Zavrieť

Porady

dobrovoľná nezamestnanosť (DN)

Pekný deň prajem. Práve som prerušila štúdium na VŠ a rada by som sa zahlásila na úrade práce ako dobrovoľne nezamestnaná... Má tu s tým niekto skúsenosti? Ak som zatiaľ dobre pochopila, DN sa nemusí pravidelne hlásiť na úrade práce a dokladovať svoju snahu o nájdenie práce, platí mesačne zdravotnej poisťovni cca 600 SK poistné a môže si bez problémov privyrábať napr. brigádnickými prácami.. Ako je to s daňami, so sociálnym zabezpečením, existuje nejaký limit, ktorý nesmie váš zárobok prekročiť a či je to vôbec výhodnejšie ako "uchádzačstvo o prácu"...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tidi Pozri príspevok
    Pekný deň prajem. Práve som prerušila štúdium na VŠ a rada by som sa zahlásila na úrade práce ako dobrovoľne nezamestnaná... Má tu s tým niekto skúsenosti? Ak som zatiaľ dobre pochopila, DN sa nemusí pravidelne hlásiť na úrade práce a dokladovať svoju snahu o nájdenie práce, platí mesačne zdravotnej poisťovni cca 600 SK poistné a môže si bez problémov privyrábať napr. brigádnickými prácami.. Ako je to s daňami, so sociálnym zabezpečením, existuje nejaký limit, ktorý nesmie váš zárobok prekročiť a či je to vôbec výhodnejšie ako "uchádzačstvo o prácu"...
    Na úrade práce sa môžeš prihlásiť len ako uchádzač /ka/ o zamestnanie.
    Počas evidencie na ÚP zdr.poistenie za teba platí štát. Môžeš pracovať na dohodu o vykonaní práce /max.64 hod. mesačne/ alebo pracovnej činnosti /max.10 hod.týždenne/ a zárobok nesmie prekročiť 3200sk mesačne.
    Ak podpíšeš u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň z tohto príjmu platiť nemusiš. Ako evidovaný uchádzač o zamestnanie sa musíš pravidelne hlásiť na úrade práce - ako často neviem.

    Druhá možnosť : Zostaneš dobrovolne nezamestaná, prihlásiš sa ako samoplatiteľ v zdravotnej poisťovni. Výška príjmu na dohodu nie je potom obmedzená - pozor na nedoplatok pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia !!! Na dohodu o vykonaní práce môžeš u jedného zamestnávateľa odpracovať 350 hod. ročne, na Dohodu o pracovnej činnosti 10 hod. týždenne.

    -------
    Veronika

    dobrovoľná nezamestnanosť (DN)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.