Zavrieť

Porady

Živnosť

Chcela by som sa informovať, či môže živnostník pracovať na dohodu na dobu urcitu alebo na neurcitu. A kolko hodin mozem odpracovat ako brigádnik. Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak stále ak budeš mať otvorenú živnosť budeš platiť preddavky do ZP aj ked budeš zamestnaná. Potom sa vysporiadajú v RZZP.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ???
    ako živnostník podnikáš, pracuješ podľa množstva zákaziek, zmlúv,...
    ak popritom nájdeš inú robotu - brigádu, dohodu ap., tak tam už nevystupuješ ako živnostník. Akú zmluvu uzavrieš, taký pracovný čas budeš mať, alebo aj nebudeš mať.

    lussiette je offline (nepripojený) lussiette

    lussiette
    momentalne nepodnikam, lebo cakam kedy mi skonci lehota dotacie a zivnost zrusim, chcela by som len vediet ci sa ako zivnostnik mozem zamestnat na dohodu urcitu alebo prípadne neurcitu. Ako to potom bude z danami?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lussiette Pozri príspevok
    momentalne nepodnikam, lebo cakam kedy mi skonci lehota dotacie a zivnost zrusim, chcela by som len vediet ci sa ako zivnostnik mozem zamestnat na dohodu urcitu alebo prípadne neurcitu. Ako to potom bude z danami?
    Môžeš sa aj ako SZCO zamestnať aj na dobu určitú, aj na neurčitú. Odvody do ZP ako SZCO musíš nadalej platiť, a do SP od 1.7.2011 budeš platiť len ak tvoj príjem prekročil za minulý rok 2010 výšku 3948,72 eur.

    Na dohodu o vykonaní práce môžeš odrobiť 350 hodín ročne pre jedného zamestnávateľa.
    Na dohodu o pracovnej činnosti môžeš odrobiť týždenne maximálne 10 hod. pre jedného zamestnávateľa.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lussiette Pozri príspevok
    A ked sa zamestnám na dobu neurcitu alebo urcitu zamestnávatel mi vypláca hrubu mzdu?
    Tak čo s tým, posťahuje odvody a zaplatí za teba, ty dostaneš čistú mzdu. Stále musíš platiť odvody do ZP, a ked si mala príjem tak aj do SP.

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Ako SZČO /živnostník/ platíte odvody do zdravotnej poisťovne a do sociálnej poisťovne /dobrovoľne, alebo podľa daňového priznania vždy predchádzajúceho roku - vždy zmena od 1.7., alebo neplatíte vôbec/.
    Môžete byť súbežne SZČO a aj zamestnanec, alebo dohodár /ako vy hovoríte brigádnik/.
    Zamestnanec na hlavný pracovný pomer - na dobu určitú, alebo na dobu neurčitú.
    Odvody odvádza zamestnávateľ za firmu, aj za zamestnanca podľa výšky hrubej mzdy. Okrem iného máte nárok na stravné, dovolenku, PN,...
    Zamestnanec na základe - dohody o vykonanej práci, maximálne 350 hodin za rok u jedného zamestnávateľa.
    Zamestnanec na základe - dohody o pracovnej činnosti, maximálne odrobiť 10 hodin týždenne.
    Zo všetkých príjmov Vám bude odvedená daň z príjmov vo výške 19%.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.