Zavrieť

Porady

Zacinajuce podnikanie

Moj brat zije v zahranici,na slovensku uz nema trvali pobyt.Kupil nehnutelnost a chce ju dat do prenajmu.mna poprosil aby som sa o to postaral aj papierovo aj uradovo. Ako mam postupovat aby ma potom urady neposielali kade tade.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ake urady?

    Pokial je vlastnikom nehnutelnosti (pozemok, byt, nebytovy priestor?) a ma zaujem ju prenajat, urobi tak na zaklade najomnej zmluvy.

    Len ta "poprosil", alebo aj pisomne splnomocnil? O co presne ta "poprosil"? Najst najomncu?

    ivodrno je offline (nepripojený) ivodrno

    ivodrno
    Najomna zmluva už je, čiže sa to už prenajíma.Ja len neviem ako sa to potom rieši s daňovým priznaním,ked tu nema trvali pobyt

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Co je predmetom najmu? (Byt, dom, 1 izba, pozemok, nebytovy priestor?)

    Aj sa zaregistroval na DU ako prenajimatel a bolo mu pridelene DIC?

    ivodrno je offline (nepripojený) ivodrno

    ivodrno
    Predmetom najmu je nebytovy priestor,nemohol sa zaregistrovat ,lebo tu nebol 15 rokov.Je to trosku zlozitejsie,lebo cakame na registraciu z katastra a az potom by sa malo ist na DU.Ale asi len zo splnomocnenim

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Aku registraciu z katastra? On este nie je vlastnik?

    Prenajal nieco, co mu nepatri?

    ivodrno je offline (nepripojený) ivodrno

    ivodrno
    X-predavajuci nehnutelnost
    Y-kupujuci nehnutelnost
    Z-najomca
    Z plati X(pokial sa to nezaregistruje v KN), X peniaze da potom Y,aby mu ten objekt uz nieco aj zarabal.Zmluvy su ale normalne porobene u pravnika

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Uz je to trochu zrozumitelnejsie.

    Vlastnik nebytoveho priestoru, ktory tento priestor prenajima, je povinny sa 30 do dni zaregistrovat na DU (§ 31,ods. 2, http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-...2009-a.html#31). Danovy urad mu prideli DIC.

    Prenajimatel je povinny do 31.3. po skonceni kalendarneho roka podat danove priznanie a zaplatit dan. Obcan, ktory na Slovensku nema trvaly pobyt alebo sa tu zdrziava menej ako 183 dni v roku, v danovom priznani uvedie len prijmy, ktore mal zo Slovenskej republiky.

    Postup:
    1. Pockas, kym kataster prevedie vlastnictvo nehnutelnosti na tvojho pribuzneho.
    2. Podpis najomnej zmluvy s najomcom.
    3. Do 30 dni registracia na Danovom urade.
    4. Do 31.3.2010 podat danove priznanie, zaplatit dan.

    ivodrno je offline (nepripojený) ivodrno

    ivodrno
    Aha, tak je to teda takto .To som rad , lebo som sa zlakol ze s tym budu ine vybavovacky. Veľmi pekne dakujem a prajem pekny den.

    ivodrno je offline (nepripojený) ivodrno

    ivodrno
    ivodrno Pozri príspevok
    Aha, tak je to teda takto .To som rad , lebo som sa zlakol ze s tym budu ine vybavovacky. Veľmi pekne dakujem a prajem pekny den.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Potom este povinnosti vlastnika voci spravcovi domu - ucast na schodzach, platenie poplatkov, poskytnutie sucinnosti atd.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.