Zavrieť

Porady

z Visty na XP

Mám problém rozhodnúť sa.Na notebooku mám nainštalovany operačny systém Windows Vista. Počítač používam len na prácu s fotkami,hudbou, hrami, internet..Celkom som spokojná,len niekedy som mala problém s kompatibilitou. Známy mi však doporučuje aby som si systém preinštalovala na XP. Vraj Vista je velmi problémová a zaberá vela miesta na disku a spomaľuje počítač. Ja to neviem porovnať,nikdy som s XP nepracovala. Myslíte,že sa mi to oplatí?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

shane26 Pozri príspevok
Mám problém rozhodnúť sa.Na notebooku mám nainštalovany operačny systém Windows Vista. Počítač používam len na prácu s fotkami,hudbou, hrami, internet..Celkom som spokojná,len niekedy som mala problém s kompatibilitou. Známy mi však doporučuje aby som si systém preinštalovala na XP. Vraj Vista je velmi problémová a zaberá vela miesta na disku a spomaľuje počítač. Ja to neviem porovnať,nikdy som s XP nepracovala. Myslíte,že sa mi to oplatí?
Pokiaľ nemáš vážne problémy s Vistou, nemeň to. Chce sa ti teraz investovať do kúpy WinXP? Najmä keď si s XP nerobila, zostaň už pri Viste, postupom času vyrastie z detských chorôb.

A čítal som mnoho príspevkov od ľudí, ktorí mali problém vôbec odstrániť tú Vistu z kompu.

Ale ak ti to ten známy urobí za pekný úsmev a veľmi to chceš, nie je problém. Na tú prácu ti postačí aj XP.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Jurho Jurho

Jurho je offline (nepripojený) Jurho

Samozrejme že sa ti to oplatí, jednoznačne.......
A čudujem sa iným, ktorí to ešte neurobili.....
Vista je nedorobok, atď... staré, dobré XP......
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jurho Pozri príspevok
Samozrejme že sa ti to oplatí, jednoznačne.......
A čudujem sa iným, ktorí to ešte neurobili.....
Vista je nedorobok, atď... staré, dobré XP......
S tým XP súhlasím.
Známy si obstaral ntb Siemens Nixdorf, na ktorom bola nainštalovaná Vista, chcel ju vymeniť za XP. Aký však bol prekvapený, keď na nete našiel info od výrobcu, aby za žiadnych okolností na tento typ ntb neinštaloval XP. Takže si treba vopred zistiť, či to má zmysel a či je to vôbec možné ...
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Pokiaľ nemáš vážne problémy s Vistou, nemeň to. Chce sa ti teraz investovať do kúpy WinXP? Najmä keď si s XP nerobila, zostaň už pri Viste, postupom času vyrastie z detských chorôb.

...a pre Win XP časom prestane byť technická podpora. Známy pracujúci s pc a softwérmi mi poradil nasledovne: pokiaľ sa dá vydržať pri XP treba vydržať a nové pc nakupovať až keď Vista vyrastie z detských chorôb. Preinštalovávať tiež nedoporučuje.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Vista je super.

Priciny problemov (okrem kompatibility s inymi programami) by som hladal inde .
0 0
shane26 shane26

shane26 je offline (nepripojený) shane26

Dakujem za rady, myslím,že to nebudem preinštalovávať. Ešte mám jednu technickú otázku. Co Vista má,čo xp nemá? Je niečím lepšia? Je pravda, že zaberá vela pamäte a spomaľuje počítač?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Malé upresnenie k uvedeným skutočnostiam.

Nie je pravda, že pri prechode z Windows Vista na Windows XP treba zákonite investovať... Možnosť prechodu na nižšiu verziu softvéru (downgrade) záleží na licenčnej zmluve.
Microsoft poskytuje možnosť downgrade pri nákupe svojich produktov: Microsoft Windows Vista Business, Microsoft Windows Vista Ultimate, Microsoft Windows XP Professional OEM a Microsoft Windows 2003 Server OEM (mimo Web Edition).
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
shane26 Pozri príspevok
Dakujem za rady, myslím,že to nebudem preinštalovávať. Ešte mám jednu technickú otázku. Co Vista má,čo xp nemá? Je niečím lepšia? Je pravda, že zaberá vela pamäte a spomaľuje počítač?
Vista má oproti XP krajšiu grafiku, intuitívnejšie ovládanie, lepšie zabezpečnenie.

Vista má oproti XP horšiu kompatibilitu s programami (mnoho výrobcov software ešte nevyvinulo verzie pre Vistu) a s hardware (mnoho starších a aj nových zatiadení nemá podporu pre Vistu) a má neskutočné nároky na výkon PC (čo je logické, ak vezmeme do úvahy, že Vista kontroluje každý krok používateľa, či náhodou nerobí niečo, čo by mu mohlo uškodiť a pravideľne robí veci, o ktorých ani užívateľ nevie - napr. defragmentáciu, kontrolu aktualizácií, optimalizáciu výkonu a pod.).

Každopádne treba overiť, či pre daný notebook existuje vôbec podpora pre XP - napr. taký HP pre nové modely notebookov (HP Pavilion) nerobí vôbec podporu pre WIN XP.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Ježiško mi doniesol nový PC (Athlon 5000+, 2MB RAM...) s Windows Vista Premium a tiež som bol v rozpakoch, či si nedať Xp ale som odolal, mám rád niečo nové a je tu toho viac ako v XP, aj sa mi to zdá nejak premakanejšie. XP su také nejaké strohé, prísne ale presné - mám v práci.
Mám tu aj "Office 2007 home and student" pekné sú, ibaže dole k tvrdo odsúšaným MS 2003 nie sú kompatibilné. Tie ešte váham, či ich nepreinštalujem, ale keď sú už kúpené a oficiálne... počkám, keď budem na nich robiť niečo zložitejšie, či to budú zvládať.
0 0
pachohybskyzbojnik pachohybskyzbojnik
som učtovnik ako Fantoci
Stefan2005 Pozri príspevok
Malé upresnenie k uvedeným skutočnostiam.

Nie je pravda, že pri prechode z Windows Vista na Windows XP treba zákonite investovať... Možnosť prechodu na nižšiu verziu softvéru (downgrade) záleží na licenčnej zmluve.
Microsoft poskytuje možnosť downgrade pri nákupe svojich produktov: Microsoft Windows Vista Business, Microsoft Windows Vista Ultimate, Microsoft Windows XP Professional OEM a Microsoft Windows 2003 Server OEM (mimo Web Edition).
toto nenic celkom pravda pretoze napr ultimate mas komplet vsetky licencie od xp az po vistu
osobne som statnym majitelom dvoch licencii na vistu a zatial vsetky problemy s kompaktibilitou programou som viriesil uspesne
0 0
Zolo Zolo

Zolo je offline (nepripojený) Zolo

Ešte treba pripomenúť, že Vista má vyššie nároky na výkon zdroja - čo znamená, že na batérie beží kratšiu dobu, batéria sa rýchlejšie vyčerpá. Napriek tomu by som inštaláciu ponechal, ale oplatí sa povypínať niektoré funkcie zobrazovania, napr. animácie ikon, tiene okien a podobné zbytočnosti, ktoré sú výlučne iba na parádu.
0 0
klifton007 klifton007

klifton007 je offline (nepripojený) klifton007

Tiež som mal v notebooku vistu a bez problémov som ju odinštaloval. Samozrejme na čistý harddisk, nedoporučujem z visty na xp priamo v systéme vista a to nielen ten ale každý operačnýá systém, je potrebné najskôr odinštalovať a potom nainštalovať druhý . Nie sú potom žiadne problémy, pretože v sysémových adresároch nezostávajú súbory zo starého operačného systému, v opačnom prípade to môže spôsobovať nestabilitu systému . Ja som to urobil takým spôsobom, že pri vložení inštalačného cd windows xp si inštalačný program sám vypýtal formátovanie disku , po naformátovaní disku som na čisto nainštaloval xp a v pohode bežia , nemám žiadne problémy........to že sa nedá na konkretny typ notebooku naištalovať windows xp je totálna hlúposť, treba pozrieť typ čipsetu základnej dosky a podľa toho sa inštalujú ovládače základnej dosky, na čistý harddisk sa všetko v pohode nainštaluje, odporúčam ak máte iba jeden harddisk je dobré ho mať rozdelený na dve logické jednotky napr. c a d , alebo potom pred formátovaním si všetko zálohovať.
0 0
Pipovci Pipovci

Pipovci je offline (nepripojený) Pipovci

Určite vista bude ešte zo dva roky potrebovať kým sa vylíže zo svojich kiksov
ale dôležité pre teba je, že či tvoj nootebok umožnuje inštaláciu XP!Teraz v rámci ukončenia predaja XP robia výpredaje na tento operačný systém,len pokiaľ môžeš kúp český XP, lebo slovenský XP nemá plnohodnotný preklad a aj domovská stranka je v Angličtine!
0 0
Zolo Zolo

Zolo je offline (nepripojený) Zolo

klifton007 Pozri príspevok
Tiež som mal v notebooku vistu a bez problémov som ju odinštaloval. Samozrejme na čistý harddisk, nedoporučujem z visty na xp priamo v systéme vista a to nielen ten ale každý operačnýá systém, je potrebné najskôr odinštalovať a potom nainštalovať druhý . Nie sú potom žiadne problémy, pretože v sysémových adresároch nezostávajú súbory zo starého operačného systému, v opačnom prípade to môže spôsobovať nestabilitu systému . Ja som to urobil takým spôsobom, že pri vložení inštalačného cd windows xp si inštalačný program sám vypýtal formátovanie disku , po naformátovaní disku som na čisto nainštaloval xp a v pohode bežia , nemám žiadne problémy........to že sa nedá na konkretny typ notebooku naištalovať windows xp je totálna hlúposť, treba pozrieť typ čipsetu základnej dosky a podľa toho sa inštalujú ovládače základnej dosky, na čistý harddisk sa všetko v pohode nainštaluje, odporúčam ak máte iba jeden harddisk je dobré ho mať rozdelený na dve logické jednotky napr. c a d , alebo potom pred formátovaním si všetko zálohovať.
Dovolím si nie celkom súhlasiť s týmto tvrdením (zvýraznené tučným písmom), niektoré nové modely notebookov nezaručujú kompatibilitu s Windows XP - na podporu môjho tvrdemia prikladám jednu vetu zo stránky jedného internetového veľkoobchodu - nechcem robiť pre nich reklamu, preto nepripájam link na ich stránku - "Výrobci totiž preferují modernější operační system Microsoft Windows Vista, který je nasazován do drtivé většiny notebooků, a podpora staršího operačního systému tak není vždy uplně ideální."
Je tam toho samozrejme popísané o tomto probléme viac, preto opatrne s vymazávaním naištalovaného OS
Naposledy upravil Zolo : 01.02.08 at 11:25
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Zolo Pozri príspevok
niektoré nové modely notebookov nezaručujú kompatibilitu s Windows XP
Toto plati na 100 %, pretoze mne sa to konkretne stalo. Toshiba sa nadala rozbehat pod XP, len pod Vistou.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky


scorp Pozri príspevok
Toto plati na 100 %, pretoze mne sa to konkretne stalo. Toshiba sa nadala rozbehat pod XP, len pod Vistou.

Toto je totalna hlupost... zatial pokial mi je zname nieje ziadna oficialna HW speecifikacia alebo certifikat len pre Vistu cize vase tvredenia su hlupe a zavadzajuce...
Kdekolvek ide vista musia ist aj starsie operacne systemy...
Hento bol len marketingovy tah preedajcu ktory zavadza zamerne

Dalej by som chcel podotknut ze nemam rad ked sa laici ktori nevidia do vnutra problemu vyjadruju prilis oslavne na adresu Visty...je to sunt a bordel a zaujimalo by ma kolko z vas ktori to tu tak ospevujete mate uz oficialne vydany SP1 na tu vasu slavnu Vistu... s nim sa to este da s oboma zavretymi ocami bez neho nie... (tymto sa chcem ospravedlnit uzivatelom ktori si SP1 stiahli a doinstalovali)



K teme
Na notebooku urcite XP visty su zbytocne narocne na system je to precancana napodobenina Macu ktora zere systemove prostriedky jak na pase... z coho vyplyva aj vyssia narocnost na baterku
a zatuhovanie systemu pri ramke mensej ako 2GB co je strasne
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Katabaticky Pozri príspevok




Toto je totalna hlupost... zatial pokial mi je zname nieje ziadna oficialna HW speecifikacia alebo certifikat len pre Vistu cize vase tvredenia su hlupe a zavadzajuce...
Kdekolvek ide vista musia ist aj starsie operacne systemy...
Hento bol len marketingovy tah preedajcu ktory zavadza zamerne
Driver pre disk bol len pre Vistu. Aj mna to zarazilo, ale XP jednoducho neslo. Okrem toho bola kupovana Vista s moznostou downgrade. Takze tak...
0 0
gurru gurru

gurru je offline (nepripojený) gurru

rickman Pozri príspevok
Vista je super.

Priciny problemov (okrem kompatibility s inymi programami) by som hladal inde .
pracujem v kolektive ludi, ktory sa pocitacom a nie len ich udrzbe venuju denno denne. VISTA je nasilu vydany OS ktory presne tak ako sa pise zerie pamat, miesto na disku a je rezidentny. Horsie su na tom novsie notebooky, ktore maju disky ktore nepozna XP instalacka a ovladacwe pre ne dostat na bootovacie CD nie je hracka.. navyse ostava problem s ovladacmi pre integrovane sluzby ako je napr. wifi, vga, sound a pod. Ak vyrobca nevydal ovladace, jednoducho VISTA je tam nutna.
Ak sa jedna o klasicky starsi desktop, ani minutu by som nevahal na XP. Podpora tak skoro neskonci nakolko XP ma este mrte ludi. A taktiez by som bol zvedavy, kolko z vas pouzilo podporu, okrem aktualizovania XP nenormalnym mnozvom zaplat. Ale ak niekto chce byt nadcasovy, nech sa paci
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

ovladace disku na vistu??? co je to za hlupost

no nic nechame tak problem je v niecom inom co nieje vobec problem zmenit ale kto hrada problemy tam kde niesu prosim

a vista nebola vydana nasilu to sa pohybujes v divnom kolektive... je to v podstate dobry system ale vydany predcasne a nevychytane ako vsetky ostatne predtym ale to je uz marketingova politika microsoftu...

tvrdenia ze na notebooky nezozenete ovladace na XP su tiez hlupost pretoze sa vzdy najde niekto pripadne nejaka skupina ktora ich napise ak ich nevyda priamo vyrobca... staci hladat neviem zatial o ziadnom na ktore by neboli...(samozrejme nebavime sa o znackach typu dy so sietovicami od irmy Ochi-mung ja... )

Takze vela zdaru s tym nacackanym cudom nepouzitalnym cudom

ps: vo viste dali laikom pristup k veciam ktore im nepatria do pazurov tak sa necudujme ze ten system cloveka kontroluje na kazdom rohu co robi a ci nerobi nieco co nema... preto je to zatial take spomalene co sa prace so systemom tyka... bol by som vdacny ak nieco take existuje a niekto tu o tom vie nech hodi link na utilitku kttora dokaze sputat toho AdminBabysitter demona
0 0
scorp scorp

scorp je offline (nepripojený) scorp

Človek, sivý a fúzatý.
Katabaticky Pozri príspevok
ovladace disku na vistu??? co je to za hlupost
Len pre upresnenie: Opakujem islo o Toshiby. Nerobil som to ja, islo o firmu, ktora to predavala. Technik stravil v obidvoch pripadoch nejaky cas riesenim problemu, teda si nemyslim, ze to odflakol, ked v prvom pripade to islo a v druhom nie. Naozaj nenasiel driver na disk, cize nemohol rozbehat disk pod XP. Podla ich vyjadrenia je to uplne novy typ disku. Howgh.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať