Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie úhrady faktúry

Potrebujem sa poradiť - odberateľ nám omylom zaplatil faktúru druhý krát v januári 2007, môžem túto sumu odrátať z faktúr ktoré u nás má, ale sú vystavené až v marci 2007? Nebude s tým nejaký problém, že som mala peniaze skôr ako som predala tovar..
dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Urobte vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov v marci 2007.Nebude z toho žiadny problém.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Nemusíš zasielať vzájomný zápočet pohľadávok a závazkov, stačí poslať z vašej strany len oznámenie o priradení preplatku k ďalších rozpísaným faktúram.

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Monikov Pozri príspevok
    No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.
    Vplyv na DPH to nemá.
    Fa č. XX1 - vyšlá FA, zaplatená 2x. Tovar zoberie odberateľ až v marci, keď mu bude vystavená FA xx2. A s touto Fa si započíta, prijatú platbu. Z pohľadu DPH, mi vzniká DP dňom dodania tovaru, keďže mi v januári, nebol dodaný žiadny tovar, tak prečo .... vplyv na DPH, tovar mi bude dodaný v marci, vtedy až DPH na výstupe.

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Ja som myslela, nato, že v § 19 ods.4 je ďalej napísané: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Monikov Pozri príspevok
    No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.
    Ja by som to považovala za omylnú duplicitnú úhradu , s DPH to nemá nič spoločné .__Také niečo sa dosť často stáva v praxi , hlavne u tých čo priebežne nevedú účto a potom nevedia ani čo už zaplatili a čo nie , alebo z nejakých iných príčin .....neporiadok v dokladoch

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monikov Pozri príspevok
    No ja neviem, či to z hľadiska DPH nie je ako prijatá záloha. Ja by som im tú sumu radšej vrátila.
    Nie je to prijatá záloha, a ani sa o úhrade neúčtuje ako záloha. Zaúčtoval by som ako 321/221, a kým nevystavím ďalšiu fa budem evidovať ako duplicitnú úhradu, až potom oznámim odberateľovi, že som použil jeho mylnú platbu na úplnú alebo čiastočnú úhradu faktúry.

    Opravujem po upozornení, že sme v JÚ. ďakujem
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 02.04.07 at 17:57

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Mala som tam napísať namiesto prijatej zálohy "prijatá platba vopred", keďže som povinná neoprávnenú platbu okamžite vrátiť. Ja si nemyslím, že s DPH to nesúvisí, ale je to čisto len môj názor )

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Monikov Pozri príspevok
    Mala som tam napísať namiesto prijatej zálohy "prijatá platba vopred", keďže som povinná neoprávnenú platbu okamžite vrátiť. Ja si nemyslím, že s DPH to nesúvisí, ale je to čisto len môj názor )
    Monikov , ale v prípade zadávateľky to podľa môjho názoru nemôže byť prijatá platba vopred , nakoľko ju nemá s čím spárovať a v skutočnosti sa ani nejedná o zálohovú platbu resp.prijatú zálohu vopred. Na BU má 2x platbu za pohľadávku pod rovnakým VS.

    Potom už asi tomu nerozumiem , alebo sa nerozumieme .

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Ja viem, že sa do toho zamotávame, ale práve preto som myslela, že to má vrátiť a nie naďalej evidovať. Napr. keby dodali ďalší tovar nie v marci, ale len v októbri, nevrátili by 2 x uhradenú faktúru? Keď je to malá suma, nevadí, ale neviem si predstaviť, keby sa jednalo o niekolko 100 tis. Sk.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vyzerá to tak, že ich odberateľsko-dodvateľské vzťahy fungujú stále, a fungovať budú. Keď odberateľ neustále kupuje tovar u tohto partnera. Odberateľ tu má akýsi "preplatok", kt. si potom započíta. Ak by nefungovali ich vzťahy, potom by mu to vrátil. Nevidím problém, že dochádza k omylným platbám. Mne sa tiež stáva, že dvakrát uhradím FA, a započítame s ďalším nákupom.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Monikov Pozri príspevok
    Ja viem, že sa do toho zamotávame, ale práve preto som myslela, že to má vrátiť a nie naďalej evidovať. Napr. keby dodali ďalší tovar nie v marci, ale len v októbri, nevrátili by 2 x uhradenú faktúru? Keď je to malá suma, nevadí, ale neviem si predstaviť, keby sa jednalo o niekolko 100 tis. Sk.

    S týmto výkladom s Tebou súhlasím , ale to musí posúdiť zadávateľka otázky , v akom časovom intervale dodávajú tovar odberateľovi .
    To skutočne musí posúdiť , ale ak by mala už vystavenú ďalšiu fa , tak som dala súhlas v príspevku od renča , že stačí oznámiť listom , že uvedená platba bude použitá na úhradu fa č ....... .Myslím že aj Smith sa v tomto smere vyjadril .

    Inak ja osobne v takomto prípade sa vždy skontaktujem telefonicky s odberateľom , že má zaplatenú pohľadávku 2x a požiadam ho o zaslanie listu vo forme žiadosti o zaslanie omylnej platby späť , aby som pri účtovaní výdavku z BU mala tento pohyb podložený .O duplicitnej platbe účtujem aj v záväzkoch a zo záväzkov ju odúčtujem dňom vrátenia platby .

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Ja v podstate s Vami súhlasím, jednalo sa mi hlavne o podporu v zákone o DPH a následne o to, ako by to posudzovala kontrola. Ale je to fajn, že to vieme takto rozoberať .

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Tiež si myslím, že mylná platba sa nepovažuje za platbu prijatú vopred, a preto sa na ňu nevzťahuje povinnosť odvádzať DPH na výstupe. My sme boli usmernení daňovým poradcom, že platba prijatá vopred musí mať základ v zmluve/dohode/objednávke na konkrétny tovar/službu. Inak by som z každej platby, ktorú nevieme identifikovať musela odvázať DPH na výstupe.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Kontrola to nebude nijako posudzovať ....pretože ide o omylnú platbu.
    Zrejme ste čítali par.71, kde je napísané: platiteľ je povinný vyhotoviť Fa aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým ako je dodanie služby uskutočnené.
    Ak mi niekto šupne PP na účet za službu, vyhotovím mu FA, pričom dňom dodania je keď som prijala platbu.
    To isté platí aj v prípade tovaru. Tu by mala najprv niečo objednať, tovar mi príde napr. o týždeń a odberateľ mi už zaplatil, tak vtedy sa vyhotoví FA.
    Ale ak mi niekto šupne na účet peniaze za niečo, prečo mám vystaviť daňový doklad a pre koho, načo, za aký tovar,
    Keď mu v januari zaplatil odberateľ PP na účet - nemôžem si to spájať s vetou v zákone: je povinný vyhotoviť FA aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru...(veď som si ešte nič neobjednal, ...). Ja neviem, že si vôbec niečo objednám v marci u tohto dodavateľa, tak načo dańový doklad...

    Monikov je offline (nepripojený) Monikov

    SZČO účtovník Monikov
    Ale neidentifikovateľné platby je potrebné vrátiť platiteľovi, sú to neoprávnené príjmy, takže z nich DPH nebudeme odvádzať. Tu sa jednalo o to, že bola zaplatená 2x faktúra, a 1x sa použila na úhradu faktúry, ktorá bola vystavená o 2 mesiace neskôr a o dva mesiace neskôr bol asi tovar aj dodaný. Ja viem, že v praxi sa to spáruje na základe dohody, ale prax je aj taká, že napr. moji klienti mali preplatok u dodávateľa presne z 2x uhradených faktúr. Jednu faktúru nemali uhradenú a dodávateľa to nezaujímalo, že tam mali preplatky, nedodali im tovar, lebo nemali zaplatenú jednu faktúru.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To je Váš prípad. A takto si to vysvetľujete vy.
    Ale bežne v praxi to fičí zápočtami, a málokedy sa vracajú omylné platby. Skúsenosti Vám už podali a ako sa to má robiť: Katarina, Renča, Zitka, Betka, Jaja99, a Vikinka, Paula, Smith to potvrdzujú.... Nič v zlom, Váš názor je Váš, a naše sú naše ....KAždý máme svoj názor, ale potešili by sme sa všetci, keby sa omylné platby vracali...

    luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

    luluhaha
    dakujem všetkým za názory, platbu sa mi nechce vracať, lebo zbytočne platíme banke poplatky, a keďže som nato došla v čase, keď už mal odberateľ vystavenú dalšiu faktúru, tak som po telefonickom dohovore pristúpila k zápočtu.. len som si chcela overiť či to nemôže byť vyčítané..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.