Zavrieť

Porady

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde?

Ahojte! Moja známa má takýto problém - má vypísať svojmu bývalému zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale je tu jeden háčik. Táto firma sa dostala do konkurzu. Zamestnanec v tejto firme pracoval od 01.01.2004 do 31.10.2004. Firma vyplatila zamestnancovi mzdu za január až júl 2004 v plnej výške/odviedla daň + poistné/, ale problém nastal v auguste 2004, kde zamestnancovi nebola vyplatená mzda v plnej výške, ale z dôvodu insolventnosti mu vyplatili o cca 4000,- čistého menej.Samozrejme za tento mesiac neodviedli daň za zamestnanca ani poistné. Za mesiace 09,10/2004 zamestnancovi nevyplatili žiadnu mzdu, ale neskôr dostal z garančného fondu aspoň nejaký doplatok i keď to nebola plná výška. Prosím Vás čo má kolegyňa uviesť na riadok 01-skutočný hrubý príjem, ktorý mu vyplatila alebo hrubý príjem, ktorý má uvedený v mzdovom liste

r. 03- poistné má byť výška skutočne zaplateného poistného alebo je to výška poistného uvedeného v mzdovom liste,
r. 05-úhrn zrazených preddavkov - tiež to má byť výška skutočne zrazeného a odvedeného preddavku? Ďakujem
Usporiadat
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Tento problém sme riešili s daňový úradom v roku 2002, kedy spoločnosť, kde som pracovala išla do konkurzu. Všetky potvrdenia sme robili podľa skutočne vyplatených miezd (samozrejme hrubé mzdy). A v roku, kedy boli mzdy doplatené, tiež sa spravilo potvrdenie o zdaniteľnej mzde a to v takej sume, v akej mzdy boli vyplatené, do kolonky daň sa neuviedlo nič a zamestnanec si musel podať daňové priznanie typ A sám.Neviem či je to dostatočná odpoveď.
0 0
inge57 inge57

inge57 je offline (nepripojený) inge57

Prosím Ťa týka sa to aj poistého - uviedli ste tam to čo zamestnávateľ za zamestnanca skutočne odviedol?
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Myslím, že poistné tam išlo tak, ako má byť a spoločnosť v konkurze je potom dlžníkom sociálnej poisťovne. Zamestnanec už s poistným nič nemal.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
Do Potvrdenia o príjme pre rok 2004 majú ísť skutočne vyplatené mzdy a skutočne zrazené poistné a daň do 31.1.2005
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania?
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

tonkat
Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania?
Myslím že to nie je Váš problém, že si to neprevezme. Ja by som si založila obálku vrátenú z pošty. Pred daňovým úradom je zodpovedný on sám, žiadna povinnosť hlásenia nie je.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

tonkat
Chcem sa spýtať, ak pošlem zamestnancovi Potvrdenie o príjme po skončení prac. pomeru poštou do vl. rúk a on si to nepreberie, koľkokrát to mám ešte zopakovať? Nevyplýva z toho pre mňa nejaká povinnosť hlásenia na daň. úrad o tom, že tento príjem nemá započítaný do ročného zúčt. dane, príp. daňového priznania?
Dňom, keď sa ti obálka vráti z pošty ako nedoručiteľná sa považuje táto pošta za doručenú.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zita4
Dňom, keď sa ti obálka vráti z pošty ako nedoručiteľná sa považuje táto pošta za doručenú.
Ďakujem za odpoveď. Viem o týchto doručovacích - preberacích procedúrach, ale stale mi to nejako nedá, že keď viem, že nepriznal ten náš príjem v ročnom zúčtovaní, teda môže tam byť daňový únik a ja o ňom viem, že to nemám povinnosť ohlásiť. Len to mi nesedí. Nemám s tým skúsenosť, len teraz prvýkrát sa mi stalo, že neprevzal tieto veci. Prajem dobrú noc.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Toto platí podľa ZP o doručovaní v pracovno-právnych vzťahoch. (§ 38 ods. 4). Podľa mňa by to malo platiť aj v tomto prípade.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tonkat
Ďakujem za odpoveď. Viem o týchto doručovacích - preberacích procedúrach, ale stale mi to nejako nedá, že keď viem, že nepriznal ten náš príjem v ročnom zúčtovaní, teda môže tam byť daňový únik a ja o ňom viem, že to nemám povinnosť ohlásiť. Len to mi nesedí. Nemám s tým skúsenosť, len teraz prvýkrát sa mi stalo, že neprevzal tieto veci. Prajem dobrú noc.
Ak ste mu zrazili daň, potom by nemalo prísť k úniku.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

liba2
Ak ste mu zrazili daň, potom by nemalo prísť k úniku.
Musí sa "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" posielať do vlastných rúk? Nestačí Doporučene?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

ako to robíte Vy ostatní. Firma má veľa dohodárov, ktorí si ani nevyžiadajú to potvrdenie. Urobené ich mám. Musím ich posielať do vlastných rúk? Musím ich vôbec posielať doporučene? Nestačí obyčajne?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Môžte mi niekto poradiť, ako posielate potvrdenia Vy?
0 0
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Ja potvrdenia posielam doporučene - aj dohodárom. Zamestnancom, ktorí u nás ešte pracujú dám na podpis kopiu potvrdenia a tú si založím.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

RENATAW
Ja potvrdenia posielam doporučene - aj dohodárom. Zamestnancom, ktorí u nás ešte pracujú dám na podpis kopiu potvrdenia a tú si založím.
Tiež posielam doporučene a keď mám podpísané vyhlásenie poznačím saslanie DP poštou s dátumom a číslom podacieho lístku.
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

ahojte, opäť otváram túto tému aj vzhľadom na to, že firma v konkurze už v súčastnosti nie je nič výnimočné.. Aj naša firma je v konkurze a našim Zcom neboli vyplatené mzdy v 4/2009 a v 5/2009 mesiaci, ako som si už zistila, tak do riadku 01 v potvrdení o zdaniteľnej mzde sa uvádza iba to, čo bolo skutočne vyplatené, ale neviete mi poradiť, ako je to s riadkom 03, lebo ani poistné nebolo odvedené a s riadkom 05, ani daň nebola odvedená a s riadkom 09, ani DDS nebolo odvedené za tie dva mesiace. Uvádzajú sa tam hodnoty, ktoré boli skutočne odvedené alebo hodnoty, ktoré boli zrazené???
vopred ďakujem za všetky odpovede
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pokiaľ nevyplatíte tie mzdy do 31.1.2010, tak Potvrdenie o zdanit. mzde bude obsahovať iba údaje za mesiace od 1-3/2009, t.j. budeš brať do úvahy iba hrubý zdanit.príjem, poistné, dane, DB iba za tieto tri mesiace.
Nevyplatené mzdy do uvedeného termínu nemôžu byť príjmom r. 2009.

§4 Zák.o dani z príjmov
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie
Naposledy upravil Andyke : 26.01.10 at 09:48
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

takže ak tomu rozumiem správne, tak všetky údaje budú iba za prvé tri mesiace...
a do riadku 02 a 06 sa uvedie tiež iba označenie za prvé tri mesiace (1,2,3) ???
ale do spodnej kolonky sa uvedie pracovný pomer 1 - 5 ??? (lebo v piatom mesiaci dostali naši zamestnanci výpoveď)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

r. 2 a 6 : 1-3
ktorý je spodný riadok? O tej zamestnaneckej prémii? Tam tiež 1-3 dávaš.(lebo tam je, že zamestnávateľ vyplácal príjmy za kalend.mesiace)
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

veľmi pekne ďakujem, ani nevieš ako si mi pomohla, robím takéto veci 1x a hneď vo firme, kt. je v konkurze, tak ešte raz ďakujem za rady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať