Zavrieť

Porady

POZOR VŠETKÝM LIDKÁM A LYDKÁM

AHOJTE všetky dámy menom LYDKA alebo LIDKA
Akurát rozoberám s poraďáčkou LIDOU naše meno - ozvite sa aké "I" alebo "Y" si píšete v zdrobneninách.
Čakám skoré odpovede.
Pre všetky LIDKI, hodím poučku z knihy "1000 poučení zo spisovnej slovenčiny":

Niektoré slovenské dievčence sú Lýdie a potom i Lydky, teda s ypsilonom - Lydka. Niektoré sa však chcú písať s jotou - Lidka. Ale to nie sú Lýdie, ale Ľudmily /česky Lidmila - Lidka/. Slovenské meno Ľudmila sa skracuje ako Ľudka /a nie Lidka/
Zapamätajme si: Lýdia môže byť aj Lydka ALE NIE Lidka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liduska je offline (nepripojený) liduska

    liduska
    Nečítala som žiadne pravidlá ale ešte v ZŠ nám učiteľka prízvukovala /boli sme tri Lýdie v triede, že Lýdia sa píše s y a Lidka s i.pozdravujem všetky Lidušky. Ste tu niektoré aj z NR?

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    liduska
    Nečítala som žiadne pravidlá ale ešte v ZŠ nám učiteľka prízvukovala /boli sme tri Lýdie v triede, že Lýdia sa píše s y a Lidka s i.pozdravujem všetky Lidušky. Ste tu niektoré aj z NR?
    No a ja som ešte na základke nosila v taške túto knihu, pretože učky sa ma snažili presvedčiť, že si neviem napísať meno. Inak som z Brezna
    AHOJ lydinka

    pozit je offline (nepripojený) pozit

    pozit
    Ahojte,
    ja mám sesternicu Lýdiu, vždy aj v zdrobneninách si písala a píše "y" a popravde - ani si tam neviem nič iné predstaviť.....Ak jej aj niekto napísal "i", už aj sme ho opravovali.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Už ste počuli meno LIDVINA? Mám jednu v rodine. Narodila sa v roku 1940, vraj to vtedy frčalo.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pozit
    Ahojte,
    ja mám sesternicu Lýdiu, vždy aj v zdrobneninách si písala a píše "y" a popravde - ani si tam neviem nič iné predstaviť.....Ak jej aj niekto napísal "i", už aj sme ho opravovali.
    a ja zasa opravujem v zdrobneninách Y na I, a tiež sa mi ťažko díva na tvrdé Y.... čiže mám opačný pohľad....

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    Pozerala som zoznam členov a je vás tu dosyť veľa LYDKY A LIDKY, tak sa prosím ozvite a vyjadrite sa k tomu I alebo Y, zaujíma ma to.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj mňa to veľmi zaujíma... nejde o to kde je pravda, zrejme každá zostaneme pri svojom.
    ale ozvite sa Lidky, Lydky, Lýdie, Lídie, Lidy, Lydy, atd.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    No toto je zaujímavá téma - o menách. Ja síce nie som Lýdia, ale tiež mám problém pri zdrobnenine - Marianna sa píše s dvomi n, potom zdrobnenina má byť s jedným n a jedným k alebo s dvomi n a jedným k? Ja píšem Marianka - na Mariannka sa mi tiež akosi divno pozerá Ale je to asi naozaj vec názoru a pravdu povediac do slovníka ma nikdy nenapadlo sa pozrieť...
    Pardón, že som sa zamiešala medzi Lydky a Lidky

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    Podľa kalendára je Lýdia s tvrdým y. No ja sa píšem s mäkkým i (Lídía). Pretože som sa narodila v nemocnici v južnej časti Slovenska, kde mi do rodného listu zapísali s mäkkým i a tým som poznačená na celý život. Moja mama je tiež Lýdia. Vždy som hovorila že som mäkký človek, tak sa píšem s i.
    Ináč momentálne som tiež z Brezna ako Lydinka.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    litu
    Podľa kalendára je Lýdia s tvrdým y. No ja sa píšem s mäkkým i (Lídía). Pretože som sa narodila v nemocnici v južnej časti Slovenska, kde mi do rodného listu zapísali s mäkkým i a tým som poznačená na celý život. Moja mama je tiež Lýdia. Vždy som hovorila že som mäkký človek, tak sa píšem s i.
    Ináč momentálne som tiež z Brezna ako Lydinka.
    Preco momentalne? Inak si odkial?
    Co sa tyka toho i v rodnom liste, mozno by sa dala vykonat oprava na matrike

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    lydinka
    Preco momentalne? Inak si odkial?
    Co sa tyka toho i v rodnom liste, mozno by sa dala vykonat oprava na matrike
    Pochadzam z okresu Rimavska Sobota. Co sa tyka opravy na matrike, uz to necham tak. To by som si musela menit vsetky doklady, lebo tie sa zostavuju na zaklade OP a tam som s makkym i.
    V Brezne byvam 6 rokov.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    litu
    Pochadzam z okresu Rimavska Sobota. Co sa tyka opravy na matrike, uz to necham tak. To by som si musela menit vsetky doklady, lebo tie sa zostavuju na zaklade OP a tam som s makkym i.
    V Brezne byvam 6 rokov.
    A NEPOZNAME SA???

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    lydinka
    A NEPOZNAME SA???

    Mozno sa pozname z videnia alebo sme aj pracovali jeden cas spolu (boli v robote v to case 2 Lydky okrem mna), alebo sa vobec nepozname.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    litu
    Mozno sa pozname z videnia alebo sme aj pracovali jeden cas spolu (boli v robote v to case 2 Lydky okrem mna), alebo sa vobec nepozname.
    A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
    Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
    Skus nieco nadhodit, budem hadat.

    lydinka je offline (nepripojený) lydinka

    lydinka
    lydinka
    A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
    Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
    Skus nieco nadhodit, budem hadat.
    Dokonca som zistila, ze sme rovnaky rocnik / 23.12.1974.

    litu je offline (nepripojený) litu

    litu
    lydinka
    A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
    Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
    Skus nieco nadhodit, budem hadat.
    Navrhujem pokracovat cez SS. Lebo ideme mimo temu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.