Zavrieť

Porady

obchodny nazov

Prosim o radu.
prave som sa registroval a neviem celkom ci to napisem tak ako treba v kazdom pripade mam problem....
moj obchodny nazov je moje meno a nazov (od december 06). ozvala sa mi firma ktora ma ten isty nazov (samozrejme bez mojho mena) registrovany a ziada ma o napravu... vie mi prosim niekto poradit co mam robit?

dik Julo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    uvádzaj všade svoje meno plus názov, takto je to jednoznačné a nikto to napadnúť nemôže.
    samotné "obchodné meno" - pokiaľ ho nemá niekto zapísané ako obchodnú značku, je tiež nenapadnuteľné.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Ak ide o registrovaný názov - budeš musieť dodatok svojho obchodného mena na živnoúrade pozmeniť alebo zmeniť tak, aby nebol zameniteľný s registrovaným názvom. Pod registrovaným názvom sa samozrejme nerozumie to, že:
    - iná FO má rovnaký dodatok obchodného mena a nedala si ho registrovať ako chránený názov. Živnoúrad nesleduje u FO duplicitu, resp. duplicitu, zhodu názvov medzi FO - PO.
    - existuje PO s rovnakým obchodným názvom (a tiež - nie je registrovaný). Odsúhlasenie názvu na obch. registri a živnoúrade , to nie je "registrovaný názov".
    Príklad: Coca Cola je celosvetovo chránený názov. Nemôžeš mať dodatok obchodného mena Coca Cola, COCACOLA a pod., teda Tvoje obchodné meno s dodatkom obchodného mena nemôže znieť napr.: Ján Mrkvička - COCACOLA. To by si sa nevyhol súdnemu sporu a plateniu!!!
    Naposledy upravil STRELEC : 08.12.07 at 10:48 Dôvod: Príklad:

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    V prvom rade je dôležité vedieť, či podnikáš v tej istej oblasti ako oni. Obchodný zákon (myslím) nehovorí nič o podobnosti názvov, pokiaľ nedochádza k zneužívaniu ich mena (asi ho mali skôr). Ďalšia vec je: spôsobil si im nejakú škodu, ktorú by mohli vymáhať?... Ak áno (čo pochybujem) skús vyhľadať ešte nejakú staršiu firmu s podobným názvom ako majú oni... - hovorí sa že najlepšia obrana je útok... a v prípade že by trvali bezdôvodne na zmene tvojho mena pohroz im že máš páky na tú firmu o ktorej som hovoril...
    Zákon hovorí (myslím) o etike podnikania - nemal by si svojou činnosťou škodiť ich menu...
    PS: u nás doma máme v dedine 3 stavebné firmy, ktorých základ mena tvorí BaB a existujú vedľa seba úplne normálne.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Peter Briatka, k tým 3 stavebným firmám BaB si ale zabudol napísať, to čo je uvedené v ŽR - BaB spol.s.r.o. vznikla 18.5.1994 kde štatutári boli A.Blaho, A.Blaho ml.,J.Briatka. J.Briatka ukončil v BaB s.r.o. podnikanie dňa 3.6.1996 a vytvoril si druhú firmu Ján Briatka - BaB dňa 4.6.1996. Keďže značka BaB už mala meno, tak ju používajú spoločne a každý si k nej píše svoje meno. Názov BaB si teda uviedol nepravdivo. V tom poňatí ako si to prezentoval to je zavádzajúce stanovisko.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Tak to ma mrzi. Ja nepatrim k ani jednej - ja pracujem úplne inde. A ak sa smiem spýtat - ty si právnik/právnička??? PS: To si si dal/a ale dost namahy ked si si to overoval/a v OR alebo ZR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.