Zavrieť

Porady

Cestovné náklady konateľa

Konateľ našej firmy je zo zahraničia. Má trvalý pobyt aj na Slov. Cestuje však za rodinou. Môžem letenky dávať do daňových výdavkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    NIE.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Sisikaa Pozri príspevok
    Môžem vedieť z akého dôvodu?
    Súkromné výdavky bežne zúčtovávaš do nákladov?

    Sisikaa je offline (nepripojený) Sisikaa

    Sisikaa
    To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Sisikaa Pozri príspevok
    To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.
    A zrejme konateľ ich nie je ochotný preplatiť z vlastného. Na repre určite nie. Vytvor si na účte 518 analytiku na nedaňové náklady, a v rámci DP to bude pripočitateľná položka.

    babula12 je offline (nepripojený) babula12

    začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac babula12
    Chcela by som poprosiť o radu
    v prípade keby konateľ, ( ale ako FO) dal auto do prenájmu za 1,- mesačne s.r.o. -čke, mohla by som potom účtovať PHM na 501 a robiť knihu jázd, s.r.o. by podala daňové priznanie a zaplatila cestnú daň, alebo aj tak musím cez 512 a robiť cesťáky?
    Ďakujem

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Ale na cesťáku nemôžu byť vyučtované kilometrovné a spotreba phm. podľa mňa si konateľ komplikuje život.
    súkromné auto používané zamestnancom o firme:
    -firma zaplatí daň za mesiace používania
    -zaplatí zamestnancovi kilometrovnú náhradu
    -zaplatí zamestnancovi normovanú spotrebu podľa TP v cenách platných v deň použitia
    prenajaté vozidlo -vedie sa dokumentácia o prevádzke, dokumentácia o spotrebe, platí sa cestná daň, jediná výhoda je odpočet dph tá však nevyváži nevýhody

    babula12 je offline (nepripojený) babula12

    začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac babula12
    Veď práve ja nechcem robiť cesťáky.
    Auto využíva iba konateľ, ale nechce ho dať do majetku firmy.
    Preto sa pýtam, keby bola zmluva o prenájme medzi FO a s.r.o. či v tom prípade môžem účtovať PHM na 501?
    Ďakujem

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    babula12 Pozri príspevok
    Veď práve ja nechcem robiť cesťáky.
    Auto využíva iba konateľ, ale nechce ho dať do majetku firmy.
    Preto sa pýtam, keby bola zmluva o prenájme medzi FO a s.r.o. či v tom prípade môžem účtovať PHM na 501?
    Ďakujem
    Áno môžeš. Ale v tomto ma daňová poradkyňa upozornila, že čo sa týka prenajatého auta od fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom, by to malo byť len na určitý čas - malo by ísť o prílžitostný príjem podľa §8 jeho ako súkromnej osoby. Musí si podávať daňové priznanie B - i keď mesačný nájom je len za 1,-Sk...tu by som dala ešte do pozornosti: prepojené osoby, to znamená, že cena by sa mala pohybovať v normálnej rovine - napr. my sme cenu nájomného vypočítali podľa približne mesačne jazdených kilometrov, napr. 2000 km a vynásobili 5,50/km (beriem do úvahy ešte minulý rok v Sk), čo je 11000 Sk /365,13 EUR . Táto cena by mala byť odrazom pri určovaní ceny nájomného, pretože na opačnej strane bude zdaneným príjmom konateľa-súkromnej osoby - §8, ako som už písala.
    Ak tento prenájom bude trvať dlhšie, za čo je považované už aj jeden celý rok, mal by si konateľ-súkromná osoba na to zriadiť živnosť, a byť aj daňovníkom z motorových vozidiel.

    kochones je offline (nepripojený) kochones

    kochones
    Sisikaa Pozri príspevok
    To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.
    a nemozete to urobit tak ze nesiel za rodinou ale na sluzobnu cestu? ak mate spolocnost aj v krajine kde ma rodinu tak by to nemal byt problem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.