Zavrieť

Porady

zápočet rokov

Ako je to so zápočtom rokov súkromného podnikateľa - živnostníka?
Ide o to, že živnosť bola ukončená a bývalý živnostník nastupuje do zamestnania a zamestnávateľ od neho žiada zápočet rokov? Kde ho získať? Kde hľadať ďalšie informácie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Zápočet pre SZČO vystavuje sociálna poisťovňa, prísl. pobočka v mieste trvalého bydliska podnikateľa. V minulosti si to podmieňovali uhradením všetkých nedoplatkov za soc. poistenie. Neviem či to je ešte podmieňované.

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    ermon
    Zápočet pre SZČO vystavuje sociálna poisťovňa, prísl. pobočka v mieste trvalého bydliska podnikateľa. V minulosti si to podmieňovali uhradením všetkých nedoplatkov za soc. poistenie. Neviem či to je ešte podmieňované.
    Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
    Ak mám zápočet rokov z predchádzajúceho zamestnania - z Českej republiky, mám to zahrnúť do odpracovaných rokov? Ja myslím že nie...

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    stdr
    Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
    ..
    Ja som sa s takou podmienkou od SP nestretla. Aj môj manžel má nedoplatky v SP vzniknuté počas podnikania. Po nástupe do pracovného pomeru SP vystavila potvrdenie o odpracovaných rokoch. Vystavili mu doklad v ktorom bolo celé obdobie od začiatku podnikania až do dňa skončenia podnikania.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    stdr
    Vystavuje zápočet rokov Sociálna poisťovňa aj v prípade, že neboli platené odvody? /nová živnosť/
    ...
    Keď neboli platené odvody, nemá prečo SP vystaviť potvrdenie o zápočte rokov.
    Keď sa neplatia odvody do SP, potom ani takéto obdobie sa nemôže započítať do obdobia dôchodkového poistenia, a taktiež poistenec nezíska za takéto obdobie osobný mzdový bod.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    ajobs
    Keď neboli platené odvody, nemá prečo SP vystaviť potvrdenie o zápočte rokov.
    Keď sa neplatia odvody do SP, potom ani takéto obdobie sa nemôže započítať do obdobia dôchodkového poistenia, a taktiež poistenec nezíska za takéto obdobie osobný mzdový bod.
    Je to škoda , ale je to logické.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Záleží, ako pochopíme výraz neboli platené odvody. Ak bol prihlásený podnikateľ do SP, ale nemá uhradené odvody, SP si má nedoplatok vymáhať. Nemá dôvod navydať potvrdenie. Ale ak nebol prihlásený do SP a ani nič neplatil, čo neviem ako sa mohlo stať, potom potvrdenie SP nevydá.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    stdr píše v príspevku č.3, že odvody neboli platené z dôvodu, že išlo o novú živnosť. Takže moja odpoveď bola na toto.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    účtovník 007
    Záleží, ako pochopíme výraz neboli platené odvody. Ak bol prihlásený podnikateľ do SP, ale nemá uhradené odvody, SP si má nedoplatok vymáhať. Nemá dôvod navydať potvrdenie. Ale ak nebol prihlásený do SP a ani nič neplatil, čo neviem ako sa mohlo stať, potom potvrdenie SP nevydá.
    Otázka bola asi smerovaná na prípad, keď začínajúci podnikateľ je prihlásený do sociálnej poisťovne, ale ešte si neplatí odvody, lebo sú len dobrovoľné.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    ajobs
    stdr píše v príspevku č.3, že odvody neboli platené z dôvodu, že išlo o novú živnosť. Takže moja odpoveď bola na toto.
    Odpovedali sme v rovnakom čase a presne to som myslela aj ja.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Máte pravdu, v takom prípade je prihlásený a neplatí odvody. A SP nevydá potvrdenie.

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Áno, mala som na mysli začínajúceho podnikateľa, ktorý ešte nie je povinný platiť odvody do SP.Táto doba sa teda do odpracovaných rokov - kvôli vyššej výmere dovolenky - nezahŕňa? Ani doba odpracovaná v Českej republike?

    enad je offline (nepripojený) enad

    enad
    stdr
    Áno, mala som na mysli začínajúceho podnikateľa, ktorý ešte nie je povinný platiť odvody do SP.Táto doba sa teda do odpracovaných rokov - kvôli vyššej výmere dovolenky - nezahŕňa? Ani doba odpracovaná v Českej republike?
    Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    sisas
    Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná
    Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    sisas
    Mňa by tiež zaujímo, či sa začínajúcemu živnostníkovi,ktorí prvý rok podnikania nemusí platiť odvody a teda by si ich neplatil zaratáva táto doba ako odpracovaná
    Tak ako píše Janka6685
    Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.

    Ja len dodám, že ak chcete, môžte sa dobrovoľne poistiť a vtedy sa doba počíta.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    JankaO
    Tak ako píše Janka6685
    Prečítaj si príspevok 5, z ktorého vyplýva, že sa táto doba nezapočítava.

    Ja len dodám, že ak chcete, môžte sa dobrovoľne poistiť a vtedy sa doba počíta.

    Ja by som chcela tiež prispieť na túto tématiku, ale predsa na nárok RD nie je v zákonníku práca § 103 písané o poistnej dobe - to je kapitola pre nárok na dôchodok .t.j. on podniká a ja som zamestnaná to je doba pre nárok na riadnu dovolenku - doba zamestnania, živnosti.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    mlyn16
    Ja by som chcela tiež prispieť na túto tématiku, ale predsa na nárok RD nie je v zákonníku práca § 103 písané o poistnej dobe - to je kapitola pre nárok na dôchodok .t.j. on podniká a ja som zamestnaná to je doba pre nárok na riadnu dovolenku - doba zamestnania, živnosti.
    Ale nezapočítava sa ti toto obdobie ako obdobie dôchodkového poistenia - ak si neplatíš odvody na starobné poistenie.
    Nárok na dovolenku je iná kategória, nesúvisí s platením odvodov do SP.

    Tintina je offline (nepripojený) Tintina

    Tintina
    účtovník 007
    Máte pravdu, v takom prípade je prihlásený a neplatí odvody. A SP nevydá potvrdenie.
    Sociálna poisťovňa mi nevydala potvrdenie ani za obdobie, kedy som bola začínajúci živnostník, ktorý sa prihlásil ako dobrovoľne poistená osoba a poctivo si rok a pol (do predloženia prvého daňového priznania) platil všetky odvody. Potvrdenie mi vydala len na obdobie, kedy som už bola zo zákona o sociálnom poistení povinne poistená osoba. A mňa mi tiež zaujímalo, čo predložiť zamestnávateľovi ako zápočtový list na započítanie rokov na nárok na dovolenku. (na nič iné podľa mňa totiž zápočtový list neslúži)

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Tintina
    Sociálna poisťovňa mi nevydala potvrdenie ani za obdobie, kedy som bola začínajúci živnostník, ktorý sa prihlásil ako dobrovoľne poistená osoba a poctivo si rok a pol (do predloženia prvého daňového priznania) platil všetky odvody. Potvrdenie mi vydala len na obdobie, kedy som už bola zo zákona o sociálnom poistení povinne poistená osoba. A mňa mi tiež zaujímalo, čo predložiť zamestnávateľovi ako zápočtový list na započítanie rokov na nárok na dovolenku. (na nič iné podľa mňa totiž zápočtový list neslúži)
    Ak si si platila dobrovoľné starobné a nemocenské poistenie, SP je povinná vydať o tom potvrdenie, pretože pri starobnom poistení sa toto obdobie započítava do obdobia dôchodkového poistenia a zaplatené odvody generujú osobný mzdový bod za obdobie platenia.
    Keď ti v pobočke povedali (ústne), že nevydajú, napíš list, uvidíš, že to bude "iné kafe".

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.