Zavrieť

Porady

Trvalý prac. pomer aj živnosť,,ako to je s odvodmi do SP a ZP?

Dobrý deň,
zamestnaný na trvalý pracovný pomer si popri práci založil živnosť od dňa 17.7.2012 ... Všetky odvody z trval. prac. pomeru teda za neho hradí zamestnávateľ, aké povinnosti mu plynú v platení odvodov zo živnosti? V prvý rok podnikania 12 po sebe nasledujúcih mesiacov?) neplatí SP nič, a potom? ZP platí po roku podnikania či vobec? Sumu si musí vyrátať z vymeriavacieho základu? Može si vymeriavací základ určiť menší???
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Krisstina Pozri príspevok
    len za celý rok 2012
    V DP si uplatní paušálne výdavky, alebo bude viesť účtovníctvo ?

    Povinná registrácia v SP mu ani od 1.7.2013 nevzniká.
    Do ZP uhradí nedoplatok po oznámení výsledku RZZP za rok 2012 z prísl. zdr.poisťovni.

    Pre rok 2013 si ešte môže sám určiť vymer.základ pre platenie preddavkov do zdr.poisťovne. Môže byť aj nula, ale v závislosti od výšky príjmov z podnikania treba v roku 2014 počítať s nedoplatkom, ktorý musí ZP uhradiť.

    janka331 je offline (nepripojený) janka331

    janka331
    S hanbou priznávam, že nie som ešte veľmi "v obraze", a tak by som sa chcela ešte spýtať.Popri trvalom pracovnom pomere som sa rozhodla spolupracovať so spoločnosťou, ktorá poskytuje úvery. Získala som osvedčenie od NB.
    1. Ak chcem túto prácu vykonávať musím požiadať o IČO aj o DIČ? Dokedy?
    2. Musím túto skutočnosť oznámiť SP a zdravotnej poisťovni? Dokedy?
    3. Musím platiť preddavky do oboch poisťovní?

    Ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Krisstina Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    zamestnaný na trvalý pracovný pomer si popri práci založil živnosť od dňa 17.7.2012 ... Všetky odvody z trval. prac. pomeru teda za neho hradí zamestnávateľ, aké povinnosti mu plynú v platení odvodov zo živnosti? V prvý rok podnikania 12 po sebe nasledujúcih mesiacov?) neplatí SP nič, a potom? ZP platí po roku podnikania či vobec? Sumu si musí vyrátať z vymeriavacieho základu? Može si vymeriavací základ určiť menší???
    Ďakujem
    aký mal príjem z podnikania za rok 2012....pýtam sa na príjem, nie na čzd....

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    Vedie si jednod. účtovníctvo. A kedy vzniká povinná registrácia v SP? Prišiel mu list od VZP s vecou: oznámenie o výške preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie .. kde výška preddavku od 1.1.2013 je 0 € ... čo to presne znamená? Ako si určit vymeriavací základ? Tu je nejaký výpočet, ním by som sa mala riadiť? http://www.vszp.sk/platitelia/platen...od-01-01.2013/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Krisstina Pozri príspevok
    Vedie si jednod. účtovníctvo. A kedy vzniká povinná registrácia v ZP? Prišiel mu list od VZP s vecou: oznámenie o výške preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie .. kde výška preddavku od 1.1.2013 je 0 € ... čo to presne znamená? Ako si určit vymeriavací základ? Tu je nejaký výpočet, ním by som sa mala riadiť? http://www.vszp.sk/platitelia/platen...od-01-01.2013/
    v liste, ktorý mu prišiel zo ZP mu oznamujú presne to isté, čo som napísla v predch.príspevku - preddavky na zdr.poistenie celý rok 2013 platiť nebude. Od 1.1.2014, ak naďalej bude zamestnaný, bude platiť preddavky z vymer.základu z podnikania za rok 2012 (nemusí platiť z minima)

    Krisstina je offline (nepripojený) Krisstina

    Krisstina
    No je pravdepodobné, že živnosť koncom roka 2013 ukončí, no bude naďalej zamestnaný. V tom prípade bude musieť zaplatit v roku 2014 preddavky za rok 2012?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Krisstina Pozri príspevok
    No je pravdepodobné, že živnosť koncom roka 2013 ukončí, no bude naďalej zamestnaný. V tom prípade bude musieť zaplatit v roku 2014 preddavky za rok 2012?
    Musí zaplatiť,ale nie preddavky, ale nedoplato z RZZP, ktoré mu vykoná prísl. zd. poisťovňa. V roku 2013 zaplatí za rok 2012 a v roku 2014 za rok 2013.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.