Zavrieť

Porady

Vedenie skladu v JU

Prosím Vás , ak si vo vnútornom predpise účtovnej jednotky určím,že všetky druhy zásob budem účtovať priamo do spotreby,tak nebudem povinná viesť vôbec žiadny sklad? Týka sa to ale asi len JU. V PU som v postupoch nič také nenašla. Tak tam sa tomu asi vyhnúť nedá

podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mariana11 Pozri príspevok
Prosím Vás , ak si vo vnútornom predpise účtovnej jednotky určím,že všetky druhy zásob budem účtovať priamo do spotreby,tak nebudem povinná viesť vôbec žiadny sklad? Týka sa to ale asi len JU. V PU som v postupoch nič také nenašla. Tak tam sa tomu asi vyhnúť nedá

podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

rodina1 Pozri príspevok
Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.
Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
mariana11 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?
Správne uvádzaš, že sa nákup účtuje ako nákup materiálu, alebo tovaru. Podľa mňa by pneuservis mohol viesť na sklade napr. rôzne oleje (ak nakúpi viac, čo si myslím, že asi nekupuje každý deň), materiál potrebný na opravy - tam by som tiež rozlišovala asi podľa ceny (priznám sa, nemám úplne predstavu, čo v takom pneuservise nakupujete), aj autobatérie - ak ich nakúpite viac, tiež by sa mali evidovať na sklade, pneumatiky - určite nakúpite viac a potom podľa potreby dávate zákazníkom (tiež evidovať na sklade).
V maloobchode by podľa mňa malo ísť všetko cez skladovú evidenciu. Potom ako robia inventúru?
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
rodina1 Pozri príspevok
Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.
V JÚ ide aj pri reštauračných službách všetko do spotreby, inventúra sa vykonáva fyzická prepočítaním a vážením, alkohol podľa mesačných výkazov pre CÚ, musia súhlasiť zostatky. V JÚ sa to nepripočítava v daň.priznaní ako pripočítateľná položka k ZD.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ondrejvla Pozri príspevok
V JÚ ide aj pri reštauračných službách všetko do spotreby, inventúra sa vykonáva fyzická prepočítaním a vážením, alkohol podľa mesačných výkazov pre CÚ, musia súhlasiť zostatky. V JÚ sa to nepripočítava v daň.priznaní ako pripočítateľná položka k ZD.
Ja účtujem reštauráciu, a do spotreby účtujem len napr. toaletný papier, kanc. potreby, čistiace a pod. Na sklad sa účtujú potraviny, alkohol, nealko.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
rodina1 Pozri príspevok
Ja účtujem reštauráciu, a do spotreby účtujem len napr. toaletný papier, kanc. potreby, čistiace a pod. Na sklad sa účtujú potraviny, alkohol, nealko.
Súhlasím, ak máš reštauračný soft prepojený so skladom, vtedy je to nutné, lebo inak by si nikdy nevedela, či ťa niekto okradol alebo urobil manko. Tak je to aj v PÚ pri reštauračných službách, ale v PD to máš v spotrebe, či vari v OVNZD?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ondrejvla Pozri príspevok
Súhlasím, ak máš reštauračný soft prepojený so skladom, vtedy je to nutné, lebo inak by si nikdy nevedela, či ťa niekto okradol alebo urobil manko. Tak je to aj v PÚ pri reštauračných službách, ale v PD to máš v spotrebe, či vari v OVNZD?
V PD o potravinách, ktoré mám na sklade účtujem ako výdavok za materiál.
1 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

mariana11 Pozri príspevok

podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Aj tak mi to nedá... podľa toho by som mohla určiť všetky zásoby, teda aj tovar, že sa nebude viesť v knihe zásob. Nie je tu žiadne obmedzenie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mariana11 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?
Treba si určiť internou smernicou napr.
Ak nakúpim kancelárske potreby do 30 euro tak ich účtujem do spotreby , to znamená , že ich nevediem v Knihe zásob.Toto je to rozhodnutie UJ!

Ale ......ak nakúpim materiál , z ktorého budem v reštaurácii variť kávu ,pokiaľ je to mojim predmetom činnosti v Živnostenskom liste , tak tu už vedenie evidencie v Knihe zásob je potrebné .Lebo potom už by nebolo vedenie účtovníctva verné a pravdivé .

O nákupe tovaru s ktorým obchodujem ani netreba spomínať , že je nutné viesť skladovú evidenciu , resp. Knihu zásob .
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mariana11 Pozri príspevok
Aj tak mi to nedá... podľa toho by som mohla určiť všetky zásoby, teda aj tovar, že sa nebude viesť v knihe zásob. Nie je tu žiadne obmedzenie.
S týmto nesúhlasím.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zita5 Pozri príspevok
Treba si určiť internou smernicou napr.
Ak nakúpim kancelárske potreby do 30 euro tak ich účtujem do spotreby , to znamená , že ich nevediem v Knihe zásob.Toto je to rozhodnutie UJ!

Ale ......ak nakúpim materiál , z ktorého budem v reštaurácii variť kávu ,pokiaľ je to mojim predmetom činnosti v Živnostenskom liste , tak tu už vedenie evidencie v Knihe zásob je potrebné .Lebo potom už by nebolo vedenie účtovníctva verné a pravdivé .

O nákupe tovaru s ktorým obchodujem ani netreba spomínať , že je nutné viesť skladovú evidenciu , resp. Knihu zásob .
S týmto len súhlasím. Ale podľa mojej vedúcej by to malo byť ináč:
http://www.porada.sk/t51730-p1122-co...ml#post1395387
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
rodina1 Pozri príspevok
S týmto len súhlasím. Ale podľa mojej vedúcej by to malo byť ináč:
http://www.porada.sk/t51730-p1122-co...ml#post1395387
Vytlačte jej tento príspevok a dajte jej ho prečítať
http://www.porada.sk/t138129-dan-urc...e-pomocok.html
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zita5 Pozri príspevok
Vytlačte jej tento príspevok a dajte jej ho prečítať
http://www.porada.sk/t138129-dan-urc...e-pomocok.html
Ďakujem veľmi pekne. Ale myslím si, že prehovárať niekoho, kto tomu rozumie ako "koza kapuste" je zbytočné.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Zita5 Pozri príspevok
S týmto nesúhlasím.
No ale porušil by sa nejaký zákon ?

A čo ak je szčo , ktorý má pultový predaj, a robí len sám, teda nehrozí nijaké manko ani krádež. Aspoň v tomto prípade by to nebolo možné?
Lebo v PÚ je v postupoch jasne napísané, že aj v priebehu účtovného obdobia sa musí dať preukázať stav zásob. Ale j JÚ nič také nie je.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
rodina1 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ale myslím si, že prehovárať niekoho, kto tomu rozumie ako "koza kapuste" je zbytočné.
Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.
1 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Zita5 Pozri príspevok
Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.
Ja mám napríklad v zmluve o vedení účtovníctva práce ktoré budem vykonávať, ale skladové hospodárstvo tam nie je.
A taktiež mám v povinnostiach odberateľa uvedené toto:
3.6 Odberateľ si individuálne zabezpečí vedenie potrebných evidencií, ako napr. knihu ERP, skladovú evidenciu, evidenciu dochádzky, evidenciu prevádzky motorových vozidiel a pod


Je to tak v poriadku?
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zita5 Pozri príspevok
Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.
Nechcem sa vyhovárať, ale ona mi nič nepodpíše. O vedení skladu som jej hovorila už, keď som v tejto firme začala robiť účto. To bolo v roku 2008. S niektorými ľuďmi je veľmi komplikovaná komunikácia. Keď chcem niečo písomne, tak podľa nej všetko moc preháňam, a ona mi nič písomne nedá (to sú jej slová). A to sa týka aj miezd, ktoré robím tiež. Účtovný softvér na reštauračné služby (kde je aj možnosť vedenia skladu) kúpili ešte v polovici roku 2008. Doteraz (a to je už rok 2010) nie je využívaný.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mariana11 Pozri príspevok
No ale porušil by sa nejaký zákon ?

A čo ak je szčo , ktorý má pultový predaj, a robí len sám, teda nehrozí nijaké manko ani krádež. Aspoň v tomto prípade by to nebolo možné?
Lebo v PÚ je v postupoch jasne napísané, že aj v priebehu účtovného obdobia sa musí dať preukázať stav zásob. Ale j JÚ nič také nie je.
Vy hľadáte dôvod len ako to nerobiť sa mi zdá a všetko chcete mať jasne napísané , treba sa zamyslieť a prečítať si poriadne postupy JU .
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Len tak mimochodom, moja vedúca to vyriešila tak, že som do internej smernice napísala, že v zmysle § 11 ods. 8 Postupov účtovania pre JÚ budeme všetky druhy zásob účtovať priamo do spotreby.
2 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Zita5 Pozri príspevok
Vy hľadáte dôvod len ako to nerobiť sa mi zdá a všetko chcete mať jasne napísané , treba sa zamyslieť a prečítať si poriadne postupy JU .
Áno, najradšej by som mala všetko jasne napísané. Zákony by mali byť napísané tak, aby sme nemuseli stále premýšľať ako to bolo myslené a potom vypisovať dotazy na Daňové riaditeľstvo.

A ja nevidím nič zlé v tom , ak si chce niekto prácu uľahčiť , keď to zákon umožňuje. A v tomto konkrétnom prípade sa mi to zdá ,že by to tak mohlo byť. Myslím tým keď je szčo jediným kto príchádza do styku s tovarom a predáva cez pult.

Ináč postupy mám prečítané si myslím poriadne, tak neviem či mi teda niečo uniklo? Jedine snáď podľa par.22 odst. 1, by to nebolo možné, kde sa hovorí, že účtovná závierka sa zostavuje okrem iného aj z výsledkov vykonanej inventarizácie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať