Zavrieť

Porady

Nárok na daňový bonus

Má zamestnanec nárok na daňový bonus, ak má hrubú mzdu 8100,- a má podpísané vyhlásenie o nezdaniteľnej mzde?
Usporiadat
svetlana4 svetlana4

svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

Zamestnanec je riadne ženatý a žije v spoločnej domácnosti a deti sú o.k., to som si už zistila, len ma zmiatlo to, že ak nemá z čoho platiť preddavky na daň, kedže má min. mzdu, tak neviem či na ten bonus nárok má.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
svetlana4 Pozri príspevok
Zamestnanec je riadne ženatý a žije v spoločnej domácnosti a deti sú o.k., to som si už zistila, len ma zmiatlo to, že ak nemá z čoho platiť preddavky na daň, kedže má min. mzdu, tak neviem či na ten bonus nárok má.
DB nemá nič spoločné s platením preddavkov na daň. Podmienka je 1/2 min.mzdy, spoločná domácnosť, a nezaopatrené dieťa.
0 0
svetlana4 svetlana4

svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

smith Pozri príspevok
DB nemá nič spoločné s platením preddavkov na daň. Podmienka je 1/2 min.mzdy, spoločná domácnosť, a nezaopatrené dieťa.
Takže môj zamestnanec ju splnil - má spol. dom. a nezaopatrené deti a min. mzdu, teda aj nárok mu patrí. Pochopila som to správne?
0 0
svetlana4 svetlana4

svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

A štvrťročný prehľad bude nulový iba riadky A,C a D budú vyplnené?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
=Ano, aj ja mám takého zamestnanca a vyplňujem iba riadky, ktoré si písala
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

svetlana4 Pozri príspevok
A štvrťročný prehľad bude nulový iba riadky A,C a D budú vyplnené?
Áno, ak nemáte zrazené preddavky na daň zo zúčtovaných a vyplatených miezd.A potom vyplníš aj II. časť - Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu.
0 0
svetlana4 svetlana4

svetlana4 je offline (nepripojený) svetlana4

Ďakujem všetkým za rýchle odpovede, pekný večer
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Cecilia Pozri príspevok
V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem
Súhlasí niekto so mnou? ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Cecilia Pozri príspevok
V roku 2007 ukončila dcéra štúdium na strednej škole, v septembri nastúpila externe na VŠ. Má rodič nárok na daňový bonus za 1-8/2007 ?
Ďakujem
Pokial počas prázdnin po skončení SŠ nebola zamestnaná na prac. zmluvu alebo evidovaná na UP, rodič má nárok na DB do konca augusta.

-------
Veronika
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Nie som si istá v nasledovnom prípade, či zamestnankyňa nestráca náhodou nárok na už priznaný DB, ak:
od 01-11/2007 bola na rodičovskej dovolenke, od 12/2007 zamestnaná vo firme, kde v priebehu mesiaca splnila podmienku 1/2 minim. mzdy a DB jej bol firmou priznaný a vyplatený, avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
Pri prepočte jej celoročného príjmu zo ZČ podmienku 1/2 minim. mzdy nesplnila, ale v § 33 ods. 7 ZDP sa píše ... citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

... zamýšľam sa nad tým, či sa to týka aj zamestnanca, ktorý si podáva DP sám, alebo to platí iba pri vykonaní RZD zamestnávateľom?
Musí ... či nemusí v takomto prípade vrátiť už priznaný DB za mesiac 12/2007?
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Prečo dala urobiť RZD zamestnávateľovi? Keby ona sama podala DP typu A, a pripočítala by príjmy, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou, tak možno by jej vyšla polovica minimálnej mzdy a DÚ by jej zaplatil dodatočne DB za mesiace 1-11/2007.
Popritom by získala naspäť aj zrážkovú daň, lebo má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petovsan Pozri príspevok
Nie som si istá v nasledovnom prípade, či zamestnankyňa nestráca náhodou nárok na už priznaný DB, ak:
od 01-11/2007 bola na rodičovskej dovolenke, od 12/2007 zamestnaná vo firme, kde v priebehu mesiaca splnila podmienku 1/2 minim. mzdy a DB jej bol firmou priznaný a vyplatený, avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
Pri prepočte jej celoročného príjmu zo ZČ podmienku 1/2 minim. mzdy nesplnila, ale v § 33 ods. 7 ZDP sa píše ... citujem:
Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

... zamýšľam sa nad tým, či sa to týka aj zamestnanca, ktorý si podáva DP sám, alebo to platí iba pri vykonaní RZD zamestnávateľom?
Musí ... či nemusí v takomto prípade vrátiť už priznaný DB za mesiac 12/2007?
Daňový bonus vyplatený zamestnancovi za mesiac, v ktorom mu naň vznikol nárok /splnil podmienku príjmu/, sa nevracia.

--------
Veronika
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

katjab Pozri príspevok
Prečo dala urobiť RZD zamestnávateľovi? Keby ona sama podala DP typu A, a pripočítala by príjmy, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou, tak možno by jej vyšla polovica minimálnej mzdy a DÚ by jej zaplatil dodatočne DB za mesiace 1-11/2007.
Popritom by získala naspäť aj zrážkovú daň, lebo má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok.
v príspevku vyššie uvádzam, že:
petovsan Pozri príspevok
... avšak zamestnávateľ tejto zamestnankyni nevykonáva ročné zúčtovanie, ale podáva si sama DP typu "A", vzhľadom k tomu, že v priebehu roku mala ešte príjmy zdanené zrážkovou daňou (ktorú nie je možné vrátiť v rámci RZD).
...
takže robí si sama DP typu "A", avšak jej celkové príjmy z § 5 neboli vyššie ako polovica MM ... teda neuplatnený bonus v takomto prípade nie je možné dožiadať späť, mňa zujímalo iba to, či musí vrátiť ten bonus, priznaný zamestnávateľom v mesiaci 12/2007
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Viete mi poradiť, ako je to s daňovým bonusom v prípade, že počas roka priznajú dieťaťu ID (18 rokov) ..... rozhodnutie SP vydané neskôr (rozdiel od dovŕšenia 18-teho roku a priznania ID je 4 mesiace.
Prídavok na dieťa patrí až do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (nie do dovŕšenia 18-teho roku)
Neviem sa dopátrať, ako je to s daňovým bonusom - či patrí do dovŕšenia 18-teho roku, alebo do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (tak ako pri PnD)
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Katy a R Pozri príspevok
Viete mi poradiť, ako je to s daňovým bonusom v prípade, že počas roka priznajú dieťaťu ID (18 rokov) ..... rozhodnutie SP vydané neskôr (rozdiel od dovŕšenia 18-teho roku a priznania ID je 4 mesiace.
Prídavok na dieťa patrí až do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (nie do dovŕšenia 18-teho roku)
Neviem sa dopátrať, ako je to s daňovým bonusom - či patrí do dovŕšenia 18-teho roku, alebo do doby, keď bolo vydané rozhodnutie (tak ako pri PnD)
V zákone 595/2003 § 33 Daňový bonus je odvolávka na Zákon 600/2003 - PnD a v ňom v § 3 sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje:
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku<SUP>4</SUP>) alebo

c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.<SUP>5</SUP>

Podľa mňa od priznania invalidného dôchodku nemá nárok na daňový bonus.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katka50 Pozri príspevok
V zákone 595/2003 § 33 Daňový bonus je odvolávka na Zákon 600/2003 - PnD a v ňom v § 3 sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje:
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku<SUP>4</SUP>) alebo

c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.<SUP>5</SUP>

Podľa mňa od priznania invalidného dôchodku nemá nárok na daňový bonus.
To je mi jasné ...len ide o tie 4 mesiace ... kým bolo vydané rozhodnutie.

PnD patrí do doby vydania rozhodnutia, či to isté platí aj pre DB
0 0
jaanna jaanna

jaanna je offline (nepripojený) jaanna

Dobrý deň, zaujíma ma aké doklady /okrem rodných listov/ mám požadovať od zamestnanca, ktorý si chce uplatňovať daňový bonus na nezaopatrené deti, ale tento zamestnanec nie je ženatý a uvádza, že žijú z družkou v spoločnej domácnosti. Zatiaľ som od neho žiadala čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti a spoločne vyživujú maloleté deti. Je to postačujúce?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

jaanna Pozri príspevok
Dobrý deň, zaujíma ma aké doklady /okrem rodných listov/ mám požadovať od zamestnanca, ktorý si chce uplatňovať daňový bonus na nezaopatrené deti, ale tento zamestnanec nie je ženatý a uvádza, že žijú z družkou v spoločnej domácnosti. Zatiaľ som od neho žiadala čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti a spoločne vyživujú maloleté deti. Je to postačujúce?
Postačujúce - a aj navyše. Stačia rodné listy a podpísané vyhlásenie. Čestné prehlásenie netreba.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
A čo v prípade, ak partner uvedie, že žije v spoločnej domácnosti s družkou, ale tá uviedla v Sociálnej poisťovni, že spolu nežijú a dostávala materské po dobu 36 týždňov. Má partner nárok na daňový bonus alebo nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať