Zavrieť

Porady

Totálna havária automobilu

Dobrý deň,

prosím poraďte mi totálnej havárii automobilu, ktoré bolo v podnikaní a poisťovňa vyplatí peniaze z tejto poistnej udalosti. Tento príjem sa zahrnie do príjmov podliehajúcich zdaneniu??? Alebo akú máte skúsenosť s účtovaním tohto auta??

Ďakujem za odpoveď, Martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    suvla Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím poraďte mi totálnej havárii automobilu, ktoré bolo v podnikaní a poisťovňa vyplatí peniaze z tejto poistnej udalosti. Tento príjem sa zahrnie do príjmov podliehajúcich zdaneniu??? Alebo akú máte skúsenosť s účtovaním tohto auta??

    Ďakujem za odpoveď, Martina
    Príjem z poistného plnenia sa zaúčtuje ako príjem ovplyvňujúci základ dane, v členení ostatné príjmy.

    suvla je offline (nepripojený) suvla

    suvla
    Ahojte,

    teraz mám trocha iný problém. Poisťovňa preplatila škodu na aute vo výške 280 tis. Sk a dotyčný z tých peňazí uhradil opravu na aute. Zatiaľ tie doklady o oprave som nevidela, ale ak bude tam vyčíslená DPH tak môžem si ju uplatniť???
    A tých 280 tis. Sk z poisťovne zaúčtujem ako príjem podliehajúci dani???
    Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    suvla Pozri príspevok
    Ahojte,

    teraz mám trocha iný problém. Poisťovňa preplatila škodu na aute vo výške 280 tis. Sk a dotyčný z tých peňazí uhradil opravu na aute. Zatiaľ tie doklady o oprave som nevidela, ale ak bude tam vyčíslená DPH tak môžem si ju uplatniť???
    A tých 280 tis. Sk z poisťovne zaúčtujem ako príjem podliehajúci dani???
    Ďakujem
    DPH z opravy môžeš uplatniť. Príjem od poisťovne je zdaniteľný príjem.
    Ak podnikateľ je platiteľom DPH, tak poisťovňa vyplatila určite iba sumu opravy - DPH - spoluúčasť.

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    SZČO mal v obchodnom majetku zahrnutý automobil, ktorý zakúpil na úver (splatnosť 3 roky). Autom v júli havaroval. Poisťovňa mu priznala totálnu škodu - 84000,--. Jeho spoluúčasť - 5000,--. Predčasne splatil úver na auto - 50000,--. Auto dal opraviť - ale nemá žiaden doklad (ani nebude mať). Prosím o radu:

    1. Náhradu škody si zahrnie do POZD - to by bolo jasné.
    2. Môže naďalej viesť auto v obchodnom majetku a účtovať do nákladov odpisy, PHM, prípadné ďalšie opravy počas roka (má tam opravu v 10/08 - 6000,--)?
    3. Ako zaúčtovať predčasné splatenie úveru (jednoduché účto, neplatiteľ DPH)? Čo si môže uplatniť do VOZD?

    V doklade o predčasnom splatení úveru je zostatok istiny - 40 tis., pokuta za predčas. splatenie úveru - 3 tis., manipulačný poplatok(s DPH) - 1 tis., nedoplatok na splátkach 6 tis.
    Dátum pôvodnej splatnosti zmluvy bol 23. 6. 2009.

    Veľmi pekne prosím o každú radu.

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Prosím, poradíte mi niekto, či to môžem zaúčtovať nasledovne:

    - náhrada od poisťovne 84 000,-: POZD
    - zároveň náhrada od poisťovne 84 000,-: VOZD (v rámci uzáv.oper.)
    - zost. cena auta 36 000,- (t. j. ZC 125 tis. mínus 84 tis. náhrada od poisťovne a 5 tis. spoluúčasť): VNZD (v rámci uzáv.oper.)
    - spoluúčasť 5 000,-: VOZD (v rámci uzáv.oper.)
    - splátky úrokov z úveru a havar.+zák. poistenie zaplatené do dňa havárie + náklady na PHL prepočítam % využitia auta na služ. účely a zaúčtujem ako VOZD (v rámci uzáv. oper.)

    Z predčasného splatenia úveru si nemôžem asi uplatniť žiadne výdavky??? A taktiež už žiadne výdavky na opravu auta, inak by som nemohla náhradu od poisťovne zahrnúť do VOZD???

    Prosím, vyjadrite aspoň svoj názor. Veľmi mi to pomôže.

    Totálna havária automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.