovať do výnosov až v tom druhom účtovnom období? Ďakujem pekne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.