Zavrieť

Porady

mzda počas výpovednej doby

Vážení poraďáci,
chcel by som si overiť spravnost výpočtu priemernej mzdy počas výpovednej doby. Dostal som výpoveď v zmysle §63 ods.1, písm.b ZP s tým, že počas 2-mesačnej výpovednej doby uz nemusim chodit do prace, pretože moje miesto je zrušené. Snazil som sa o výpočet priemerneho hodinového zárobku v zmysle § 134 ZP, pretože si myslím, že moja mzda nebola vypočítaná spravne. V rozhodujucom obdobi som mal mzdu 754, 761 a 842 € a tak si myslím, že 560 € nemoze byt správne. Kto by mi vedel urobit prepočet mzdy ?
JANUAR 168 pracovných hodín
151 odpracovaných hodín
754 dosiahnuta mzda 684,13 € moj výpočet
FEBRUAR 160 pracovných hodín
160 odpracovaných hodín
761,16 dosiahnuta mzda 761,16 € moj výpočet
MAREC 184 pracovných hodín
194 odpracovaných
842 dosiahnuta mzda 807 € moj výpočet
A ako treba postupovat, ak mi ju skutocne zle vyrátali ? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri výpočte priemernej hodinovej mzdy sa nezapočítava náhrada mzdy za dovolenku a sviatok. Postupoval si pri svojom výpočte takto ?

    gagus je offline (nepripojený) gagus

    gagus
    veronikasad Pozri príspevok
    Pri výpočte priemernej hodinovej mzdy sa nezapočítava náhrada mzdy za dovolenku a sviatok. Postupoval si pri svojom výpočte takto ?
    Prave tato cast operacie mi nie je jasna, na vyplatnej paske nenachadzam to, co by bolo treba odpocitat. Postupoval som tak, ze som čistu mzdu vydelil poctom odpracovaných hodín v danom mesiaci, ziskal som hodinovu mzdu a to som vynasobil počtom hodin v danom mesiaci 755€ : 151 odpr.hodin x 168prac.hodin v danom mesiaci -839,6€ ? V danom mesiaci som mal aj dovolenku a bol aj sviatok - preto je počet odpracovaných hodín nižší, ako počet hodin v mesiaci -to mam odpocitat ? Dakujem za odpoved !

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    gagus Pozri príspevok
    Prave tato cast operacie mi nie je jasna, na vyplatnej paske nenachadzam to, co by bolo treba odpocitat. Postupoval som tak, ze som čistu mzdu vydelil poctom odpracovaných hodín v danom mesiaci, ziskal som hodinovu mzdu a to som vynasobil počtom hodin v danom mesiaci 755€ : 151 odpr.hodin x 168prac.hodin v danom mesiaci -839,6€ ? V danom mesiaci som mal aj dovolenku a bol aj sviatok - preto je počet odpracovaných hodín nižší, ako počet hodin v mesiaci -to mam odpocitat ? Dakujem za odpoved !
    Pri tomto vypocte nesmies ratat z cistou mzdou.
    musis brat do uvahy hrubu mzdu a odpocitat od nej mzdu za sviatok a dovolenku.
    Scitas taktuto upravenu hrubu mzdu za jan- marec, potom scitas odpracovane hodiny za jan-marec a tieto 2 cisla vydelis.
    dostanes priemrnu mzdu na hodinu.
    Tu nasobis tvojim prac. casom (napr. 8 hodin) a * 21,74 (co je priemerny pocet dni v mesiaci).

    Alebo sem hod udaje z tvojich vyplatnych pasok prewsnejsie a vypocitame ti to.
    Naposledy upravil ivka70 : 09.05.10 at 05:43

    gagus je offline (nepripojený) gagus

    gagus
    ivka70 Pozri príspevok
    Pri tomto vypocte nesmies ratat z cistou mzdou.
    musis brat do uvahy hrubu mzdu a odpocitat od nej mzdu za sviatok a dovolenku.
    Scitas taktuto upravenu hrubu mzdu za jan- marec, potom scitas odpracovane hodiny za jan-marec a tieto 2 cisla vydelis.
    dostanes priemrnu mzdu na hodinu.
    Tu nasobis tvojim prac. casom (napr. 8 hodin) a * 21,74 (co je priemerny pocet dni v mesiaci).

    Alebo sem hod udaje z tvojich vyplatnych pasok prewsnejsie a vypocitame ti to.
    Ja som ratal cistu mzdu. Dakujem za výpocet, porovnam si to s mojim, takze
    Januar - hruba mzda 990,13 odpracovaných 151 hodín a cerpaných 3 dni dovolenky, fond prac.doby 168
    Februar - hruba mza 998,85 odpracovaných 160 hodín, 0 dovolenky a fond prac.doby 160 hodín
    Marec - hruba mzda 1026,31 odpracovanych hodin 198, 0 dni dovolenky a 184 fond pracovnej doby.
    A sviatky ?
    Este raz dakujem za spolupracu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gagus Pozri príspevok
    Ja som ratal cistu mzdu. Dakujem za výpocet, porovnam si to s mojim, takze
    Januar - hruba mzda 990,13 odpracovaných 151 hodín a cerpaných 3 dni dovolenky, fond prac.doby 168
    Februar - hruba mza 998,85 odpracovaných 160 hodín, 0 dovolenky a fond prac.doby 160 hodín
    Marec - hruba mzda 1026,31 odpracovanych hodin 198, 0 dni dovolenky a 184 fond pracovnej doby.
    A sviatky ?
    Este raz dakujem za spolupracu.
    musíš ešte doplniť výšku mzdy za dovolenku. Ak máš mesačnú mzdu, sviatok je súčasťou mzdy, neodpočítava sa (nemáš ani náhradu uvedenú na páske)

    gagus je offline (nepripojený) gagus

    gagus
    veronikasad Pozri príspevok
    musíš ešte doplniť výšku mzdy za dovolenku. Ak máš mesačnú mzdu, sviatok je súčasťou mzdy, neodpočítava sa (nemáš ani náhradu uvedenú na páske)
    Konecne tomu zacinam rozumiet, mame mesacnu mzdu a na vyplatnej paske nemam uvedenu nahradu mzdy, preto som to nevedel odratat. Pri dovolenke mam v januari uvedene 24 dni 119,15 t.zn. ze v r.2010 mam narok na 24 dni (1 den bol vycerpaný koncom decembra), ale aka je vyska mzdy za 3 dni vycerpanej dovolenky v januari netusim - alebo 119,15 deleno 24 x 3 ? Este raz dakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    gagus Pozri príspevok
    Konecne tomu zacinam rozumiet, mame mesacnu mzdu a na vyplatnej paske nemam uvedenu nahradu mzdy, preto som to nevedel odratat. Pri dovolenke mam v januari uvedene 24 dni 119,15 t.zn. ze v r.2010 mam narok na 24 dni (1 den bol vycerpaný koncom decembra), ale aka je vyska mzdy za 3 dni vycerpanej dovolenky v januari netusim - alebo 119,15 deleno 24 x 3 ? Este raz dakujem.
    Urcite nie 24*3. to su vsetko dni, tych 119,15 vyzera realnejsie.

    gagus je offline (nepripojený) gagus

    gagus
    ivka70 Pozri príspevok
    Urcite nie 24*3. to su vsetko dni, tych 119,15 vyzera realnejsie.
    Mrzi ma to, ale nerozumiem. Mozem poziadat o ten výpočet ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gagus Pozri príspevok
    Ja som ratal cistu mzdu. Dakujem za výpocet, porovnam si to s mojim, takze
    Januar - hruba mzda 990,13 odpracovaných 151 hodín a cerpaných 3 dni dovolenky, fond prac.doby 168
    Februar - hruba mza 998,85 odpracovaných 160 hodín, 0 dovolenky a fond prac.doby 160 hodín
    Marec - hruba mzda 1026,31 odpracovanych hodin 198, 0 dni dovolenky a 184 fond pracovnej doby.
    A sviatky ?
    Este raz dakujem za spolupracu.
    Nie som síce mzdár, ale keď to len veľmi hrubo vypočítaš, tak to vychádza:

    (990,13+998,85+1026,31) : (151+160+198)

    že priemernú hodinovú mzdu máš necelých 6 EUR. Ak je mesačný fond PČ 165 hodín, tak máš dostať 977 EUR.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    gagus Pozri príspevok
    Vážení poraďáci,
    chcel by som si overiť spravnost výpočtu priemernej mzdy počas výpovednej doby. Dostal som výpoveď v zmysle §63 ods.1, písm.b ZP s tým, že počas 2-mesačnej výpovednej doby uz nemusim chodit do prace, pretože moje miesto je zrušené.
    Nedali ti náhodou len náhradu mzdy 60 % (príp. vyššiu podľa dohody so zástupcami zamestnancov), ak si nechodil do práce? Čo máš napísané na páske?

    Zákonník práce: § 142 Prekážky na strane zamestnávateľa
    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.