Zavrieť

Porady

Záloha

Prosím Vás, viem mi niekto poradiť. Mojím problémom je,že ked mi príde tovar a zaplatíme ho v hotovosti, nedajú nám k tomu faktúru, pošlú nám ju poštou. Chcela by som sa spýtať ako sa toto účtuje v JU, v podvojnom to dávam cez pokladňu na 314 bez DPH.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zaplatený preddavok v JÚ je výdavok neovplyvňujúci základ dane. Daňovým výdavkom sa stáva až po ukončení dodávky tovaru.

    Zákon o dani z príjmov § 17:
    (12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
    ...

    b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.


    ... aj keď v Tvojom prípade k splneniu dodávky prišlo, pretože tovar bol prevzatý . Aké píše dodávateľ dátumy na faktúru ?


    FIFA je offline (nepripojený) FIFA

    úplný začiatočník FIFA
    Dodávateľ mi síce napíše deň dodania tovaru správny, len deň vystavenia je o pár dní neskôr a to mi robí problémy. Ja mám najprv PPD s dátumom napr. 17.7 a 30.7 mi príde faktúra, kde dátum dodania je 17.7, ale dátum vystavenia je 25.7.

    FIFA je offline (nepripojený) FIFA

    úplný začiatočník FIFA
    Takže, ak účtujem v pohode, tak si cez pokladňu zaúčtujem PPD ako ostatný výdaj nedaňový a keď mi príde faktúra,tak si to rozpíšem do položiek,kde uvediem fakturovanú sumu spolu s DPH a do ďalšej položky cez záznam vložím Odpočet zálohy. Túto faktúru už zaúčtujem podľa toho o čo sa jedná. Pochopila som to správne? Je to to isté ako v PU s účtom 314, len tu použijem nedaňový výdaj a potom stĺpec tovar.

    FIFA je offline (nepripojený) FIFA

    úplný začiatočník FIFA
    To vlastne neni správne, veď do Denníka sa zapisujú položky len z pokladne alebo banky. Prosím ako to mám urobiť. Poraďte mi...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bez pohybu peň. prostriedkov, pretože po prijatí faktúry už žiadny pohyb nebol.
    Interný doklad - výdavky ovpl.základ dane - druhové členenie tovar.
    Podobne sa účtujú napr. odpisy, iba do prevádzkovej réžie .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.