Zavrieť

Porady

Vyplácanie sociálnych dávok

Dobrý deň

Potreboval by som radu pre moju priateľu ( za chvíľku budúcu manželku ) Je občankou českej republiky bývame obaja na slovensku . pracuje vo firme na slovensku od 1.3. 2011 kde si platí aj sociálne a nemocenské dávky. Predtým bola študentkou na vysokej škole v českej republike . momentálne je tehotná a chceli by sme vedieť čo a ako .

- má nárok na vyplacanie sociálnych dávok - matrský príspevok ?
- má nárok na vyplácanie dávky v nezamestnanosti na slovensku keď by dostala teraz výpoveď z dovodu zrušenia firmy ?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V tom odkaze si prečíta, že do 270 dní sa jej zaráta aj poistenie v inom štáte EÚ.

    Základným predpokladom vzniku nároku na materské v zmysle právnych predpisov Slovenskej republiky je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, resp. plynutie ochrannej lehoty k uvedenému dňu. Osobitnou podmienkou je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Na účely splnenia uvedenej podmienky sa Vám započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia (vrátane ukončeného nemocenského poistenia v štáte Európskej únie), ak predmetné obdobie bude spadať do obdobia posledných dvoch rokov pred pôrodom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takže ešte treba vedieť, kedy bude rodiť ... Ešte mu vysvetlite, či si má platiť dobrovolné nemocenské poistenie, keď bude na úrade práce.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ako študentka bola nemocensky poistená v Európskej únii, teraz je na Slovensku, ako nezamestnaná sa zaregistruje na úrade práce - takže materskú dostane. Pozri tu:
    http://www.socpoist.sk/starostlivost...69s?prm2=47576

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Sano76,
    ako píše Mária, nárok na materskú jej vznikne na slovensku po 270 dňoch poistenia. Tj, 9 mesiacov musí byť zamestnaná, a bude mať nárok na materskú dovolenku.
    A čo sa týka podpory v nezamestnanosti, tak nárok jej nevzniká, nakoľko nemá v posledných 3 rokoch odrobených 730 dní.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. len upozorním na zákl. podmienku - treba mať 270 dní poistenia !! Nech ešte chvíľku ten PP trvá ..

    .. už ani v Česku nie sú študenti poistení ( od roku 2009)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. ja predpokladám, že ten PP neskončí zajtra - takže by to malo stačiť .. či Len som upozornila na tú podmienku - aby nedajbože nechýbali dáke dva dni

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    sano76 Pozri príspevok
    mohol by som sa pozastaviť k tým 270 dňom jedná sa o normálne dni alebo odpracované . ďakujem velmi pekne zatial za odpovede
    Ide o kalendárne dni

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Maji,
    ona bola predtým študentka. Takže no síce je pravda netuším ako to beží v čr, čo sa týka poistenia počas štúdia.
    Na slovensku, študenti poistený niesú. Ale ak je zamestnaná od 1.3.2011 tak už okolo 26.11.2011 má splnenú podmienku 270 dní poistenia a tým pádom nárok na materskú.

    sano76 je offline (nepripojený) sano76

    sano76
    mohol by som sa pozastaviť k tým 270 dňom jedná sa o normálne dni alebo odpracované . ďakujem velmi pekne zatial za odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.