Zavrieť

Porady

Auto

Pekný deň, začal som s podnikaním. Som živnostník a nie som platca DPH. Bola by som veľmi rada, keby ste mi poradili v otázke - auto?...pre svoju činnosč potrbujem každý deň auto...počula som, že je jednoduchšie a lacnejšie si od XY auto prenajať za určitú sumu...poraďte mi, prosím čo je výhodnejšie...ak si kúpim auto sama na seba...alebo si ho prenajmem...ak si ho prenajmem, aký je ´další postup?...ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Je tu vela tem k problematike vyuzivania auta na podnikanie. Skus trosku hladat.

    a-lena je offline (nepripojený) a-lena

    a-lena
    Ak som pochopila správne auto nevlastníš, musíš si ho teda kúpiť.
    Môžeš si ho kúpiť za vlastné - cash - čo je asi v dnešných časoch problém, alebo si ho kúpiť na úver z banky a tretia možnosť je lízing.
    Ak auto kúpiš za hotové - je lepšie nové auto do podnikania nevkladať, iba si uplatňovať náhrady. Sú vyššie pokiaľ s autom nie sú problémy a tým vyššie výdavky. Neskôr keď sú výdavky vyššie môže sa vložiť do podnikania.

    Ak auto kúpiš na lízing - je to lepšie kúpiť ho ako firma, lebo si môžeš všetky výdavky i lízingové splátky uplatniť ako daňové výdavky. Nevýhoda pri lízingu je však zasa tá, že auto nie je Tvoje až do splatenia lízingu - t.j. do skončenia lízingovej zmluvy.
    Ako všetko v živote každá možnosť má svoje výhody i nevýhody.

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    Ja osobne by som auto zobral na leasing. V poslednom čase je trend, že predajca Ti pri kúpe auta na leasing dá oveľa viacej ako pri platbe v hotovosti.

    a-lena je offline (nepripojený) a-lena

    a-lena
    Súhlasím. Snažila som sa jej iba "vymenovať" možnosti. Ja by som si tiež vybrala ako SZČO lízing.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    a-lena Pozri príspevok
    Súhlasím. Snažila som sa jej iba "vymenovať" možnosti. Ja by som si tiež vybrala ako SZČO lízing.
    Iba v prípade leasingu treba rátať s tým, že počas trvania leasingovej zmluvy treba mať k dispozícií finančný obnos na zaplatenie. Ak nie je problém s inkasom pohľadávok, máš dobrých obchodných partnerov, ktorí platia načas, je to v pohode. Ale ak príjem v živnosti nie je minimálne 80% istý na celú dobu leasingu - je to na zamyslenie.

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    V prvom rade treba sa treba snažiť mať finančnú rezervu na takéto prípady. Ale aj keď nie je taká rezerve s lízingovkou sa dá dohodnúť na či už úprave splatok alebo na odložení splatok s následným navýšením ostatných splátok. možností je viacej.

    M77 je offline (nepripojený) M77

    M77
    FO kúpila už pred rokom auto na lízing. Teraz si vybavila žívnosť a to auto používa aj v podnikaní (vlatní bagetériu - robí tiež rozvoz). Keďže zatial vlastníkom auta je lízingovka, asi nemôže dať do nákladov sadzbu 0,183€ za každý odjazdený KM. Do nákladom môže dať iba spotrebovaný benzín podľa technického preukazu. Dobre rozmíšlam? V tomto prípade ako to bude s cestnou daňou? Musí platiť cestnú daň?
    Je možné prepísať v lízingovej zmluve FO nepodnikateľa na FO živnostníka? Keď sa to dá, tak auto bude zaradené do obchodného majetku a potom všetky súvisiace výdavky môže dať do nákladov (benzín, lízingové splátky, cestnú daň...)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.