Zavrieť

Porady

Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?

Prosím poraďte!
Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?
Minulý týždeň ma zastavila colná správa na dialnici medzi Trnavou a Púchovom, skontrolovali mi ložný priestor vozidla a žiadali odo mňa doklad o nadobudnutí tovaru. Viezol som obilie od kamaráta takže som doklad od neho nemal, začali sa vyhrážať pokutou majú vôbec nato právo?
Musím mať zdokladované naozaj všetko čo veziem v aute?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    ano, colnikom dali sirsie pravomoci,

    §6, ods. 1 Colneho zakona
    Colný orgán je oprávnený v súlade s týmto zákonom alebo s osobitným predpisom vykonať colnú kontrolu každej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá má tovar podliehajúci colnému dohľadu alebo možno predpokladať, že má tovar podliehajúci colnému dohľadu.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    danakrsiakova Pozri príspevok
    keď veziem niečo svoje v aute napr. Kosačku na chatu mám si na ňu vystaviť sám doklad
    Este som nepocul, ze by kontrolovali osobne auta nepodnikatelov (samozrejme nepocitam k tomu osobne auta s cigaretami pri ukrajinskej hranici). Ak by sa mi to stalo, povedal by som im, ze je to moj osobny majetok a nie obchodny majetok/tovar.

    danakrsiakova Pozri príspevok
    nedostal pokutu od nejakého vychytralého colníka?
    ziaden normalny colnik neda pokutu v rozpore so zakonom (a v pripade pokuty by "vychytraly colnik" prisiel o pracu).
    Takze ziadnu obavu z pripadnej colnej kontroly na ceste.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    danakrsiakova Pozri príspevok
    Prosím poraďte!
    Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?
    Minulý týždeň ma zastavila colná správa na dialnici medzi Trnavou a Púchovom, skontrolovali mi ložný priestor vozidla a žiadali odo mňa doklad o nadobudnutí tovaru. Viezol som obilie od kamaráta takže som doklad od neho nemal, začali sa vyhrážať pokutou majú vôbec nato právo?
    Musím mať zdokladované naozaj všetko čo veziem v aute?
    Zdá sa mi, že kedysi mohli colníci kontrolovať tovar do určitej vzdialenosti od hranice krajiny. Odkedy ich stiahli z hraníc, zdá sa, že sa presunuli do vnútrozemia. Bohužiaľ ti neviem povedať, či majú na to právo alebo nie.
    Ale ja som chcel vedieť, napríklad keď veziem niečo svoje v aute napr. Kosačku na chatu mám si na ňu vystaviť sám doklad aby som nedostal pokutu od nejakého vychytralého colníka?

    Tatikat je offline (nepripojený) Tatikat

    Tatikat
    ahojte, v praxi ide predovsetkym o kontrolu tovarov podliehajucich spotrebnej dani - alkohol a cigarety, toto kontroluju dokonca aj v ramci SR.

    Môže colník na ceste pokutovať súkromnú osobu za to, že nemá doklad od tovaru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.