Zavrieť

Porady

Vlastné príjmy rozpočovej organizácie

Sme základna škola s materskou školou, ktorej súčasťou je aj školská jedáleň. Obecným rozpočtom máme určený objem vlastných príjmov (MŠ, ŠKD, ŠJ), ktoré nám obec po prechode cez príjmový účet obce vráti. Ostatné vlastné príjmy, ktoré presiahnú túto hodnotu budú príjmom obce a obec ich na účet školy už nevráti.
Môj názor je, že vlastným príjmom školy sú napr. poplatky rodičov žiakov školy, ktorými sa spolupodieľajú na prevádzke ŠKD - MŠ, poplatky z prenájmu telocvične a iných priestorov školy a pod.
Zriaďovateľ si ale osvojil názor, že do vlastných príjmov patrí napr. aj poplatok zamestnancov za odobratú stravu, prípevok zamestnávateľa, ktorým prispieva svojim zamestnancom na stravu (55 %) podľa zákonníka práce - teda financie, ktoré už spotrebovala ŠJ na zakúpenie potravín, energie na prípravu jedla a pod.
Chcel by som poprosiť, aká legislatívna norma jednoznačne stanovuje, čo je vlastný príjem rozpočtovej organizácie a čo nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    riaditel Pozri príspevok
    Sme základna škola s materskou školou, ktorej súčasťou je aj školská jedáleň. Obecným rozpočtom máme určený objem vlastných príjmov (MŠ, ŠKD, ŠJ), ktoré nám obec po prechode cez príjmový účet obce vráti. Ostatné vlastné príjmy, ktoré presiahnú túto hodnotu budú príjmom obce a obec ich na účet školy už nevráti.
    Môj názor je, že vlastným príjmom školy sú napr. poplatky rodičov žiakov školy, ktorými sa spolupodieľajú na prevádzke ŠKD - MŠ, poplatky z prenájmu telocvične a iných priestorov školy a pod. poplatky z prenájmu no tu to nie je celkom jednoznačné, len určitú časť, by si mala nechať škola, zvyšok je príjmom zriaďovateľa
    Zriaďovateľ si ale osvojil názor, že do vlastných príjmov patrí napr. aj poplatok zamestnancov za odobratú stravu, prípevok zamestnávateľa, ktorým prispieva svojim zamestnancom na stravu (55 %) podľa zákonníka práce - teda financie, ktoré už spotrebovala ŠJ na zakúpenie potravín, energie na prípravu jedla a pod. tieto sumy patria všetky školy do posledného centíka
    Chcel by som poprosiť, aká legislatívna norma jednoznačne stanovuje, čo je vlastný príjem rozpočtovej organizácie a čo nie.
    zákon o rozpočtových pravidlách 523/2004


    Odpoveď v texte

    riaditel je offline (nepripojený) riaditel

    riaditel
    Ďakujem za odpoveď, nie som ekonóm, som učiteľ a aj napriek tomu, že som si dôkladne preštudoval právnu normu Rek. zákon 523/2004 Z. z., žiaľ nevedel som tám nájsť odpoveď na moju otázku. Mohol by som poprosiť o bližšiu špecifikáciu, kde by som našiel odpoveď na môj dotaz. Pre vás to určite nebude problém, pre mňa áno.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    riaditel Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, nie som ekonóm, som učiteľ a aj napriek tomu, že som si dôkladne preštudoval právnu normu Rek. zákon 523/2004 Z. z., žiaľ nevedel som tám nájsť odpoveď na moju otázku. Mohol by som poprosiť o bližšiu špecifikáciu, kde by som našiel odpoveď na môj dotaz. Pre vás to určite nebude problém, pre mňa áno.
    Konkrétne použitie týchto poplatkov, upravuje nejaký výnos Ministerstva financií, ale presne z ktorého roku to naozaj neviem. Ale účtovníčka na obecnom úrade by to mala vedieť.
    o poplatky za ŠKD a pod. sa zvyšuje rozpočet školy a zariadenia, a poplatky zamestnancov za stravu či je to už 45% od zamestnanca alebo 55 % od zamestnávateľa je taký istý poplatok podľa rozpočtových pravidiel ako poplatok rodiča za stravu dieťaťa, čiže aj to patrí škole. Pokúste sa ešte spojiť s nejakou inou obecnou školou, možno tým Vám budú vedieť pomôcť konkrétnejšie.

    Vlastné príjmy rozpočovej organizácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.