Zavrieť

Porady

VSTUP DO DOMU

Dobrý deň,
Som vlastníkom RD v 1/2 podielu k celku, v ktorom bývam.Ako možem zakázať vstup do domu svojej sestre, ktorá je takisto podielovou spoluvlastníčkou 1/2 k celku?
Dom je t.č. v súdnom riešení.
Usporiadat
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Mne sa páči to,že zákony a právny systém su humannejšie ako očakavania určitých občanov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

janinka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
Som vlastníkom RD v 1/2 podielu k celku, v ktorom bývam.Ako možem zakázať vstup do domu svojej sestre, ktorá je takisto podielovou spoluvlastníčkou 1/2 k celku?
Dom je t.č. v súdnom riešení.
Dala si malo informacii. Má to "sudne riesenie" nejaku spojitost s tym zakazom a sestrou?

.../spolu/ majitelovi nehnutelnosti nemozes zakazat vstup na jeho nehnutelnot , je to aj jeho majetok.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

vyplať ju,a staneš sa výlučným vlastníkom.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Nemozes spoluvlastnikovi zakazat pristup do domu.
Ma v dome rovnaky podiel ako ty. Ak ho chces uzivat cely, mozes si od nej polovcu domu prenajat a platit jej za vyuzivanie jej majetku.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

janinka1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
Som vlastníkom RD v 1/2 podielu k celku, v ktorom bývam.Ako možem zakázať vstup do domu svojej sestre, ktorá je takisto podielovou spoluvlastníčkou 1/2 k celku?
Dom je t.č. v súdnom riešení.
teória relativity v praxi ste spoluvlastníci v rovnakom podiele (1/2) a ty jej chceš zakázať vstup - to je podľa teba ok. Stavím sa, že keby ona tebe chcela zakázať vstup, písala by si o nespravodlivosti...

ak sestra nezneužíva svoje spoluvlastnícke práva, alebo nejde o prípad podľa §76 ods. 1 písm. g) OSP Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia, zákazu vstupu sa nemáš prečo domôcť
0 1
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

no ale zase asi by bolo vhodne rozlisovat kdo v dome byva ... ci ustavna ochrana a nedotknutelnost obydlia uz neplati ?

Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

cize sestra si asi nemoze len tak kedy sa jej zachce vstupovat do domu len z titulu spoluvlastnictva ... ochrany svojich vlastnickych prav sa moze domahat inym sposobom (najomne, vyplatenie, ...)
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

bubkoch Pozri príspevok
no ale zase asi by bolo vhodne rozlisovat kdo v dome byva ... ci ustavna ochrana a nedotknutelnost obydlia uz neplati ?

Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

cize sestra si asi nemoze len tak kedy sa jej zachce vstupovat do domu len z titulu spoluvlastnictva ... ochrany svojich vlastnickych prav sa moze domahat inym sposobom (najomne, vyplatenie, ...)
Ústavu netreba brať doslovne, výkon týchto práv upravujú ostatné právne predpisy. Podľa tvojej argumentácie by policajt nemohol vykonať domovú prehliadku, lebo ja som mu na to nedal súhlas. Sestra sa nedomáha ochrany svojich vlastníckych práv, ona vykonáva svoje vlastnícke právo - vec užívať, požívať... Otázka je, či mali medzi sebou nejakú dohodu o užívaní - bývaní, to by prípad menilo
0 1
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

mattto Pozri príspevok
Ústavu netreba brať doslovne, výkon týchto práv upravujú ostatné právne predpisy. Podľa tvojej argumentácie by policajt nemohol vykonať domovú prehliadku, lebo ja som mu na to nedal súhlas. Sestra sa nedomáha ochrany svojich vlastníckych práv, ona vykonáva svoje vlastnícke právo - vec užívať, požívať... Otázka je, či mali medzi sebou nejakú dohodu o užívaní - bývaní, to by prípad menilo
a ktore pravne predpisy ustanovuju ze tam moze sestru kedykolvek pustit ? aj tú policiu tam moze pustit LEN vtedy, ak tá ma na to povolenie súdu ...

vyssie citovane ustanovenie ustavy znamena, ze ze sestra nesmie vstupit do domu bez suhlasu toho kto tam byva, a to ze je spoluvlastnikom na tom nic nemeni ... rovnako ako majitel nemoze len tak svojvolne kedykolvek vstupit do bytu ktory prenajima, vzdy len so suhlasom podnajomnika, dokonca obciansky zakonnik stanovuje ze kedy podnajomnik MUSI umoznit majitelovi vstup (lebo vo vseobecnosti NEMUSI) ...

sestra ma pravo sa dohodnut na uzivani domu, ale ak sa ten co tam byva nechce dohodnut alebo s dohodou nesuhlasi (lebo napr. obyva cely dom a mysli si ze tam nie je miesta pre 2 rodiny), nema pravo tam sestra len tak kedykolvek vstupovat, ale moze sa svojich prav domahat len na sude ...
1 1
janinka1 janinka1

janinka1 je offline (nepripojený) janinka1

po smrti otca som sa stal vlastnikom RD ja a moja matka kazdy v 1/2 podielu, sestra sa vzdala svojho podielu lebo na dome bola pozicka, ktora bola v case smrti otca uz vycerpana a ona sa nechcela zatazovat. V case smrti otca slo o hrubu stavbu domu. Dom som dokoncil svojpomocne bez matkinej pomoci na vlastne naklady. v r. 2007 matka darovala bez mojho vedomia sestre svoju 1/2 s tym ze ma matka pravo dozivotneho uzivania, ale tarcha tam nie je. To je vlastne aj predmetom riesenia na sude-vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva. Sestra umiestnila matku do zdravotnickeho zariadenia lebo nie je schopna sa o seba starat a sestra chodi do domu v case ked nie sme doma.Dom ma len 1 vchod. Jedná sa o pivnicu, prizemie a 1.poschodie. Na poschodie sa dostane spolocnym schodiskom.Pivnice musime zamykat aj nase prizemie.1. poschodie patri sestre, ktore si zamyka.
Je spravne ak chodi bez mojho vedomia do domu v situacii ked o vlastnictve nie je rozhodnute? Co ak nieco odcudzi, necha tiect vodu alebo pusti plyn?
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

bubkoch Pozri príspevok
a ktore pravne predpisy ustanovuju ze tam moze sestru kedykolvek pustit ? aj tú policiu tam moze pustit LEN vtedy, ak tá ma na to povolenie súdu ...

vyssie citovane ustanovenie ustavy znamena, ze ze sestra nesmie vstupit do domu bez suhlasu toho kto tam byva, a to ze je spoluvlastnikom na tom nic nemeni ... rovnako ako majitel nemoze len tak svojvolne kedykolvek vstupit do bytu ktory prenajima, vzdy len so suhlasom podnajomnika, dokonca obciansky zakonnik stanovuje ze kedy podnajomnik MUSI umoznit majitelovi vstup (lebo vo vseobecnosti NEMUSI) ...

sestra ma pravo sa dohodnut na uzivani domu, ale ak sa ten co tam byva nechce dohodnut alebo s dohodou nesuhlasi (lebo napr. obyva cely dom a mysli si ze tam nie je miesta pre 2 rodiny), nema pravo tam sestra len tak kedykolvek vstupovat, ale moze sa svojich prav domahat len na sude ...

nechcem sa púšťať do zbytočnej debaty, ale nemáš pravdu. Ona ju nemá čo púšťať, obidve môžu rovnako vykonávať svoje vlastnícke práva, pokiaľ nemajú dohodu o užívaní veci. Pozri si §123 a nasl. OZ, spoluvlastníctvo §136 a nasl. OZ. Polícii je jedno, či ich pustíš, alebo nie, ak majú príkaz na domovu prehliadku, preto vôľa bývajúceho je irelevantná.

tvoj výklad ústavy je zlý, ale nechcem zachádzať do podrobností...
0 1
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

janinka1 Pozri príspevok
po smrti otca som sa stal vlastnikom RD ja a moja matka kazdy v 1/2 podielu, sestra sa vzdala svojho podielu lebo na dome bola pozicka, ktora bola v case smrti otca uz vycerpana a ona sa nechcela zatazovat. V case smrti otca slo o hrubu stavbu domu. Dom som dokoncil svojpomocne bez matkinej pomoci na vlastne naklady. v r. 2007 matka darovala bez mojho vedomia sestre svoju 1/2 s tym ze ma matka pravo dozivotneho uzivania, ale tarcha tam nie je. To je vlastne aj predmetom riesenia na sude-vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva. Sestra umiestnila matku do zdravotnickeho zariadenia lebo nie je schopna sa o seba starat a sestra chodi do domu v case ked nie sme doma.Dom ma len 1 vchod. Jedná sa o pivnicu, prizemie a 1.poschodie. Na poschodie sa dostane spolocnym schodiskom.Pivnice musime zamykat aj nase prizemie.1. poschodie patri sestre, ktore si zamyka.
Je spravne ak chodi bez mojho vedomia do domu v situacii ked o vlastnictve nie je rozhodnute? Co ak nieco odcudzi, necha tiect vodu alebo pusti plyn?


sestra má podiel 1/2, to neznamená, že má polovicu domu, nejaké prízemie a pod., môže ho užívať v rámci dohody o užívaní. Laicky povedané každý z Vás má polovicu na všetkom, tzv. ideálny podiel.

Vlastníctvo jej svedčí, keďže je uvedená ako spoluvlastník na LV, kým súd nerozhodne inak.

Ak nechá pustený plyn, môže sa dopustiť TČ všeobecného ohrozenia, poruší povinnosti spoluvlastníka spoločnej veci, spôsobí škodu, za ktorú bude zodpovedná, tých možností je veľmi veľa.

Kľúčová otázka znie: máte medzi sebou uzatvorenú dohodu o užívaní spoločnej veci?
0 1
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

mattto Pozri príspevok
nechcem sa púšťať do zbytočnej debaty, ale nemáš pravdu. Ona ju nemá čo púšťať, obidve môžu rovnako vykonávať svoje vlastnícke práva, pokiaľ nemajú dohodu o užívaní veci. toto mas odkial ? Pozri si §123 a nasl. OZ, spoluvlastníctvo §136 a nasl. OZ. pozrel som, nie je tam nic co by mi odporovalo ... Polícii je jedno, či ich pustíš, alebo nie, ak majú príkaz na domovu prehliadku, preto vôľa bývajúceho je irelevantná. presne to pisem ... ak maju prikaz podpisany sudcom ! len tak svojvolne nemozu

tvoj výklad ústavy je zlý, ale nechcem zachádzať do podrobností...
okrem toho, hned prvy tebou odporucany § hovori:
§ 123

Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.

"v medziach zakona" rozumej (aj) v zmysle najvyssieho zakona - ustavy a jej čl. 21

btw: zacinas s neužitocnymi ? ako chces
0 1
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

bubkoch Pozri príspevok
okrem toho, hned prvy tebou odporucany § hovori:
§ 123

Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.



"v medziach zakona" rozumej (aj) v zmysle najvyssieho zakona - ustavy a jej čl. 21

btw: zacinas s neužitocnymi ? ako chces
aaach bože hotentótsky: obidvaja spoluvlastníci majú rovnaké práva a povinností vyplývajúce zo spoluvlastníctva veci v pomere 1/2 bez ohľadu na to, či tam niekto býva alebo nie. Prečo jednému spoluvlastníkovi priznávaš právo užívať spoločnú vec absolútne a druhého z výkonu jeho vlastníckych práv úplne vylučuješ? Keď sa tu oháňaš ústavou, dá sa aplikovať aj čl. 20 Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu.

Sestra vstupom do domu vykonáva svoje vlastnícke práva v medziach zákona.
0 1
janinka1 janinka1

janinka1 je offline (nepripojený) janinka1

nemáme uzatvorenú dohodu o užívaní spoločnej veci.
Myslím tým, že na hornom poschodí sú radiátory zapnuté, ked príde púšťa vodu atď. a je zamknuté. Ale za energie neplatí nič. Ja platím všetko. Čo v takom prípade, mala by mi platiť? A ako to dosiahnuť?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

mattto Pozri príspevok
aaach bože hotentótsky: obidvaja spoluvlastníci majú rovnaké práva a povinností vyplývajúce zo spoluvlastníctva veci v pomere 1/2 bez ohľadu na to, či tam niekto býva alebo nie. Prečo jednému spoluvlastníkovi priznávaš právo užívať spoločnú vec absolútne a druhého z výkonu jeho vlastníckych práv úplne vylučuješ? Keď sa tu oháňaš ústavou, dá sa aplikovať aj čl. 20 Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu.

Sestra vstupom do domu vykonáva svoje vlastnícke práva v medziach zákona.
nuz tak nam sem hod svoj vyklad clanku ustavy:
Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

nech sa pobavime ...
ja nikomu z jeho vlasnickych prav neuberam ... sa spamataj ... vzdy plati, ze ked sa vlastnici nevedia dohodnut, rozhodne na navrh ktorehokolvek z nich súd ... ale ziaden spoluvlastnik nemoze konat v rozpore so zakonom, a svojvolny vstup do obydlia ineho JE porusenim zakona
takze sestre ziadne pravo uzivat nehnutelnost neberiem, ale tvrdim ze pravo uzivat nehnutelnost si ma vynutit na súde, nie svojvolnym vstupom do obydlia ineho ... a radsej chod pisat bajky ako prispevky do porady
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

janinka1 Pozri príspevok
nemáme uzatvorenú dohodu o užívaní spoločnej veci.
Myslím tým, že na hornom poschodí sú radiátory zapnuté, ked príde púšťa vodu atď. a je zamknuté. Ale za energie neplatí nič. Ja platím všetko. Čo v takom prípade, mala by mi platiť? A ako to dosiahnuť?
vymen zamky a nepusti ju dnu ... kedze tam nebyva, (byvas tam ty) nema pravo tam vstupovat
0 1
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

janinka1 Pozri príspevok
nemáme uzatvorenú dohodu o užívaní spoločnej veci.
Myslím tým, že na hornom poschodí sú radiátory zapnuté, ked príde púšťa vodu atď. a je zamknuté. Ale za energie neplatí nič. Ja platím všetko. Čo v takom prípade, mala by mi platiť? A ako to dosiahnuť?
samozrejme, že má platiť. Spoluvlastnícky podiel vyjadruje podiel na právach a POVINNOSTIACH k spoločnej veci. Ak neplatí, bezdôvodne sa obohacuje na tvoj úkor a môžeš požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia.

ak sa nebudete vedieť dohodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, súd prihliadne aj na okolnosti, kto sa ako správal k veci a prikáže vec do tvojho výlučného vlastníctva s tým, že sestre vyplatíš podiel, resp. od podielu sa odpočítajú tvoje pohľadávky, ktoré si uhradila za sestru, ak na tom budeš trvať a nebude to premlčané.
1 1
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

bubkoch Pozri príspevok
vymen zamky a nepusti ju dnu ... kedze tam nebyva, (byvas tam ty) nema pravo tam vstupovat

má právo tam vstupovať a má právo tam aj bývať, kľudne sa tam môže nasťahovať
0 1
janinka1 janinka1

janinka1 je offline (nepripojený) janinka1

to sme už skúsili, vzapati nam prisiel list od jej pravnika ze mame umoznit vstup do domu, ktoreho je 1/2 vlastnickou.
tak poraďte je to v poriadku ak zamok vymením? na co sa mám odvolať?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
bubkoch Pozri príspevok
vymen zamky a nepusti ju dnu ... kedze tam nebyva, (byvas tam ty) nema pravo tam vstupovat
Ale má právo užívať nehnuteľnosť ako majiteľka - a že tam trvale nebýva je jej osobné rozhodnutie. A keď sú v tom ešte tie energie tak to môže vyriešiť dohoda, mediátor alebo súd. Každá z nich má svoje práva, ale aj povinnosti a bez vyriešenia sa ďalej nepohnú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať