Zavrieť

Porady

min.mzda verzus min mzd nárok

Máte vedomosti alebo skúsenosti s tým, či a kto ontroluje či majú vo firme jednotlivé prac.miesta priradené stupne charakteristík 1-6 podľa prílohy Zák.práce, resp. či sú mesačne vyplácaní aspoň min. mzd.nárokom a ak nie, sú za to rovno pokuty ak sa ide na plus mínus min.mzdu a ak tak aké, alebo iba upozornenie, že to od teraz (od kontroly) treba zmeniť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    ja som sa stretla s kontrolou z inšpektorátu práce, bolo to v začiatkoch, ked prebrali kontrolu aj mzdovej agendy. A poviem Vám , ozaj záleží na akého kontrolora narazíte. Dal mi dorobiť dodatky všetkým Z-ncom, hoci v prepočte im vyšla hodinová mzda oveľa vyššia ako minimálna hod. mzda, ale jemu sa to nepozdávalo, že v zmluve mali dohodnutú hod. mzdu o 1,-Sk menšiu ako bola v tej dobe min. hod. sadzba. Nedal si to vysvetliť a trval na svojom. Kontroloval aj zaradenie do skupín, ale to bolo v poriadku. Máme to v pracovnom poriadku zadefinované, ktoré druhy činností patria do akej skupiny. V zmluve sa potom len napíše- stupeň práce napr. 2. Nepáčilo sa mu, že v prac. zmluve nebolo presne stanovená výška odstupného pri rozviazaní prac.pomeru. Máme len odkaz na príslušný § zákonníka práce. Ked som mu vysvetlila, že to prakticky nie je možné, ustúpil. Napr. nastúpi Znec dnes, dám mu do zmluvy nárok na 2-mesačné odstupné. Ale on skončí prac. pomer po 10 rokoch, tak má nárok podľa ZP na min. 3-mesačné odstupné a už je rozpor s pracovnou zmluvou. Tak to pochopil. Daňový úrad kontroloval čerpanie soc. fondu - ale hlavne či to bolo zdanené u zamestnancov.

    sarahovci je offline (nepripojený) sarahovci

    sarahovci
    mysimis
    U mňa to zisťoval Inšpektorát práce.
    A zistil niečo alebo ste to mali ok? Mňa by zaujímalo ak by to nebolo v poriadku čo bolo ďalej?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Nie, nebolo to v poriadku. Podnikateľ mal v pracovných zmluvách len min. mzdu pre všetkých zamestnancov. Inšpektorát práce to dal do zápisu a dostala som termín /teda podnikateľ/ aby to odstránil.

    sarahovci je offline (nepripojený) sarahovci

    sarahovci
    mysimis
    Nie, nebolo to v poriadku. Podnikateľ mal v pracovných zmluvách len min. mzdu pre všetkých zamestnancov. Inšpektorát práce to dal do zápisu a dostala som termín /teda podnikateľ/ aby to odstránil.
    Takže pokuta nebola ani nejaké spätné doplácanie do výšky min.mzd.nároku len to ten termín nápravy do budúcna?

    sarahovci je offline (nepripojený) sarahovci

    sarahovci
    mysimis
    Spätné doplácanie nebolo, ale pokuta bola 5000,- Sk.
    A bolo to nejako v poslednej dobe alebo dávnejšie?
    Inak veľmi pekne ďakujem za reakcie

    min.mzda verzus min mzd nárok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.