Zavrieť

Porady

Krby, kachle, krbokachle

arktis_8.jpg  
Jedna z možností, ako znížiť spotrebu plynu je postaviť takúto, alebo podobnú piecku na drevo.
Oddnes hreje môj domček a je to paráda. Kúrenie vypnuté a my máme teplúčko, je pravda, že aj slniečko hrialo, ale spotreba dreva veľmi nízka. Vrelo odporúčam
Naposledy upravil Richard : 23.11.08 at 21:21
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Vracia sa nám možnosť opäť prežívať detstvo-smogové doliny začínajú
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

kukučka
Jedna z možností, ako znížiť spotrebu plynu je postaviť takúto, alebo podobnú piecku na drevo.
Oddnes hreje môj domček a je to paráda. Kúrenie vypnuté a my máme teplúčko, je pravda, že aj slniečko hrialo, ale spotreba dreva veľmi nízka. Vrelo odporúčam
www.abx.cz
Kukučka, máš skúsenosť ? Mám záujem o kachle. Mohla by si mi napísať, aký druh máš a koľko m2 vykuruješ ? Komín musí byť špeciálne upravený ?
Ďakujem.
Majú zastúpenie aj na Slovensku ?
Naposledy upravil elenka : 02.11.05 at 07:21 Dôvod: doplnenie :
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
My sme kupili pred casom dom aj s velkymi keramickymi kachlami. Prve dva roky sme ich vobec nepouzivali (plyn stal 1,60 Sk), ale ked zacal zdrazovat, zakurili sme v nich a kurime doteraz. Su v spodnej obyvacke, vykuria cely spodok domu, radiatory tam mame vypnute, hreju len v hornych izbach. Za drevo dame rocne cca 3-4 tisic, ale usetri nam to plynu za 15-18 tisic. Okrem toho pri dreve sa zohrejeme dva razy (prvy raz ked ho stiepame, pilme a ukladame). Komin mame s tromi dierami. V jednej diere je vyvedeny plynovy kotol, v druhej tieto kachle a tretia je este volna. S dierou na kachle sa nerobili ziadne upravy, diera pre plynovy kotol sa musela "vyvlozkovat" nejakou antikorovou rurou. Prisiel kominar, skontroloval a povedal, ze je to dobre, ze mozeme kurit. Ak je moznost instalovat nejake vyhrevne teleso na drevo, vrelo odporucam, je to prijemne teplo.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

V komíne je azbestocementová rúra, dúfam, že ešte postačuje dnešným normám. Akurát sme dieru v múre omietli a natreli špeciálnym tmelom na vysoké teploty, na zachytenie tepla sme volili 110 cm vysokú rúru - celá sada cca 3 tisíc, pec sa dá aj vzadu napojiť priamo do komína. Chceli sme lacnejšiu krbovú vložku a domurovať na krb, čo tiež niečo stojí. Ja som pri nákupe v Metre nebola, mali tam veľký výber, ale od tohto výrobcu 2 kusy, z toho jeden obložený kameňom o 15 tisíc drahší, odznela tam informácia, že berú objednávky už na máj 2006, tak dcéra kúpila ten "lacnejší" za 29 tisíc - typ Arktis, viď obrázok. Pozri si ich stránku, určite si vyberieš.

Bepo a kto za to môže? Nechcem a nebudem na Porade politizovať, ale inde majú niekoľko konkurencieschopných podnikov a my sme aj ten jeden predali...
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ďakujem Kukučka, výber je veľký aj sa mi páčia mnohé, len neviem aké parametre by som si mala všímať.
Predávajú ich v Metre na Slovensku, alebo je možné ich objednať aj u výrobcu, nevieš ?

Pekný deň želám .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak suhlasis s cenovym narastom plynu (v roku 1998 1,60 Sk, dnes 13 Sk), potom musis byt tolerantny aj k smogovym dolinam. Nie som odbornik na smog, ale myslim si, ze sira do ovzdusia unika z palenia nekvalitneho uhlia a nie z palenia dreva.
bepo
Vracia sa nám možnosť opäť prežívať detstvo-smogové doliny začínajú
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Aj my sme si v minulom roku dali postaviť krb a z neho zaviesť teplovzdušné kúrenie do celého domu. Prinútila nás k tomu súčasná situácia s platením vysokých poplatkov za plyn a neradostná vyhliadka zvyšovania cien v budúcnosti. Buď šetríš a si v zime, ale platíš lekárom za získané choroby, alebo hľadáš alternatívu a bývaš v teplúčku. Získali sme ročné skúsenosti, ktoré nás nútia hľadať riešenie, ako čo najmenej spáliť dreva a získať čo najviac tepla. Jednoznačný problém je v dreve. Skúsenosť potvrdila, že drevo do krbu musí byť suche, podľa odborníkov má mať max. 20 percent vlhkosti. Má sa sušiť 2 roky. My sme to však nestihli a aj keď sme si dali doviezť suché drevo, nebolo až tak suché a bolo to cítiť na výhrevnosti - ukazovateľom bolo zadymené sklo na krbe. Poraďte, aké máte skúsenosti s drevom a ako kúriť v krbe aby bola spotreba dreva malá a v dome bolo teplúčko. Všetko sa vraj treba naučiť, hovoria majitelia krbov
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
kukučka
Jedna z možností, ako znížiť spotrebu plynu je postaviť takúto, alebo podobnú piecku na drevo.
Oddnes hreje môj domček a je to paráda. Kúrenie vypnuté a my máme teplúčko, je pravda, že aj slniečko hrialo, ale spotreba dreva veľmi nízka. Vrelo odporúčam
www.abx.cz
A nemas nahodou fotku toho krbu priamo u vas v miestnosti? Lebo na obrazku vyzera super, ale v priestore moze vyzniet inac.
Nam idu stavat bytovku aj s moznostou pripojenia na krb, tak uvazujeme...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

ivet.b
A nemas nahodou fotku toho krbu priamo u vas v miestnosti? Lebo na obrazku vyzera super, ale v priestore moze vyzniet inac.
Nam idu stavat bytovku aj s moznostou pripojenia na krb, tak uvazujeme...
To myslíš niečo ako panelák?
Naposledy upravil Orim : 11.06.06 at 19:11
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

bepo
Vracia sa nám možnosť opäť prežívať detstvo-smogové doliny začínajú
aaaaaaaale to nie je celkom pravda tie kachle su konstruovane tak, ze spalovanie je podstatne dokonalejsie ako volakedy, tym je zarucena aj nizsia spotreba paliva a navyse: aj na drevo su poziadavky, co sa tyka vysusenosti a pod. ... nedaju sa v tom napr. spalovat vsetky odpady z domacnosti ... kusky gumy, alebo polystyren :p teda: nemali by sa
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Orim
To myslíš niečo ako panelák?
Teraz sa uz panelaky nestavaju.
Normalna tehlova mensia bytovka s moznostou pripojenia krbu.
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Všetkých krbakov zdravím :-)
Ja mám krbokachle už asi 4tu sezonu a mam asi taketo poznatky:
Priestor. :taketo kachle musia mať oklo seba priestor lebo v malej miestnosti dokažu urobiť doslova pekelné horko.
čas: nábeh tepla je pozvolný a prvý pocit že stúpa teplota je tak po 30 minutách a potom to stupa asi o 2 stupne za hodinu.
Drevo :ak si niekto mýslí že si na pumpe kúpi viazaničku dreva a bude sa smažiť tak nech zabudne! Ja spalujem tak 2-5 prádlových košov denne (24hod) a tie treba priniesť a niekde v tej miestnosti uložiť, alebo neleniť a každe 3-4 hodiny doniesť dalšie kurivo.
Aroma: možeš mat drevo komín krb ... akýkolvek vždy vždy to troška razí. Tebe nie ty si zvykneš upozornia ťa cudzí.
poriadok: Pri krbovaní prach z popola sa najde a aj mierne ušmudlanie stien
nad krbom pri komine -proste tam ten vzduch prudi vzhladom na teplotu dosť silno a aj šmudlá stenu a strop.
lokalizacia: teplo je v miestnosti s kachlami a blizkom okoli u mňa bola kritická kupelna to bola kossssaaaa zzzzzzz
Na zaver: aj keď som napisal predošle riadky Ja krbokachle by som nemenil za nič na svete Kto to nezažil asi ťažko pochopí.

velmi doporučujem kachle s vymennikom na teplu vodu ja som si to dorabal sám a počase sa to podarilo naladiť a tak si kurím aj kupelnu aj spalnu-proste to pušťam kam treba. Mám cez 100m/2 A stropy výška 3m!! A pokial nieje celodenný mráz plyn nepušťam. Treba sa odnaučiť od Slipovej teploty 24C a viac a zvykať si na 20 max22!!!
:-) A ked bude trešba doniesť drevo zo zimy tak sa určite budete mocť porozpravat na temu choď TY

Ps velké velké ohnisko abz sa tam mestili take kusy dreva ako hlava(bez srandy) ja také mám a po naládovaní to vydrži tak 3 hod a ked nestíhaš tak triesky noviny a ideeš
0 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

Borob súhlasím s tebou - tá atmosféra je fantastická. Z odbornej literatúry som sa dočítala, že aj pocitové vnímanie teploty na organizmus je iné. Vraj je to o 4 stupne viac ako pri vykurovaní plynom. Čo sa týka prašnosti, máš 100-perentnú pravdu. Tiež mi to vadilo a tá večná špina okolo krbu, tak som to vyriešila zakúpením vysávača na baterky, som spokojná. Treba si však uvedomiť, že základom spokojnosti je drevo. Čím je suchšie, tým dáva väčšiu výhrevnosť, nemusíš často prikladať, môžeš dávať obrovské kusy, všetky otvory pozatváraš a ono si pomaličky horí a dobre hreje. Potom je aj spotreba dreva nižšia. Odborná literatúra udáva max. vlhkosť dreva 20%, mokré dokáže spotrebovať až 50% energie. Na vlastnej koži sme zažili, ako sa kúri s mokrým drevom. Okrem slabšieho vykurovania ešte aj veľmi zanáša sklo, takže robota naviac s čistením. Z minulej sezóny sme sa poučili a tohto roku už máme drevo popílené, poštiepané a uložené okolo domu aby dobre preschlo. Bola to dobrá makačka. Popíš prosím ťa, ako si dorábal tú teplú vodu, lebo my máme teplovzdušné kúrenie, ale zase odborníci tvrdia, že najlepšia kombinácia je plynové+teplovzdušné+teplovodné vykurovanie. Tiež ma zaujíma akú spotrebu dreva si mal za jedno vykurovacie obdobie a či si dokázal za 4 roky spotrebu aj znížiť. Požíval si aj drevené brikety? My sme aj to vyskúšali.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Je to super, my tiež máme krb, a aj keď je so získavaním a spracúvaním dreva dosť roboty (majú to na starosti chlopi), tak je to super.

Ale dnes ma potešilo, vraj MH SR plánuje poskytovať príspevky na slnečné kolektory, to by bolo super. Vraj sa tým dá dosť ušetriť. Vážne nad tým rozmýšľam.

dana
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Som presvedčený, že sa kolektormi dá ušetriť, tipujem, že až 50% zo spotreby za teplo pre ohrev TUV
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

borob
Všetkých krbakov zdravím :-)
Treba sa odnaučiť od Slipovej teploty 24C a viac a zvykať si na 20 max22!!!
To sa ti podarilo
U nás práve pri krbe podskočila teplota, lebo sa kúrilo tvrdým drevom ktoré sa sušilo v pivnici niekoľko rokov. Musela som aj kvety povynášať aby to prežili. Horšie to bude tento rok, pivnica zatiaľ zíva prázdnotou. A plyn sme zapínali, lebo projektant naplánoval komín na južnú stenu medzi okná a od severu fest ťahalo.
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Tak ku krbu :-)
Ja mám rohový krb Lahti z B....xu. či to mam otvorené zavreté alebo privreté mám pocit že to horí. rovnako :-) ešte donedávna som mal stavebného dreva habadej tak som to neskumal aká je spotreba ked bolo treba proste som priviezol. Jedine podla čoho sa orientujem su tie1-3 pradlove koše.
uprava krbu spočiva v dvojstupnovom ohreve vody. Mám vyrobený výmennik ktorý je nasadený na komíne.to je prvý stupen a medenu´špiralu priamo v žiarovisku. Ten výmennik je vlastne antikorový valec priemer asi25-27cm cez ktorý prechadza druhý ktorý je vlastne komínova rura.(vreze su to sustredne kružnice a voda sa nachadza v priestore medzi nimi) na plášti su dva vyvody spodným prichádza studená voda zvana návratka a druhým ide ohriata do druheho stupňa.
druhý stupeň je medená trubka priamo v žiarovisku Teda tam kde to horí. Táto trubka tak cca 2-2,5m sa MUSí NAJPRV VYžíHAť V SILNOM PLAMENI -taborák vatra PO CELEJ DLžKE ABY SA DALA TVáRNIť ABY BOLA MEKá !!!!!!!!!!!!!!! pOTOM NAPLNIť SUCHýM PIESKOM A OPATRNE VELMI OPATRNE TAVRNIť aby sa nesčapatila. ja som si vyrobil šablonu z hrubeho hlinika tu som tvárnil priamo v žiárovisku Tak aby tam tá špírála čo najmenej zavadzala a až podla tejto šablony som vyrabal medenu špirálu.Potom už len dve diery a von z krbu.
POZOR POZOR POZOR
Tento okruh MUSI mat OBEHOVE čERPADLO MUSí MUsí a to musí byť v chode už pri zakladaní inak varí vodu do troch minut. Aspon u mna. celý system je opatrený termostatom ktorý po zhasnutí krbu vypne čerpadlo aby nešlo zbytočne. Upozornujem ludí ktorý si myslia že maju po starosti tak nemajú tento moj system utiahne 1 velký radiator alebo dva menšie. Ja v noci dokurujem na 19 C plynom a tento system som budoval kvoli kupelni kam sa nedalo teplovzdušne niak kúriť a na to, keď okolo polnoci nabehne plyn aby nemusel ohrievať všetku vodu ale aby už bola "predkurena"
Na každú individualnu otásku velmi rád odpoviem
Boro
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

opravujem otázku .
Boro
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Krbaci ešte jednu vec a velmi doležitu
NIKDY NEPRIKLADAJTE ORECHOVE šKARUPINY Hrozí výbuch podobne ako keď
sa priloží sprej. U známeho igelitka škarupín zdemolovala dvierka a takmer zapálila dom!!!!!!!!!!!
Boro
0 0
boco boco

boco je offline (nepripojený) boco

Ja som si nedávno kúpil krbové kachle ABX Polar 6 s kamenným obkladom. Zatial som prikúril iba pár krát ale môžem povedať, že je to paráda. Potreboval by som adresu predajcu drevených brikiet v okrese Trnava. Ak to niekto vie nech mi nechá odkaz. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať