Zavrieť

Porady

Najvhodneší sposob ÚK a prípravy TÚV.

BYT:
82 m2, plná pálená tehla 50cm, nezateplený, zdola vyhrievaný zhora plafón škváro-betón + povala a klasická A-čkova strecha škridla.
Každá izba minim. jedna vonkajšia stena, z toho 2izby rohové.
Tepelné straty sú cca. 7kW, zatiaľ 2 osoby v domácnosti, odberné miesta kuchyňa (umyvadlo), kúpľka (umyvadlo, vaňa a možno aj sprch. kút) sú to susedné miestnosti.
Plánujeme kondenzačný kotol na správne nadimenzované radiátory.
Po čítaní príspevkov na fóre sa neviem rozhodnúť medzi 3 možnosťami:


1.,
-závesný kotol s prietokovým ohrevom
-maximálny výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minimálny výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 12,9l/min.


2.,
-závesný kotol so zabudovaným 45l. zásobníkom TÚV
-maxim. výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
-minim. výkon je 3kW
-max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 13,3l/min.


3.,
-závesný kotol s tepelným výkonom 1,9 - 12,0kW + 50l. alebo 80l. nepriamoohrievaný zásobník TÚV (tu by som tiež potreboval poradiť nejaký kvalitný nie smaltovaný zásobník TÚV s 1 el.špirálou pre prípad problému s plynom)





Značky kotlov som radšej nepísal aby nevznikla diskusia o značkách...
Ak mi vie niekto poradiť vhodný spôsob pre náš 3izbový byt prip. konkrétnu zostavu budem Vám vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    V prvom rade si ujasnime, máš byt alebo dom? Z toho, čo si napísal, tak skôr dom. Ja sa už touto činnosťou nezaoberám, ale vyjadrím sa aspoň k tvojim návrhom.
    1.,
    -závesný kotol s prietokovým ohrevom
    -maximálny výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
    -minimálny výkon je 3kW
    -max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 12,9l/min.

    Tento prípad by som využil vtedy, ak je možnosť mať kotol zavesený buď v kuchyni alebo v kúpeľni. Ideálne je, ak majú tieto miestnosti aj spoločnú stenu. Krátke rozvody teplej vody a takmer žiadne straty.

    2.,
    -závesný kotol so zabudovaným 45l. zásobníkom TÚV
    -maxim. výkon pre TÚV 26kW, pre ÚK 23,6kW
    -minim. výkon je 3kW
    -max. prietok TÚV pre nepretržitý odber 13,3l/min.

    Tu je to skoro rovnaké, iba by som si vyberal kotol, ktorý má samostatný ohrev vody, aby ti v lete zbytočne nehrial celý kotol.

    3.,
    -závesný kotol s tepelným výkonom 1,9 - 12,0kW + 50l. alebo 80l. nepriamoohrievaný zásobník TÚV (tu by som tiež potreboval poradiť nejaký kvalitný nie smaltovaný zásobník TÚV s 1 el.špirálou pre prípad problému s plynom)


    V tomto prípade je už jedno, kde ten kotol máš. Rozvody musíš ťahať po celom dome, tak je ideálne ho dať tam, kde by nezavadzal a kde sa dá dobre napojiť do komína. No a bojler opäť niekam, odkiaľ budú čo najkratšie rozvody. Voda v trubkách ochladne a než teplá dotečie, chvíľu to trvá. Dá sa to rôzne ošetriť, izolácie, nútený obeh atď.
    Ideálne je, ak máš pivnicu priamo pod kúpeľňou a kuchyňou. V takých prípadoch sme to riešili tak, že sme tam zapojili stacionárny kotol a vedľa stacionárny bojler. Fungovali nezávisle od seba a neprekážali. Možností je veľa, len sa treba rozhodnúť.

    Peter 79 je offline (nepripojený) Peter 79

    Peter 79
    Je to 4bytovka, ten kotol bude určite v kúpelke-spoločna stena s kuchyňou, v tejto stene sa nachádza aj komín.

    V bode 3 uvažujem o závesnom zásobniku TÚV nad kotlom ale aký zásobnik nemem ani ponatia....

    Napr. ktorý kotol ma samostatný ohrev vody???

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Mňa zarazilo, prečo uvažuješ o kotli s výkonom 23,6 kW pre ÚK, keď sú tam tepelné straty 7 kW. Predimenzovaný kotol má veľké straty a rýchlejšie sa kazí. Okrem toho ak nemusím nekupoval by som kotol nad 20 kW - pozri zákon 17/2006 Zz- kotly nad 20 kW budú musieť byť pravidelne kontrolované oprávnenou firmou, čo nebude lacné ani príjemné.

    Peter 79 je offline (nepripojený) Peter 79

    Peter 79
    Tak mi poradte nejaky konkretny vhodný kotol pre naš byt?
    Ja už fakt neviem čo a kde mam pozerať.

    Najvhodneší sposob ÚK a prípravy TÚV.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.