Zavrieť

Porady

Preplatok zdravotného poistenia

Dobry vecer,
chcem si uplatnit vydavky pausalom 40%, ale neviem, kam s preplatkom zo zdravot. poistovne. Mam ho odcitat od zaplatenej ciastky do poistovne za rok 2007 alebo ho mam priratat k prijmom z podnikania? Vysledky vypoctu dane totiz nevychadzaju rovnake. Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Klient v roku 2006, 10 mesiacov bol zamestnaný a 2 mesiace podnikal. Prosím o pomoc: pri RZZP za rok 2006 mu vznikol preplatok 1560Sk, kde si má ten preplatok zaučtovať keď za rok 2007 uplatňuje 40% výdavky +ZP+SP .......

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Na DÚ mi pracovnička tvrdila, že taká možnosť odpočítať preplatok z výdavkoch nie je prípustná, že preplatok z RZZP musí vstupovať do príjmu. Pracovníčke som tvrdila, že keď si uplatňujem % výdavky tak zase si z preplatku uplatnim výdavok. Neviem naozaj čo s tým?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    natkov Pozri príspevok
    Na DÚ mi pracovnička tvrdila, že taká možnosť odpočítať preplatok z výdavkoch nie je prípustná, že preplatok z RZZP musí vstupovať do príjmu. Pracovníčke som tvrdila, že keď si uplatňujem % výdavky tak zase si z preplatku uplatnim výdavok. Neviem naozaj čo s tým?
    Áno pracovníčka v podstate mala pravdu , nakoľko preplatok RZZP je príjmom OVZ .
    Ale uvažujte čo bude menšie zlo , pripočítať ho k príjmu OVZD a vypočítať znovu z toho 40% pauš.výdavky , alebo si o sumu preplatku znížite odvody do fondov .
    Naposledy upravil Zita5 : 22.02.08 at 08:02

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Telefonicky som sa spojila s nemenovaným DÚ a potvrdili, že preplatok z RZZP zaradíme do príjmu aj keď použijeme % výdavky.......

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    natkov Pozri príspevok
    Ako zaučtujeme nedoplatok (VOZD)? ako bežné odvody do ZP.
    Áno ako bežné odvody do ZP.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    taká na prvý pohľad logicky jednoduchá záležitosť a aký problém z toho vyvstal...

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Aj keď sa to nám zdá nelogické, ale čo už, keď DRSR uverejnilo usmernenie (ako už bolo predtým uvedené)

    http://www.porada.sk/637782-post27.html

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    V usmernení Daňového riaditeľstva "Podávanie daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2007 - najčastejšie otázky a odpovede", ktoré sa objavilo na stránke www.drsr.sk 4.3.2008, je k tejto téme uvedené:

    Otázka:
    Som podnikateľ, v roku 2007 mi vznikol z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie preplatok. Mám ho uviesť v daňovom priznaní ?
    Odpoveď:
    Vrátené poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie v roku 2007, o ktoré si daňovník – podnikateľ znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy z podnikania, sa považuje za príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
    Daňovník, ktorému bol takýto preplatok vrátený v roku 2007, už tento preplatok nevysporiadava prostredníctvom samostatného riadku daňového priznania.

    lenca je offline (nepripojený) lenca

    lenca
    Prosím o radu. Podnikám 2 roky popri zamestnaní. Aj prvý a aj druhý rok som mala stratu. Takže do ZP a SP mi odvody odvádza len zamestnávateľ. V RZ ZP za rok 2005 vznikol preplatok 6,- Sk a v roku 2006 preplatok 4,- Sk. Tento preplatok mi v roku 2007 ZP vyplatila. Musím tých 10,- Sk zaevidovať do PD ako príjem OZD? I napriek tomu, že ja ako podnikateľka som žiadne odvody neplatila, platím ich len ako zamestnanec? Ďakujem.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    lenca Pozri príspevok
    Prosim, viem mi niekto poradit?
    dakujem.
    POZD - preplatok z RZ ZP je len v prípade ak vznikne s podnikania.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Tiež mám problém čo s preplatkom zo zdravotnej poisťovne a našla som jedno usmernenie MF, ale týka sa roku 2005:
    http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5506

    Neviem, či striktne platí len pre menovaný rok, alebo sa môže aplikovať aj na rok 2007. Lebo ak áno, je to v rozpore s vyjadrením daňového úradu. Prosím poraďte niekto.

    Dopĺňam, že výdavky uplatňujem paušálne 40 %.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    vieroslava Pozri príspevok
    Tiež mám problém čo s preplatkom zo zdravotnej poisťovne a našla som jedno usmernenie MF, ale týka sa roku 2005:
    http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5506

    Neviem, či striktne platí len pre menovaný rok, alebo sa môže aplikovať aj na rok 2007. Lebo ak áno, je to v rozpore s vyjadrením daňového úradu. Prosím poraďte niekto.

    Dopĺňam, že výdavky uplatňujem paušálne 40 %.
    To usmernenie je staré a platilo naposledy pre rok 2006. Za rok 2007 sa treba riadiť usmernením z DRSR v príspevku č.13

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    SZČO vyšiel za rok 2006 preplatok na ZP, ktorý použil na kompenzáciu s budúcimi preddavkami. Ako by ste to naúčtovali v JÚ?

    Preplatok si uvediem mínusom do záväzkov a vysporiadam cez ID spolu s jednotlivými predpismi poistného. Čo s decembrom 2007, ktorý má byť uhradený do 08.01.2008? Naúčtovali by ste aj ten?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.