Zavrieť

Porady

Odkúpenie spoloč. priestorov (dvora) a následná prístavba

Mám takú komplikovanejšiu situáciu. Nás bytový dom má klasického správcu (s.r.o.), je v ňom 9 súkromných bytov, 2 odkúpené obchodné prevádzky, jedna garáž a spoločný dvor. Okrem jedného bytu vlastním aj spomínanú garáž.

Keďže stavebno-technické riešenie garáže umožňuje jej jednoduché zväčšenie, uvažujem o odkúpení časti dvora - ide o asi 10 m2, ktoré sa vôbec nevyužívajú. Súhlas vlastníkov by nemal byť problém, máme korektné vzťahy.

Mám ku tejto téme 2 otázky:

Predpokladám, že na odkúpenie tejto časti dvora budem potrebovať súhlas VŠETKÝCH vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Znamená to 9+2+1 zmlúv? Alebo stačí 1 zmluva s 9+2+1 podpismi? A ako sa rieši moja zmluva? Lebo vlastne nastane situácia, kedy sám sebe predám podiel na spoločných priestoroch... Či? A ako je to s procedúrou zápisu do katastra? Keďže sa zmení (zmenší) spoluvlastníciky podiel všetkých majiteľov (okrem mňa), treba urobiť 9+2+1 zápisov a teda (9+2+1)-krát platiť kolky za zápis?

A druhá otázka: Keď už nejakým spôsobom odkúpim časť dvora, budem na ňom chcieť urobiť prístavbu ku garáži. Tzn., že sa zmenší plocha "dvory a nádvoria" a zväčší sa plocha "nebytové priestory/garáž". Ako sa rieši táto procedúra?

Ďakujem za všetky rady a podnety!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Odkúpenie spoloč. priestorov (dvora) a následná prístavba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.