Zavrieť

Porady

Prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu

Ahojte. Zamestnanec má prekážku v práci z dôvodu zasadnutia mestského zastupiteľstva ako poslanec. Podľa zákonníka práce §136 a 137má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy. V § 25 ods. 5 a 6 zákona č. 369/1990 Zb. je však napísané toto :
(5) Funkcia poslanca sa zásadne vykonáva bez prerušenia pracovného alebo obdobného pomeru. Poslancovi patrí náhrada skutočných výdavkov, ktoré mu v súvislosti s výkonom funkcie poslanca vznikli, podľa osobitných predpisov platných pre zamestnancov v pracovnom pomere.

(6) Poslanec nesmie byť pre výkon svojej funkcie ukrátený na právach ani nárokoch vyplývajúcich z pracovného alebo obdobného pomeru. Zamestnávatelia umožňujú poslancom výkon funkcie podľa osobitných predpisov; to platí aj o členoch komisií, ktorí nie sú poslancami. Obec uhrádza zamestnávateľom na požiadanie náhradu za vyplatenú náhradu mzdy alebo inej odmeny za prácu. Poslancom, ktorí nie sú v pracovnom alebo obdobnom pomere, obec poskytuje náhradu ušlého zárobku.

Čo to pre mňa ako mzdárku znamená? Má alebo nemá nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Alebo ako si vysvetliť ods. 5 a 6 §25 zákona č. 369/1990 Zb? Je pre mňa nelogické, aby som ja, ako zamestnávateľ zaplatil mzdu za čas kedy nevykonáva zamestnanec činnosť podľa pracovnej zmluvy a za ktorý má ako poslanec zaplatené. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.