Zavrieť

Porady

Prenájom chalupy

Prenajímam chalupu a už sa mi to celkom rozbehlo,tak by som tuto činnosť chcel od roku 2010 už aj nahlásiť na úrady,len neviem aký je najlepší a naj jednoduchší spôsob.Až niekto prenajíma prosím poradte mi,lebo ľudia sú kadejakí a myslia si že z tohto prenájmu sa z človeka stane milionár
Naposledy upravil ivodrno : 12.08.09 at 14:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    9. Otázka:
    Vlastním chatu v rekreačnej oblasti, ktorú v zimnej sezóne príležitostne prenajímam, resp. v nej poskytujem ubytovanie. S ľuďmi, ktorým tieto služby poskytujem, nemám uzatvorenú žiadnu písomnú zmluvu. Aj na mňa sa vzťahuje registračná povinnosť ?

    Odpoveď:
    Ak fyzická osoba poskytuje vo svojej chate ubytovanie, podľa z. č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov ubytovanie je živnosťou a osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú sú povinné registrovať sa. Táto povinnosť im vyplýva z ustanovenia § 31 ods. 1 zákona o správe daní, t.j. nie z dôvodu prenajímania nehnuteľnosti (§ 31 ods. 2). Ak fyzická osoba svoju chatu prenajíma (je uzatvorený nájomný vzťah), vzťahuje sa na ňu registračná a oznamovacia povinnosť podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní (poznamka: registracia na Danovom urade).

    Zdroj: drsr
    Prislusne zakony najdes na prvej strane Porady.

    Candy je offline (nepripojený) Candy

    Candy
    Ak sústavne prenajímaš čokoľvek okrem pozemkov, musíš sa prihlásiť na DÚ, dostaneš DIČ, ak ešte nemáš, a po skončení roku urobíš daňové priznanie, kde si z príjmov môžeš odpočítať 5-násobok životného minima a ešte 40% paušálne náklady a zvyšok zdaníš. Asi by si nemal zabudnúť ani na miestnu daň, platí sa za osobu a deň, ale to neviem presne, ako.
    V prílohe je informácia o registrácii pri prenájme, otázky a odpovede a prihláška FO na DÚ, možno už bude stará.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Prihlasku najdes aj na www.drsr.sk v kolonke Tlaciva - Dan z prijmu - prihlaska k registracii FO.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.