Zavrieť

Porady

Marodka popri živnosti

Hneď pri otvorení živnosti som si platila max. dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne. Pred piatimi mesiacmi som otehotnela a lekár ma pred troma mesiacmi vypísal na marodku. Ako dlho mi bude vyplácana a v akej výške? Kedy mi začne byť vyplacaná materská, koľko, ako dlho a musím kvôli tomu ukončiť, resp. prerušiť živnosť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nono242 Pozri príspevok
    Hneď pri otvorení živnosti som si platila max. dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne. Pred piatimi mesiacmi som otehotnela a lekár ma pred troma mesiacmi vypísal na marodku. Ako dlho mi bude vyplácana a v akej výške? Kedy mi začne byť vyplacaná materská, koľko, ako dlho a musím kvôli tomu ukončiť, resp. prerušiť živnosť? Ďakujem
    Podmienkou nároku na nemocenské aj materskú z dobrovolného nem. poistenia je doba nem. poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Do tejto doby sa započíta aj ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania.
    Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia, výška nem. dávky bude 55 % z vymer. základu DNP roku 2009 v prípade materskej a 25 % denného vymer základu v prvé tri dni a 55 % DVZ od 4. dňa v prípade nemocenského. Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred plánovaným pôrodom. Počas poberania materského môžeš mať aktívnu živnosť, v prípade že budeš žiadať o zvýšený rod. príspevok (po skončení materskej, ktorá trvá 28 týždňov), musíš mať živnosť prerušenú.

    nono242 je offline (nepripojený) nono242

    nono242
    Je nejakým spôsobom limitované vyplacanie nemocenskeho počas alebo po tehotenstve, myslím časovo? Ďakujem

    AndreaSB je offline (nepripojený) AndreaSB

    AndreaSB
    Rada by som sa zapojila do tejto temy...mám podobný problém.Som zamestnaná,popri tom som aj SZČO.ŽIvnosť mám na sprostredkovanie obchodu z čoho mi vyplývaju provizie z obratu mojej siete.Keďže ma lekár vypisal na PN-som na rizikovom tehotenstve-ako mám postupovať ?Môžem poberaž davku v PN a zároveň dostávať aj provízie?Čo so živnosťou,ak nastúpim na materskú ,pripadne rodiťovskú dovolenku.Vyplácanie provízie sa nedá v tomto pripade ovplyvniť nakoľko ja nemusim robiť nič,prípadne budem len z domu cez PC.Poraďte mi prosím.

    Marodka popri živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.