Zavrieť

Porady

Predaj neodpísaného technického zhodnotenia

Naša spoločnosť prenajíma nebytové priestory. Máme podnájomcu ktorý si u nás prenajal priestory na 20rokov ale teraz po necelých 10-tich rokoch z finančných dôvodov chce nájom ukončiť. Sme ochotní sa dohodnúť ide iba o technické zhodnotenie ktoré v našich priestoroch pred 10 rokmi s naším súhlasom urobil. Už vtedy sme si náklady na opravu delili dohodnutým pomerom a dohodli sme sa aj na tom, že technické zhodnotenie si bude odpisovať sám /a za 20rokov ho odpíše/. Teraz však zhodnotenie nie je celé odpísané a podnájomca navrhol, že nám ho odpredá za cenu oveľa nižšiu ako je zostatok zhodnotenia po odpisoch.

Neviem však /ešte som sa s takýmto nestretla/ či je tento spôsob v rámci zákona a ak áno kde to nájdem a ako to potom zaúčtujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    máš nehnuteľnosť a tú odpisuješ.
    kúpiš TZ za 1000 EUR, túto hodnotu pripočítaš k OC budovy a dalej odpisuješ ako zvýšenú OC, resp. zvýšenú ZC.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takto je to najlepšie, kúpnu cenu TZ využiješ a zvýšiš cenu odpisovaného majetku.. a doodpisuješ.
    Ak by ste to neodkúpili, tak ZC TZ je váš nepeňažný príjem.

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    KEJKA Pozri príspevok
    takto je to najlepšie, kúpnu cenu TZ využiješ a zvýšiš cenu odpisovaného majetku.. a doodpisuješ.
    Ak by ste to neodkúpili, tak ZC TZ je váš nepeňažný príjem.
    To znamená, ak to odkúpime za 1000e a hodnota TZ je 15000, tak ja môžem ďalej odpisovať 16000e???? a ako dlho to mám odpisovať, čo mám požadovať o nájomcu ako doklad k tomuto TZ???
    Teraz ale rozmýšlam že či hodnotu TZ /16000e/mám pripočítať k obstarávacej cene nehnuteľnosti a tak odpisovať??? vôbec mi toto nie je jasné

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    KEJKA Pozri príspevok
    máš nehnuteľnosť a tú odpisuješ.
    kúpiš TZ za 1000 EUR, túto hodnotu pripočítaš k OC budovy a dalej odpisuješ ako zvýšenú OC, resp. zvýšenú ZC.
    Ďakujem veľmi pekne, pomohlo mi to

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    FO nepodnikateľ, prenajal PO nebytové priestory, ktoré so súhlasom prenajímateľa nájomca technicky zhodnotil, zaradil do odpisovania na 20 rokov a odpisoval. Po 6 rokoch po dohode všetkých strán, odpredáva za zc TZ novému nájomcovi, taktiež PO. Niekde som tu načla, že je to v poriadku, len neviem či nový nájomca začne odpisovať znovu 20 rokov, alebo len 14

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ada159 Pozri príspevok
    FO nepodnikateľ, prenajal PO nebytové priestory, ktoré so súhlasom prenajímateľa nájomca technicky zhodnotil, zaradil do odpisovania na 20 rokov a odpisoval. Po 6 rokoch po dohode všetkých strán, odpredáva za zc TZ novému nájomcovi, taktiež PO. Niekde som tu načla, že je to v poriadku, len neviem či nový nájomca začne odpisovať znovu 20 rokov, alebo len 14
    bude odpisovať zasa 20 rokov. - daňovo.
    Účtovne má odpísať počas doby nájmu.

    Predaj neodpísaného technického zhodnotenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.