Zavrieť

Porady

Peňažný príspevok na kompenzáciu ŤZP

Zaujíma ma , či pri požiadaní o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov ŤZP sa okrem plného invalidného dôchodku započítava do príjmu aj renta (strata na zárobku spôsobená dopravnou nehodou).

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    len na pôvodný príspevok napíšeš

    "posúvam"

    ... dostane sa hore a možno si ho niekto všimne kto vie odpoveď ...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No pozrela som si papiere čo odo mňa vyžadovali pri dožiadaní.
    Takže to vypisujem :

    Doložiť všetky príjmy, ktoré sa vás týkajú
    1. čistý príjem zo závislej činnosti - n estačí ročné zúčtovanie dane
    2. čistý príjem zo SZČO - iba v prípade danového priznania - potvrdený príjem DU
    3. nemocenské dávky - aj zo soc. poisťovne
    4. dávka v nezamestnanosti
    5. potvrdenie o evidencii na UPSVaR
    6. dávka v hmotnej núdzi
    7. dôchodok ( potvrdenie SP o celkovej výške vyplatených dávok dôchodkového poistenia za predošlý rok )
    8. rodičovský príspevok
    9. výživné
    10. príjmy z nájmu a prenájmu
    11. peňažný príspevok na opatrovanie
    12. štipendium študenta v doktorandskom študijnom programe v dennej forme
    13. iné príjmy

    Čiže ako tak kuk do toho tak aj tá úrazová renta sa bude započítavať do príjmu , zrejme ako iný príjem.
    Tieto príjmy sa pri kompenzáciach ŤZP dokladujú každý rok.

    m412 je offline (nepripojený) m412

    m412
    Ešte by ma zaujímalo akú sumu príjmov nesmiem prekročiť aby som mala nárok na peňažný príspevok ŤZP, pokiaľ máš o tom prehľad.
    Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Joj nepoviem Ti presne je to suma okolo 16000 sk na osobu v domácnosti, ktorej sa to týka.
    Ak berie príspevky rodič, a má nezaopatrené 2 deti tak sa zráta príjem rodičov, a vydelí sa počtom osôb. Teda 4.
    Ak je to jednotlivec tak sa berie len jeho príjem samostatne.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    buchač Pozri príspevok
    Započítava sa všetko ...

    a

    neposkytuje sa príspevok

    občanovi s ŤZP, ktorého príjem presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, t.j. v súčasnosti 9 460,-Sk




    Poprípade aj na

    http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E...3?OpenDocument
    Buchač nesúhlasím,
    poberám príspevok od UP na kompenzáciu a som si myslela, že mi nevýjde, no vyšiel lebo zvýšili hranicu a pamätám si práve tú sumu cca 16 000 sk okolo lebo tak mi hovorili na UP. Ked som dokladovala príjem za rok 2008.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Xanti Pozri príspevok
    Buchač nesúhlasím,
    poberám príspevok od UP na kompenzáciu a som si myslela, že mi nevýjde, no vyšiel lebo zvýšili hranicu a pamätám si práve tú sumu cca 16 000 sk okolo lebo tak mi hovorili na UP. Ked som dokladovala príjem za rok 2008.
    Pri dokladovaní príjmov za rok 2008 bolo ŽM platné od 1.7.2009, pre rok 2010 bude platné ŽM platné od 1.7.2009:
    Životné minimum plnoletá FO 185,19 €
    Ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá FO 129,18 €
    Životné minimum dieťa 84,52 €

    Pri posudzovaní nároku pre rok 2008 je platná suma ŽM schválená od 1.7.2008, teda uchádzač o príspevok nesmie prekročiť dvojnásobok ŽM. Spočítaj si príjmy včítane dôchodku, ktorý musíš mať potvrdený SP a zistíš, či máš nárok.
    Naposledy upravil ondrejvla : 03.08.09 at 19:51

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ondrejvla Pozri príspevok
    Pri dokladovaní príjmov za rok 2008 bolo ŽM platné od 1.7.2009, pre rok 2010 bude platné ŽM platné od 1.7.2009:
    Životné minimum plnoletá FO 185,19 €
    Ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá FO 129,18 €
    Životné minimum dieťa 84,52 €

    Pri posudzovaní nároku pre rok 2008 je platná suma ŽM schválená od 1.7.2008, teda uchádzač o príspevok nesmie prekročiť dvojnásobok ŽM. Spočítaj si príjmy včítane dôchodku, ktorý musíš mať potvrdený SP a zistíš, či máš nárok.
    No nesúhlasím,
    nemáš pravdu. Zákon sa menil
    Peňažné príspevky na kompenzáciu


    Dňa 1. januára 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu“), ktorý nanovo upravuje právne vzťahy pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu a v celom rozsahu nahradil zákon č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov.


    Zásadné zmeny vyplývajúce z novej právnej úpravy

    • zavádza sa valorizačný mechanizmus opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu tak, že výška týchto príspevkov je vyjadrená v percentách zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, t.j. bude sa vždy od 1. júla zvyšovať,
    • peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov možno poskytovať fyzickej osobe s ŤZP, ak jej príjem nie je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom (v zmysle zákona o sociálnej pomoci to bol dvojnásobok sumy životného minima),
    toľko výcuc... zvyšok v prílohe

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Xanti Pozri príspevok
    Joj nepoviem Ti presne je to suma okolo 16000 sk na osobu v domácnosti, ktorej sa to týka.
    Ak berie príspevky rodič, a má nezaopatrené 2 deti tak sa zráta príjem rodičov, a vydelí sa počtom osôb. Teda 4.
    Ak je to jednotlivec tak sa berie len jeho príjem samostatne.
    A keď u seba zrátam 3xživ. minimum = 3x185,16 = 555,48 € a to je tých spomínaných okolo 16000 sk ... presne ...16734 Sk

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Xanti Pozri príspevok
    No nesúhlasím,
    nemáš pravdu. Zákon sa menil
    toľko výcuc... zvyšok v prílohe
    Vôbec mi nevadí, že som sa pomýlila, už som opravila, ale tá radosť, že to bude trojnásobok
    Ďakujem za opravu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ondrejvla Pozri príspevok
    Vôbec mi nevadí, že som sa pomýlila, už som opravila, ale tá radosť, že to bude trojnásobok
    Ďakujem za opravu.
    Naozaj nemáš začo, mala som len čiastkové info. A ty a buchač ste ma donútili vyhľadať ako to naozaj je. V podstate mňa tak presná suma nezaujímala, vedela som približnú.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    m412 Pozri príspevok
    Zaujíma ma , či pri požiadaní o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov ŤZP sa okrem plného invalidného dôchodku započítava do príjmu aj renta (strata na zárobku spôsobená dopravnou nehodou).

    Ďakujem.
    Započítava sa všetko ...

    a

    neposkytuje sa príspevok

    občanovi s ŤZP, ktorého príjem presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, t.j. v súčasnosti 9 460,-Sk


    Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov (§ 64 zákona)

    Občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je podľa posudku odkázaný na kompenzáciu zvýšených výdavkov, možno poskytnúť peňažný príspevok na zvýšené výdavky

    • na diétne stravovanie súvisiace:

    1. s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia,
    2. so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
    3. so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.

    Kompenzácia na každé zvýšenie horeuvedených výdavkov sa posudzuje samostatne.

    Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie je mesačne:

    • 1 000 Sk pre choroby a poruchy uvedené v prvej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona),
    • 500 Sk pre choroby a poruchy uvedené v druhej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona),
    • 300 Sk pre choroby a poruchy uvedené v tretej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona).

    Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie nemožno poskytnúť občanovi, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne. To neplatí, ak sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb prechodne a na určitý čas, najviac na 30 dní.

    Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia je 500 Sk.

    Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla je 900 Sk. Tento príspevok možno poskytnúť občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom a ktorý:

    a) je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla alebo
    b) nie je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla, ale jeho prepravu zabezpečuje fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na vykonávanie prepravy.

    Všetky horeuvedené príspevky sa poskytujú mesačne.

    Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom je 1 200 Sk.

    Peňažný príspevok na zvýšené výdavky sa neposkytuje, ak príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
    Poprípade aj na

    http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E...3?OpenDocument

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.