Zavrieť

Porady

obstaranie auta a odpisy

Enie Enie

Enie je offline (nepripojený) Enie

Ahojte, chcem sa opýtať na "drobnosť". Živnostík kúpil auto v hotovosti ale za svoje vlastné peniaze (nie vrámci firmy) dňa 28.11.2008. Na DÚ ho prihlásil až 1.1.2009 a chcem sa opýtať ako mám postupovať s odpismi. Zaradila som ho do používania toho roku, teda 1.1.2009, môžem si uplatniť rovnomerný odpis, teda 4 roky odpisovania, začnem 2009 a skončím v roku 2012? Alebo už rok 2008 som prepásla na odpis?
Ďakujem krásne za odpoveď.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Enie Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa opýtať na "drobnosť". Živnostík kúpil auto v hotovosti ale za svoje vlastné peniaze (nie vrámci firmy) dňa 28.11.2008. Na DÚ ho prihlásil až 1.1.2009 a chcem sa opýtať ako mám postupovať s odpismi. Zaradila som ho do používania toho roku, teda 1.1.2009, môžem si uplatniť rovnomerný odpis, teda 4 roky odpisovania, začnem 2009 a skončím v roku 2012? Alebo už rok 2008 som prepásla na odpis?
Ďakujem krásne za odpoveď.
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Tweety Pozri príspevok
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.
Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Lianka Pozri príspevok
Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
Súhlasím s Liankou. U fyzických osôb sa rok 2009 berie ako 2. rok používania osobného automobilu. Daňovo odpisovať už bude iba 3 roky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lianka Pozri príspevok
Hmm... Tweety, jedna sa o preradenie z osobneho uzivania do podnikania. Obstaranie bolo v roku 2008. Neberie sa nahodou ako 1. rok rok 2008 a moze teda odpisovat do max. 4roch rokov od zakupenia, t. j. rok 2009 je 2. rokom?
Vychádzala som zo zadania, že živnostník kúpil a za aké peniaze keď nie svoje?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mária.K. Pozri príspevok
Súhlasím s Liankou. U fyzických osôb sa rok 2009 berie ako 2. rok používania osobného automobilu. Daňovo odpisovať už bude iba 3 roky.
Automobil bol zaradený do podnikania 1.1.2009. Teda môže začať odpisovať až v roku 2009. Myslím, že sa začína prvým rokom odpisovania. a nie druhým. Môžeš povedať podľa čoho usudzuješ, že sa bude odpisovať 3 roky?

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:
Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

marjankaj Pozri príspevok
Automobil bol zaradený do podnikania 1.1.2009. Teda môže začať odpisovať až v roku 2009. Myslím, že sa začína prvým rokom odpisovania. a nie druhým. Môžeš povedať podľa čoho usudzuješ, že sa bude odpisovať 3 roky?

§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:
Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov.
Usudzujem podľa znenia § 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov:

"(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d)."
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Tweety Pozri príspevok
Áno, budeš odpisovať 4 roky, začneš rokom 2009.
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne )
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

137Cs Pozri príspevok
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne )

Účtovne v JÚ?
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Povinnosť rozlišovať daňové a účtovné odpisy aj v JÚ nepriamo vyplývala pre účtovnú jednotku aj predtým (napr. zo znenia vysvetliviek k výkazu o majetku), ale už je to aj "natvrdo" v aktuálnych Postupoch JÚ:
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

P.S.
Toto ustanovenie platilo už od 1.1.2008, takže nejde o žiadnu novotu...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
137Cs Pozri príspevok
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne )
Tak navrhujem zaradiť dodatočne k 31.12.2008 (alebo skôr) do majetku. Pozastaviť v roku 2008 odpisy podľa §22 ods.9. Zaplatiť cestnú daň za rok 2008 a prípadnú pokutu za nepodanie DP z mot. voz.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Teoreticky "i tak še da" . Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...

(a - navrhovaný postup možno nie je celkom v súlade s etiketou Porady )
Naposledy upravil 137Cs : 02.10.09 at 17:53
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
137Cs Pozri príspevok
Teoreticky "i tak še da" . Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...

To môže, ale nemusí, lebo sa mu nebude meniť daňová povinnosť DPFO.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
137Cs Pozri príspevok
V tomto prípade daňovo určite nie, bolo by to v rozpore napr. s § 25/1/d ZoDP.
(Ale 4 roky ho môže odpisovať účtovne )
Tak tu by som to upresnil. Nie môže, ale musí(na inventárnych kartách) a nie 4 roky, ale toľko rokov(mesiacov), koľko si určí sám podľa využívania a opotrebenia vozidla.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

marjankaj Pozri príspevok
Tak tu by som to upresnil. Nie môže, ale musí(na inventárnych kartách) a nie 4 roky, ale toľko rokov(mesiacov), koľko si určí sám podľa využívania a opotrebenia vozidla.
"Musí" platí len na povinnosť účtovného odpisovania. A môže aj spomenuté 4 roky (48 mesiacov), ak si to tak v odpisovam pláne stanoví.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

137Cs Pozri príspevok
Povinnosť rozlišovať daňové a účtovné odpisy aj v JÚ nepriamo vyplývala pre účtovnú jednotku aj predtým (napr. zo znenia vysvetliviek k výkazu o majetku), ale už je to aj "natvrdo" v aktuálnych Postupoch JÚ:
§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
P.S.
Toto ustanovenie platilo už od 1.1.2008, takže nejde o žiadnu novotu...

Ďakujem . Pre mňa to v tomto momente novota je . Takže zápis na inv. karte = účtovný odpis, ak som dobre pochopila.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
137Cs Pozri príspevok
Teoreticky "i tak še da" . Ale okrem DP k dani z motorových vozidiel treba opraviť aj účtovnú závierku (výkaz o majetku a záväzkoch) ...

(a - navrhovaný postup možno nie je celkom v súlade s etiketou Porady )
Tak to si nemyslím. Keď je to v súlade so zákonom o dani z príjmu, tak to nemôže vadiť etikete.

Myslím, že sa chcelo ušetriť na cestnej dani, a preto bol zvolený taký postup. Auto sa určite využívalo aj v roku 2008. To však vie povedať iba zadávateľ.
0 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

marjankaj Pozri príspevok
To môže, ale nemusí, lebo sa mu nebude meniť daňová povinnosť DPFO.
Ja nehovorím o oddatočnom daňovom priznaní k DP, ale o účtovnej závierke (výkaze o majetku o záväzkoch). Ak ho neopraví, stav dlhodobého majektu podľa inventárnych kariet (alebo inej účtovnej evidencie) k 31.12. nebude súhlasiť s vykázaným DM v zostatkovej cene vo VMaZ. A tak isto by sa podľa mňa mal vo výkaze k 31.12. premietnuť aj záväzok z dane z motorových vozidiel za rok 2008 (ak sa už chceme tváriť, že vozidlo bolo naozaj zaradené do podnikania, len sa zabudlo podať DP k cestnej dani...)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
137Cs Pozri príspevok
Ja nehovorím o oddatočnom daňovom priznaní k DP, ale o účtovnej závierke (výkaze o majetku o záväzkoch). Ak ho neopraví, stav dlhodobého majektu podľa inventárnych kariet (alebo inej účtovnej evidencie) k 31.12. nebude súhlasiť s vykázaným DM v zostatkovej cene vo VMaZ. A tak isto by sa podľa mňa mal vo výkaze k 31.12. premietnuť aj záväzok z dane z motorových vozidiel za rok 2008 (ak sa už chceme tváriť, že vozidlo bolo naozaj zaradené do podnikania, len sa zabudlo podať DP k cestnej dani...)
Veď u seba si to opraví a bude mu to sedieť.
Na DÚ to môže odovzdať až po výzve. Výkazy sú súčasťou DP a keď nemusím tak nemusím, ale môžem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

marjankaj Pozri príspevok
Veď u seba si to opraví a bude mu to sedieť.
Na DÚ to môže odovzdať až po výzve. Výkazy sú súčasťou DP a keď nemusím tak nemusím, ale môžem.
Jano, v takom prípade by ma zaujímalo, aké údaje počiatočných stavov by si vo výkazoch uviedol v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak správne, automaticky by došlo k výzve z DU o "nesúlade", takže je to tak, či onak jedna cesta na DU.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Marína Pozri príspevok
Jano, v takom prípade by ma zaujímalo, aké údaje počiatočných stavov by si vo výkazoch uviedol v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak správne, automaticky by došlo k výzve z DU o "nesúlade", takže je to tak, či onak jedna cesta na DU.
Uviedol by som správne údaje a zároveň by som aj priložil opravený výkaz za minulé obdobie, prípadne by som ho podal až po výzve.

Ja si myslím, že zadávateľ chcel ušetriť na dani z motorových vozidiel (alebo mu tak niekto "poradil"), a nedomyslel, že môže takto prísť o 1/4 hodnoty automobilu na odpisoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať