Zavrieť

Porady

Liek po zaruke

Ahojte idem si po radu. Syn uziva liek tegretol na liecbu epilepsie uz 2 roky. Pravidelne si ho vyzdvihujem v tej istej lekarni. Nikdy nebol problem, ale ked som teraz v nedelu otvorila nove balenie padol mi do oka datum 31.12.2017. Je to ok stihneme to dobrat. Ale mam doma 2 dalsie balenia ktore dobrat nestihneme. Lieky som vyberala v novembri a teda moja chyba, ze som si datum neskontrolovala. Dnes som v tej lekarni bola tie lieky vymenit a sokovala ma odpoved, ze ma dobrat tie lieky po expiracii alebo si mam obehat ine lekarne lebo oni iny datum nemaju napriek tomu ze je dnes 13.12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    https://www.slovenskypacient.sk/liek...xpiracna-doba/
    https://www.aktuality.sk/clanok/4814...to-neriskovat/

    Porad sa radsej s lekarom, on bude vediet poradit presnejsie.
    Aj ked podla mojho nazoru,kratky cas po datume expiracie sa zlozenie lieku moc nezmeni.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    no ale akú radu čakáš .... ak ten liek nemajú? ty sa rozhodni - ako ti povedali - buď obeháš lekárne, alebo ..... , alebo ...
    pozorne prečítaj príbalový leták, ... aj správne uchovávanie

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    Rob ako myslíš. Skús, možno niekde sa nájde a vymenia, ale ja o tom pochybujem. Moja lekárnička hovorí, že expiráciu musia písať, ale to neznamená, že liek sa po...nemôže brať..no isteže nie po roku. Inak ja to mám vyskúšané, ale iba s obyčajným ..na trávenie.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ja by som sa toho nebal.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    aby bol liek už týždeň, dva po expirácii nepoužiteľný, muselo by ísť o veľmi nestabilný liek. Priam by som povedala taký, ktorý sa musí držať v chladničke pri presne predpísanej teplote. Inak pár dní nebude problém.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Exspiračná lehota (v súvislosti s liekmi aj len exspirácia) je stanovené obdobie, ktorého uplynutím niečo (napr. výrobok, liek, cenný papier) stratí platnosť, prestane byť použiteľné a podobne.

    Pri potravinách §616 Občianskeho zákonníka ukladá povinnosť vyznačiť dátum MINIMÁLNEJ trvanlivosti resp. dátum spotreby. Platí, že ak je vyznačená exspiračná lehota (lehota na použitie), záručná doba k tejto veci sa NEKONČÍ pred uplynutím tejto exspiračnej lehoty.

    Čiže aj na lieku je vyznačené minimálna trvanlivosť - exspirácia.
    Predsa sa nedá určiť povedať, že ak uvedený (a týka sa to samozrejme aj iných) liek má dátum 31.12.2017, tak úderom polnoci (prípadne o týždeň,mesiac) stratí na svojej účinnosti.


    P.S.:
    Rád by somaj videl, že ako by sa zatvárili v inej lekárni pri požiadavke na výmenu lieku...ej veru rád. Veď to je proti logike, ktorú ale nemienim vysvetľovať.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adriana001 ako mne je jasne, ze ten liek po tom datume nie je nepouzitelny, akurat ci nahodou ten ucinok napriklad nezoslabne, ale volala som dnes rano s lekarkou a ze pokial to prechadza traviacim traktom a nie je aplikovany priamo do zily tak lieky mesiac - dva v nevyhnutnych pripadoch sa douzivat mozu aj po datume expiracie. Mna skor nastval ten arogantny pristup a totalna neochota, gulanie ocami a divne ksichtikovanie s kolegynou, akoze co ich takou vecou vobec otravujem... Ako skusala som rozne moznosti dohodnutia, ale vsetko bolo zamietnute.... A poslanie do uplne inej lekarne bol vrchol...naco som sa jej spytala, ze ci by oni boli ochotni vymenit nieco co u nich nebolo zakupene a bolo ticho....
    Katy a R adri - ber to tak, že kočka nemala svoj deň (naša úroveň služieb) - ale v podstate ti poradila to isté, čo aj lekárka Tiež som raz takto nabehla do lekárne vrátiť nespotrebované lieky (ako píšu na každom príbalovom letáku) ... to boli ksichty! (na čelo si hádam klepkali až po mojom odchode). Nuž čo - odvtedy idú do koša.
    misoft I ty si to zažila? Ja tiež... a lekárničky "...a čo my s tím?"
    Katy a R dokonca nezobrali ani "nový" liek - na druhý deň som chcela vrátiť - nech niekomu dajú, lebo syn nemohol brať (a nebol lacný) ... vraj musí byť originál zavreté balenie . jedna krabička bola otvorená, jedna nie! fakt to nemchápem!
    Dáša_ mne to vysvetlili - oni sa musia zaručiť za podmienky, v ktorých to bolo skladované. A to u týchto liekov nevedia. Ja som už pár krát takéto lieky priniesla príslušnému lekárovi. Hlavne ak boli drahšie. A on ich potom posunul inému pacientovi. Teda, nie po expirácii, ale často mi lieky menia a tak mi ostávajú nespotrebované.
    buchač Hehehe....a že jak múdro hovoríte...až mi je to divnô.
    Valcake Presne tak..aj ja to robím. Lekárka milerada vezme liek a posunie ďalej. Ale aj ja som dostala od nej. Dokonca aj na gynde som odovzdala injekcie za ktoré som zaplatila a nebrala ich. Ak niekomu pomôžu, som rada. V lekárni som zažila ako pacientke povedali, či nemá doma odpadkový kôš.
    Dáša_ len tak na okraj, lieky by v žiadnom prípade nemali skončiť v odpadkovom koši. Dokonca si myslím, že ani v zbernom dvore. Voľakedy bola v lekarni nadoba na ne, len ju zlikvidovali, lebo im tam vraj chodili na návštevy narkomani.
    Naposledy sme tie nespotrebovane prešlé lieky lekárni vnútili.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.