Zavrieť

Porady

Evidencia pohľadávok & záväzkov

Prosím o radu:

Evidencia záväzkov:
- je potrebné tu zaevidovať aj záväzky voči SP či ZP - t.j. mesačné odvody - čiže záväzky od ktorých nemám faktúry a pod. - ak áno, čo v takomto prípade zadávam ako číslo dokladu, či dátumovo (vystavené / prijaté / splatnosť...) a pod. ?

Evidencia pohľadávok:
- je potrebné tu zaevidovať okrem "mnou" vystavených faktúr aj napr. došlé platby / vyplatené provízie, ak je klient sprostredkovateľ, robí na základe napr. mandátnej zmluvy / či zmluvy o sprostredkovaní, a nefakturuje spoločnosti... Spoločnosť mu len každý mesiac zašle info list (provízny list) koľko peňazí a za čo mu posielajú... Takisto čo v tomto prípade zadávam ako číslo dokladu, či dátumovo (vystavené / prijaté / splatnosť...) ?

Vopred krásne ďakujem za info - vysvetlenie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    áno, povinnosťou účtovnej jednotky je vykázať v účtovnej závierke všetky pohľadávky a záväzky...

    manager22 je offline (nepripojený) manager22

    manager22
    A ako dátum splatnosti a pod. zadávam v prípade záväzkov (SP & ZP) 08. v mesiaci a pri pohľad. dátum kedy to druhá strana vyplácala... ???
    Monika Kováčová
    manager22 Pozri príspevok
    A ako dátum splatnosti a pod. zadávam v prípade záväzkov (SP & ZP) 08. v mesiaci a pri pohľad. dátum kedy to druhá strana vyplácala... ???
    08. v mesiaci

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Tu ma napadla otázka a mám do záväzkov zaevidovať aj FZ? Lebo podnikateľ si ho síce platí, ale ten je dobrovoľný.

    lukig je offline (nepripojený) lukig

    lukig
    A keď som spoločník v.o.s. ...pri rozdelení HV si delíme P a V stanoveným pomerom a zdaňujeme samostatne vrátane ostatných príjmov...môžem si do DP zahrnúť aj vlastné výdavky platené dobrovoľne na NP do SP?

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    lukig Pozri príspevok
    A keď som spoločník v.o.s. ...pri rozdelení HV si delíme P a V stanoveným pomerom a zdaňujeme samostatne vrátane ostatných príjmov...môžem si do DP zahrnúť aj vlastné výdavky platené dobrovoľne na NP do SP?
    Neviem ako to myslíš, že samostane a vrátane .... Spoločník v.o.s. uvádza svoj základ dane, alebo stratu v DP typ B tabuľka č.1 na r.4.Môže si uplatniť aj to dobrovoľné poistenie, ak nebolo nákladom v.o.s.

    lukig je offline (nepripojený) lukig

    lukig
    Sorry, zle som to napísala, tak je, ako si povedala..do výdavkov v.o.s. toto dobrovoľné poistné nešlo.

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    Ahojte!
    Chcem sa spýtať, postupujem správne . Vystavená fa v 01/2008 s daniteľným plnením v 12/2007 zaradím do roku 2008. Je to správne???

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    Takže chápem, že aj keď by bolo na faktúre len napísané za mesiac december 2007, bude v evidencii pohľadávok roku 2007, ale príjem bol prijatý v roku 2008. Bude to považované, že je to nevysporiadaná fa s predošlého roku?? Ešte jedna vec , keď ju nahodím do ALFY , tak mi vypíše , že nepatrí do príslušného roku. Mám ju tam nahodiť natvrdo??

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    AlkaS Pozri príspevok
    Takže chápem, že aj keď by bolo na faktúre len napísané za mesiac december 2007, bude v evidencii pohľadávok roku 2007, ale príjem bol prijatý v roku 2008. Bude to považované, že je to nevysporiadaná fa s predošlého roku?? Ešte jedna vec , keď ju nahodím do ALFY , tak mi vypíše , že nepatrí do príslušného roku. Mám ju tam nahodiť natvrdo??
    áno, do Alfy s dátumom 31.12.

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    AlkaS Pozri príspevok
    Takže chápem, že aj keď by bolo na faktúre len napísané za mesiac december 2007, bude v evidencii pohľadávok roku 2007, ale príjem bol prijatý v roku 2008. Bude to považované, že je to nevysporiadaná fa s predošlého roku?? Ešte jedna vec , keď ju nahodím do ALFY , tak mi vypíše , že nepatrí do príslušného roku. Mám ju tam nahodiť natvrdo??
    Keď bola Fa vystavená a prišla v r.2008 (nie ste platcami DPH), treba ju zaradiť do r.2008, aj keď je plnením december 2007.
    Pokiaľ ste platcami DPH, Fa prišla v r.2008, ale plnenie je v decembri 2007, treba ju zaevidovať do r.2007

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    Ďakujem za odpovede. Otázka ale my sa bavili o pohľadávkach a nie o záväzkoch. Aj tak ĎAKUJEM

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Keď vystavíš faktúru dátumom 01/2008, aj keď s plnením 12/2007, ako môžeš mať k 31.12.2007 v pohľadávkach, keď ešte ani vystavená nebola???

    AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

    mamina 7 ročnej dcérky AlkaS
    smith Pozri príspevok
    Keď vystavíš faktúru dátumom 01/2008, aj keď s plnením 12/2007, ako môžeš mať k 31.12.2007 v pohľadávkach, keď ešte ani vystavená nebola???
    Smith pozri si môj príspevok č.12. Tam som sa pýtala, či postupujem správne, že ju zaradím do roku 2007. Zuhl mi odpovedal , že do roku 2007.
    Myslím si však, že je to tak ako si to napísal ty.
    Vďaka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    AlkaS Pozri príspevok
    Smith pozri si môj príspevok č.12. Tam som sa pýtala, či postupujem správne, že ju zaradím do roku 2007. Zuhl mi odpovedal , že do roku 2007.
    Myslím si však, že je to tak ako si to napísal ty.
    Vďaka
    Tiež som reagoval na zuhl. Podľa mňa to patrí do r.2008. Samozrejme z hľadiska pohľadávok, a z hľadiska DPH to treba odviesť za 12/2007, resp. 4.Q

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Tak ja neviem ako ju potom nahrávate. Pretože keď dám dodanie 31.12.2007, tak mi ju dá do roku 2007.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.